logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 16. týždeň 2021

Plodiny:

Olejniny minulý týždeň ustáli poklesný tlak a udržali si rastový trend, čo dodalo trhu s plodinami nový cenový prorastový impulz. Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 6 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 217 EUR/t.

Kukurica na MATIFe posilnila o 7 EUR/t na 223 EUR/t. Májový kontrakt repky (vlaňajšia úroda) sa prudko odrazil hore, pričom medzitýždenne posilnil o 29 EUR/t na rekordných 531 EUR/t. Augustový kontrakt repky (nová úroda) zdražel o 34 EUR/t na dnešných 488 EUR/t. Cena kanadskej repky posilnila medzitýždenne o 9 EUR/t na 553 EUR/t. Nová úroda kanadskej repky zdražela o 20 EUR/t na 441 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 5 EUR/t na 211 EUR/t, pričom rovnako o 5 EUR/t stúpli i ceny mäkkej pšenice v USA a to na 199 EUR/t. Ceny kukurice na burze CBoT posilnili o 5 EUR/t na 193 EUR/t a sója zdražela o 15 EUR/t na 442 EUR/t.

Pšenica:

Stále platí, že súčasnou nosnou podporou cien pšenice je aktuálne prorastový cenový vývoj susedných trhov s kukuricou ako aj olejninami. Svojou troškou k prorastovému trendu však ostatné dni prispievajú správy z centrálnej časti Ruska, kde niektoré farmy hlásia v priemere 25 až 100 % poškodenie úrody pšenice vymrznutím. Reportuje o tom i SovEcon a tak je možné, že tento faktor najbližšie týždne povedie k redukcii odhadu tohtoročnej produkcie pšenice v Rusku. Trh si pritom všíma i rastúce tenzie medzi Ruskom a Ukrajinou, tento faktor však nateraz nemá nejaký výraznejší efekt na cenotvorbu plodiny. V EÚ ostávajú výhľady tohtoročnej produkcie pšenice priaznivé, čo je hlavný faktor, ktorý nateraz drží ceny pšenice na burze MATIF pod 220 EUR/t. Ako sme už avizovali, rastúce susedné trhy s kukuricou a olejninami dodávajú prorastové tendencie aj cenám pšenice, pričom všetko naznačuje na to, že ceny kukurice a olejnín porastú ďalej aj tento týždeň a to znamená reálne šance pre pokus pšenice dostať sa znovu na MATIFe do pásma 220 – 225 EUR/t.

Kukurica:

Kukurica na burze CBoT minulý týždeň zaknihovala nové cenové maximá a to znamená, že komodita nateraz jasne smeruje k nami avizovanému cenovému pásmu 6,2 USD za bušel (aktuálne 6,05 USD/bušel). Podporou cien komodity ostáva rýchle tempo exportov z USA (v uplynulom týždni 1,53 mil. ton) a tiež dianie v Brazílii, kde neskorá sejba v kombinácii s lokálnymi deficitmi zrážok vedie analytikov k pokračovaniu znižovania tohtoročného odhadu miestnej produkcie. Najnovšie analytici IHS Markit znížili odhad tohtoročnej produkcie krajiny o 4,6 mil. ton na 104 mil. ton. Pripomeňme si, že analytici USDA nateraz stále držia svoj odhad pre krajinu na 110 mil. ton a tak je dosť možné, že najbližší mesiac budú vo svojom WASDE reporte taktiež korigovať nadol tento svoj odhad. Cena kukurice v Brazílii už presiahla 260 USD za tonu, pričom na to reaguje rastom i ceny v USA (CBoT). Navyše tento týždeň dorazilo na americký stredozápad (hlavná pestovateľská oblasť kukurice v USA) mrazivé počasie, čo môže spomaliť tempo sejby komodity. Ku koncu minulého týždňa mali farmári v USA zasiatych 8 % plánovaných výmer kukurice, čo je v súlade s 5 – ročným priemerom tempa sejby pre aktuálne obdobie. Technická analýza ceny na burze CBoT naznačuje na pokračovanie rastu ceny a to znamená, že i na MATIFe by sa komodita mohla pokúsiť najbližšie dni vyplniť cenovú medzeru z úvodu marca a teda posilniť nad 225 EUR/t.

Olejniny:

Kľúčovým momentom pre ceny olejnín v minulom týždni bola podľa nášho názoru skutočnosť, že ceny sóje nepoklesli pod cenovú hladinu 13,8 USD za bušel, čím ostal zachovaný prorastový trend ceny na burze CBoT. Po tom, čo sa cena komodity bezpečne odrazila od svojej dolnej hranice prorastovej línie, investori znovu začali nakupovať, vďaka čomu ceny sóje dnes zaznamenali už nové tohtoročné cenové maximum, keď posilnili na 14,80 USD za bušel. Podporou cien ostáva silný dopyt po sóji zo strany Číny, aj keď tu ostatné dni začínajú rezonovať otázky rizika poklesu tohto dopytu po tom, čo v Číne boli zaznamenané nové ohniská Afrického moru ošípaných. Príchod mrazov do USA však nepochybne spomalí tempo sejby sóje v najbližšom týždni, čo sa momentálne javí ako ďalšia podpora rastu ceny. Zaznamenanie nového cenového maxima nám pritom potvrdzuje, že rastový trend ostáva v platnosti a zdá sa tiež, že sóji sa teraz definitívne otvoril priestor pre posilnenie na nami avizovanú cieľovú cenovú úroveň 15,3 USD za bušel. Cenovo pritom pookrial celý olejninový komplex. Repka na burze MATIF v súlade s našimi očakávaniami vystrelila nahor k novým maximám po tom, čo prekonala cenovú úroveň 515 EUR/t, keď včera otestovala nový rekord na cene 539 EUR/t. Aj ceny novej úrody posilnili na veľmi atraktívnu úroveň 490 EUR/t. Bude pritom zaujímavé sledovať, či sa májovému kontraktu repky do konca mesiaca apríl, kedy expiruje, podarí dostať na nami avizovanú cenovú hladinu 560 – 570 EUR/t (presnejšie technická analýza poukazuje na najbližší cenový cieľ 566 EUR/t), v okolí ktorej podľa nášho názoru zaknihuje komodita svoje tohtoročné maximum. Nateraz indície naznačujú na to, že komodita na to má silu i fundamenty. Mrazy z prvej dekáde apríla vo Francúzsku v kombinácii s pestovateľskou plochou krajiny pod 1 mil. ha (20 – ročné minimum) sa zrejme postarajú o tohtoročnú nižšiu produkciu repky v krajine. Navyše obavy z nedostatku vzbudzujú i správy z Kanady, keď údajne krajina si ostatný týždeň zajednala minimálne dve lode novej úrody repky z Ukrajiny s termínom dodávky v auguste 2021. Nová úroda repky v Kanade totiž bude k dispozícii na trhu až v novembri 2021. Zdá sa tak, že cenový boom repky ako aj ostatných olejnín ešte neskončil. AGROMAGAZÍN naďalej predpokladá, že ceny olejnín budú kulminovať na burzách v priebehu mája tohto roku. Pri repke môže kulminácia dosiahnuť už koncom apríla, keďže v tomto termíne expiruje posledný kontrakt minulej úrody, ktorý sa stále obchoduje voči novej úrode o 40 EUR/t drahšie, pričom predpokladáme, že prvý kontrakt novej úrody už na maximá májového kontraktu kvôli blížiacej sa žatve zrejme nedosiahne. Ak sú ale naše predpoklady správne, potom olejniny by mohli mať pred sebou stále potenciál posilnenia aspoň o 5 % oproti súčasným úrovniam.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 16. týždňa 2021: pšenica 218 – 225 EUR/t, kukurica 222 – 230 EUR/t, repka 535 – 555 EUR/t (májový kontrakt), 495 - 510 EUR/t (augustový kontrakt).

Zookomodity:

Jatočné ošípané:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku pokračujú v pohybe v bočnom cenovom pásme, keď sa v tomto týždni nemenia a teda zostávajú na 1,50 EUR/kg jat. hm. Na burze ISN v Nemecku počas aukcie z piatka ostali rovnako ceny zafixované na 1,54 EUR/kg jat. hm. naproti tomu mäsokombináty zvýšili nákupné ceny v Dánsku, pričom medzitýždenne stúpli tamojšie ceny o 4 eurocent/kg jat. hm. na 1,58 EUR/kg jat. hm. Slovenské ceny jatočných ošípaných by sa tak mohli tento týždeň dočkať malého vzostupu cien smerom do pásma 1,52 – 1,58 EUR/kg jat. hm. Veľmi zmiešané indície prichádzajú z čínskeho trhu s jatočnými ošípanými. Miestne farmárske ceny v uplynulom týždni klesli o 23 eurocent/kg jat. hm. na 3,13 EUR/kg jat. hm., no včerajšie správy hovoria o tom, že farmárske ceny skokovo vzrástli o 10 % po tom, čo sa v krajine objavujú novú ohniská Afrického moru ošípaných. Na druhej strane burzové ceny živých ošípaných však nateraz nepoukazujú na žiadny skokový nárast ceny, keď medzitýždenne klesli o 66 EUR/t živej hmotnosti na 3478 EUR/t živej hmotnosti.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždne opäť pridali, keď posilnili o 4,2 % na 2,33 USD/kg jat. hm. Ceny futures jatočných polovičiek na burze CME však klesli a to o 1,7 % na 2,30 USD/kg jat. hm.

Všeobecne tak môžeme trh s jatočnými ošípanými naďalej považovať za prorastový a to dáva predpoklady, že by sme mohli ďalšie týždne vidieť aj v SR pokračovanie sezónneho trendu rastu ceny komodity.

Jatočný HD:

Ceny jatočných kráv v Nemecku v tomto týždni posilňujú o 5 eurocent/kg jat. hm. na 3,05 EUR/kg jat. hm. (R3), kým ceny jatočných býkov ostali medzitýždenne nezmenené na 3,95 EUR/kg jat. hm.

Mlieko:

Európske ceny mliečnych komodít vykazovali v ostatnom týždni prevažne zastabilizovaný cenový trend. Európske ceny masla na burze EEX medzitýždenne oslabili o 17 EUR/t na dnešných 4153 EUR/t, zatiaľ čo ceny SOM posilnili o 18 EUR/t na 2578 EUR/t. Teoretická cena mlieka tak medzitýždenne stúpla o 0,5 % na 38,96 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní začínajú vykazovať stúpajúcu tendenciu, keď v 14. týždni 2021 boli na medziročnej báze už len o 0,4 % nižšie, pričom za ostatný mesiac kumulatívne už presiahli vlaňajšie hodnoty. Na tento vývoj reagujú aj spotové ceny a to hlavne na severe krajiny, ktoré v minulom týždni poklesli o 2 EUR/100 kg na 32,5 EUR/100 kg, zatiaľ čo ceny v južných spolkových krajinách SRN korigovali len o 0,5 EUR/100 kg na 35 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka sa v minulom týždni nemenili, keď ostali na 36 EUR/100 kg. Rastúca ponuka mlieka v EÚ tak môže postupne začať vytvárať tlak na ceny.

Počas dnešnej aukcie mliekarne Fonterra na N. Zélande účastníci trhov zobchodovali jednotlivé mliečne komodity za priemernú cenu 4110 USD/t, čo je o 0,1 % nižšia cena v porovnaní s predchádzajúcou aukciou zo začiatku apríla. Vývoj na trhu tak naznačuje na stabilnú cenotvorbu komodity. Produkcia mlieka v Oceánii v aktuálnom ročníku, ktorý končí 31.5.2021 by mala na medziročnej báze byť vyššia o 1 až 1,5 %.

Ceny mlieka v USA v aktuálnom týždni oslabili o 3,9 % na 42,24 USD/100 kg a to aj vďaka tomu, že USDA vo svojom aprílovom WASDE reporte znovu navyšovalo odhad tohtoročníkovej produkcie mlieka v krajine a to dominantne vďaka potvrdeniu nárastu počtu dojníc.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Apríl 2021: 33,18 EUR/100 kg, máj 2021: 33,86 EUR/100 kg, jún 2021: 34,10 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Apríl 2021: 33,26 EUR/100 kg, máj 2021: 34,05 EUR/100 kg, jún 2021: 34,45 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent v ostatnom týždni pridali 4 USD za barel, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 68 USD za barel. Dôvodom boli pozitívne kvartálne dáta rastu ekonomiky v Číne a rovnako tak priaznivé ekonomické dáta, ktoré aktuálne prúdia z USA po tom, čo na účty ľudí a firiem plynie ďalšia protipandemická dotačná pomoc v celkovej výške 1,9 bil. USD. K nárastu cien napomáhajú i zvýšené inflačné očakávania a najnovšie i oslabovanie dolára voči košu svetových mien. Naproti tomu Európu stále sužujú lockdowny ekonomík, čo stále vyvoláva obavy o spomalenie dopytu po rope v tomto regióne. OPEC+ a Saudská Arábia plánujú postupne zvyšovať svoju produkciu ropy, čo môže podľa nášho názoru najbližšie týždne naďalej vyvíjať tlak na cenovú korekciu ropy smerom späť do pásma 60 až 65 USD za barel. Nevylučujeme však, že tento týždeň bude pokračovať cenový vzostup ropy smerom k 70 USD za barel.

Ceny PHM na európskych burzách v ostatnom týždni rástli, čo sa čoskoro pretaví aj do cien PHM na slovenských čerpacích staniciach. Predpokladáme, že v najbližšom týždni vzrastú ceny nafty o 1,5 eurocent/l na 1,165 EUR/l, pričom ceny benzínu Natural 95 môžu vzrásť o 1 eurocent/l na 1,35 EUR/l.

/AGROBIZNIS/Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov