logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrarny-vyhladAGROMAGAZÍN – prognóza cien agrokomodít pre 13. týždeň 2021

Plodiny:

Blížiace sa zverejnenie koncokvartálnych reportov WASDE drží účastníkov trhov v napätí, čo sa prejavovalo v ostatnom týždni ďalším miernym poklesom cien plodín.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 9 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 210 EUR/t. Cena kukurice korigovala nadol o 4 EUR/t na 211 EUR/t a repka sa zosunula o 12 EUR/t nadol na 501 EUR/t (vlaňajšia úroda), resp. o 4 EUR/t nadol na 437 EUR/t (nová úroda). Výrazný prepad zaznamenali ceny kanadskej repky, ktoré na burze ICE sa prepadli nadol medzitýždenne o 49 EUR/t na 488 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 8 EUR/t na 217 EUR/t, zatiaľ čo ceny mäkkej pšenice v USA korigovali nadol o 4 EUR/t na 189 EUR/t. Cena kukurice na CBoT stagnovala na 181 EUR/t a sója zlacnela o 8 EUR/t na 429 EUR/t.

Pšenica:

V súlade s našimi očakávaniami sme videli ostatné dni na burze MATIF výraznejší zosun cien pšenice po tom, čo si komodita neudržala svoju kľúčovú úroveň podpory na 218 EUR/t. Týmto sa komodite otvoril priestor k poklesu až k 202 EUR/t, pričom aktuálne sa pšenica zosunula už k 209 EUR/t. Či prepad ceny bude pokračovať, ukáže už dnes večer nálada na trhu po tom, čo budú zverejnené kľúčové dva kvartálne reporty od USDA o zásobách plodín v USA k 1.3.2021 a hlavne reportu o plánovaných zámeroch osevných plôch poľnohospodárov v USA. Tento report budú účastníci trhov sledovať hlavne kvôli zverejneným číslam o očakávaných pestovateľských plochách kukurice a sóje v USA najbližšiu sezónu, a teda nie dominantne kvôli fundamentálnej situácii na trhu s pšenicou, no napriek tomu očakávame, že tento report všeobecne ovplyvní sentiment na trhu a potiahne ceny všetkých plodín jedným alebo druhým smerom. Otázkou je, ktorým smerom to bude. Vo všeobecnosti však fundamenty na pšenici vyzerajú momentálne dobre, t.j. hovoria v prospech slušnej nadchádzajúcej úrody. Európska komisia tento týždeň zverejnila odhad očakávanej úrodu mäkkej pšenice v EÚ-27 v najbližšom ročníku, ktorá má dosiahnuť 126,7 mil. ton, čo je o takmer 10 mil. ton viac v porovnaní s vlaňajškom. Ako sme už informovali v predchádzajúcich reportoch, produkcia Ukrajiny sa aktuálne hýbe v blízkosti 30 mil. ton. Najnovšie správy z USA pritom potvrdzujú, že februárová arktická zima v hlavných pestovateľských štátoch USA vďaka prítomnosti snehovej pokrývky spôsobila len minimálne škody vymrznutím. Toto všetko sú správy, ktoré nám naznačujú, že pokles cien pšenice na burze MATIF môže ďalšie dni pokračovať smerom k 202 EUR/t. Ak však reporty o očakávaných pestovateľských plochách plodín a ich zásob vyznejú prorastovo pre ceny kukurice a sóje, je šanca, že dôjde k stabilizácii cien pšenice a alternatívne aj ich nárastu späť smerom k 218 EUR/t.

Kukurica:

Dnešný report o očakávaných pestovateľských plochách kukurice a sóje v USA zrejme prinesie na trh zvýšenú volatilitu cien. Analytici v priemere očakávajú, že USDA zverejní očakávané osevné plochy kukurice na 93,2 mil. akrov (37,75 mil. ha), čo naznačuje na medziročný nárast plôch o 3 %. Horný odhad analytikov leží však až na výmere 94,5 mil. akrov, pričom aj AGROMAGAZÍN očakáva, že bude zverejnené číslo v okolí 94 mil. akrov. Nižšia výmera v kombinácii s vyšším úbytkom aktuálnych zásob môže poslať ceny kukurice na burze CBoT na nové maximá. No môže sa stať aj opak a ceny môžu spadnúť nadol. Tu treba pripomenúť, že špekulatívni investori v rámci kontraktov kukurice na CBoT aktuálne držia 388 tis. čistých dlhých pozícii (stávok na rast cien) na kukuricu, čo je najvyššie číslo od roku 2011. Ak sa teda potvrdia nižšie zásoby v skladoch a relatívne nízke číslo očakávaných pestovateľských plôch kukurice (do 93 mil. akrov), potom cena plodiny môže vystreliť vyššie. Podľa AGROMAGAZÍNu pritom bude kľúčové číslo týkajúce sa aktuálnych zásob, ktoré vnesie viac informácií k aktuálnej sile dopytu po americkej kukurici. Exporty z USA totiž ostatné týždne lámu rekordy, pričom aj v minulom týždni exportné inšpekcie poukázali na týždenne exporty vo výške 1,7 mil. ton. Ako badať z vyššie uvedeného, investori dominantne stavujú na tesné zásoby a ďalší cenový nárast plodiny. Treba však povedať, že extrémne veľké naladenie investorov na ďalší rast ceny môže byť dvojsečnou zbraňou a v prípade potvrdenia vyšších zásob táto skutočnosť môže poslať ceny kukurice už dnes večer do strmého pádu. Staviť si teraz na pohyb ceny jedným či druhým smerom je komplikované. Je tu reálne riziko pohybu ceny obidvomi smermi. Stále však platí, že dokým USA budú vykazovať silné exporty, ceny kukurice by mali mať podporu. Nemôžeme však vylúčiť, že špekulatívni investori sa začnú od apríla zbavovať časti svojich dlhých pozícií, čo môže načas vyvolať tlak na pokles ceny. S týmto rizikom treba počítať a i preto v našej aktuálnej prognóze rozširujeme interval očakávaných cien kukurice pre koniec aktuálneho týždňa.

Olejniny:

Rovnaká úvaha pritom platí aj pre ceny sóje, ktoré budú mať vplyv aj na vývoj cien repky. Pri sóji sa očakáva (konsenzus odhadov analytikov na trhu), že farmári zasejú komoditu v USA na 90 mil. akroch (36,45 mil. ha), čo by znamenalo medziročný nárast plôch o 8 %. Aj tu bude kľúčový report o aktuálnych zásobách plodiny v skladoch USA, keďže vieme, že USDA prognózuje, že koncoročníkové zásoby v USA 2020/21 sa scvrknú na kritických 3,25 mil. ton. Nízke čísla zásob môžu znovu oživiť prorastový trend cien sóje, ktorý v ostatnom týždni výrazne zoslabil. Pri sóji však musíme brať do úvahy i fakt, že na trh sa už v plnej miere dostáva aj produkcia z Brazílie, ktorá sa odhaduje na veľmi priaznivých 133 mil. ton. Naproti tomu produkcia Argentíny dosiahne zrejme len 44 mil. ton, čo je o 6 mil. ton menej v porovnaní s odhadmi zo začiatku roka. Exporty sóje z USA však naďalej ostávajú pomerne slušné (430 tis. ton/týždenne) a i preto si myslíme, že sója ešte ukáže do mája potenciál pre svoj rast (náš avizovaný cenový cieľ 15,3 USD za bušel je stále v platnosti). Opäť však nevylučujeme, že dnešné reporty prinesú na trh volatilitu a dočasnú cenovú korekciu nadol a to aj pri sóji. 

To platí aj pre ceny repky. Zdá sa, že na trhu MATIF sa z pohľadu technickej analýzy vytvorila pomerne silná cenová rezistencia komodity ležiaca na 529 EUR/t, na druhej strane cenová podpora sa formuje na cene 497 EUR/t. Treba povedať, že dnešné reporty USDA môžu repku poslať opäť nadol a to smerom k 465 - 470 EUR/t. Medzitýždenný pokles cien repky v Kanade v ostatnom týždni o takmer 50 EUR/t smerom k 490 EUR/t scenár vytvorenia ďalšieho tlaku na pokles cien repky na MATIFe len potvrdzuje. Kanadská repka korigovala aj preto, že na trh sa dostáva konkurenčná repka z Austrálie, ktorá zaknihovala rekordnú úrodu a na export má k dispozícii viac ako 3 mil. ton repky. Na druhej strane sa treba pozerať aj na to, že v EÚ výraznejšie stúpol aj dopyt po komodite. Vo februári 2021 sa v EÚ-27 spracovalo 2 mil. ton repky, čo znamená medziročný nárast o 5 %. Je tak pravdepodobné, že EÚ bude najbližšie mesiace čoraz viac dovážať repku z Kanady a to by malo držať miestne ceny nad tými kanadskými. Nová úroda repky v EÚ má byť pritom medziročne len o 0,55 mil. ton vyššia, keď EK ju odhaduje na 16,7 mil. ton. Rovnako tak sme už avizovali, že ani ukrajinská produkcia nebude zrejme príliš vysoká (odhad okolo 2,5 mil. ton). Naproti tomu EK očakáva nárast produkcie slnečnice tento rok v EÚ na 10,8 mil. ton, čo je vzostup o 24 %.

Keď sa teda pozrieme komplexne na fundamenty a techniku cien pri olejninách, treba povedať, že po dnešnom reporte USDA nemôžeme vylúčiť cenovú korekciu nadol, ktorá môže byť dokonca pomerne silná. No na druhej strane prípadný výraznejší pokles cien môže motivovať investorov znovu komodity neskôr nakúpiť za priaznivejšie ceny a tým opäť podporiť rastový trend a to obzvlášť, ak silný dopyt po plodinách bude pokračovať, čo je apropos, pomerne realistický scenár. Tento týždeň sa však pripravme na vyššiu cenovú volatilitu s reálnym rizikom poklesu cien plodín. Ako sme už avizovali predtým, kvôli vyššej očakávanej volatilite zvyšujeme cenové intervaly plodín ich očakávaných cien na konci týždňa.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 13. týždňa 2021:

pšenica 202 – 210 EUR/t, kukurica 200 – 218 EUR/t, repka 465 – 510 EUR/t.

Zookomodity:

Jatočné ošípané:

Európske ceny jatočných ošípaných po predchádzajúcom vzostupe sa dostali definitívne do fázy stabilizácie. Nemecké farmárske ceny ostávajú tento týždeň na medzitýždennej báze nezmenené na 1,50 EUR/kg jat. hm., pričom rovnaký trend vykazuje i cenotvorba z včerajšej aukcie na burze ISN v krajine, kde boli jatočné ošípané zobchodované za medzitýždenne nezmenenú priemernú cenu 1,55 EUR/kg jat. hm. Dánske farmárske ceny ostali rovnako zafixované na 1,54 EUR/kg jat. hm. Predpokladáme, že slovenské ceny jatočných ošípaných sa budú najbližší týždeň obchodovať pri nezmenených cenách v intervale 1,46 – 1,52 EUR/kg jat. hm.

Masívny domáci dopyt po bravčovine udržuje cenový trend v raste na trhu v USA. Ceny futures jatočných polovičiek na burze CME medzitýždenne posilnili o 6,5 % na dnešných 2,34 USD/kg jat. hm. Farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota pritom neostali pozadu, keď medzitýždenne pridali 5,7 % a posilnili na 2,14 USD/kg jat. hm. Ceny v USA rastú napriek tomu, že Čína vďaka rastúcej domácej ponuke v ostatných mesiacoch spomalila svoje importy z krajiny na opačnom brehu Atlantiku.

Čínske farmárske ceny pritom pokračujú v poklese, keď sa už dostali na najnižšiu úroveň od mája 2020. V tretej dekáde marca čínski farmári inkasovali za komoditu v priemere 3,51 EUR/kg jat. hm., čo signalizuje pokles ceny na medzitýždennej báze o 23 eurocent/kg jat. hm. Dnešné ceny živých ošípaných na burze Dalian (Čína) potvrdzujú tento trend, keď sú medzitýždenne nižšie o 142 EUR/t ž. hm., keď poklesli na cenu 3484 EUR/t živej hmotnosti. Naproti tomu Nemecko v ostatnom týždni hlási pomerne stabilný importný dopyt zo strany Číny, čo signalizuje, že oslabujúce čínske ceny by nateraz nemali mať negatívny vplyv na európske ceny komodity.

Jatočný dobytok

Tohtotýždňové ceny jatočných kráv v Nemecku už druhý týždeň v poradí sa nemenia, keď ostávajú na 2,94 EUR/kg jat .hm. (R3). Jatočné býky v krajine pokračujú v opatrnom sezónnom poklese, keď v tomto týždni zlacňujú o 2 eurocent/kg jat. hm. na 3,87 EUR/kg jat. hm. (R3). V SR očakávame tento týždeň stabilnú cenotvorbu komodity.

Mliečne komodity

Ceny mliečnych komodít v EÚ dostali pomerne rýchlo pod kontrolu svoj predchádzajúci prepad, pričom v tomto týždni mierne posilňujú predovšetkým ceny mliečneho tuku. Európske ceny masla medzitýždenne vzrástli o 120 EUR/t na dnešných 4125 EUR/t, zatiaľ čo ceny SOM poklesli o 25 EUR/t na 2480 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien masla a SOM tak medzitýždenne vzrástla o 0,8 % na 37,82 EUR/kg jat. hm. Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni reagovali na vývoj na trhu poklesom o 1 EUR/100 kg do pásma 34,5 – 36 EUR/100 kg, kým ceny v Holandsku korigovali nadol o 2 EUR/100 kg na 34 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka ostávajú medziročne nižšie o 1,4 %, ostatné týždne však badať na trhu ich opatrnú akceleráciu. Podľa oficiálnych štatistík EÚ produkcia mlieka v EÚ za január 2021 bola na medziročnej báze o 0,9 % nižšia.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne posilnili o 2,4 % na 37,85 USD/100 kg. Produkcia mlieka v USA v januári na medziročnej báze bola o 1,6 % vyššia, no pozitívny trend dáva cenám progres vo vakcinácii obyvateľstva, ktorý umožňuje postupne otvárať aj reštaurácie a gastrozariadenia, čo zvyšuje domáci dopyt po komodite.

AGROMAGAZÍN ponecháva svoj výhľad farmárskych cien surového kravského mlieka nezmenený. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Marec 2021: 33,20 EUR/100 kg, apríl 2021: 33,88 EUR/100 kg, máj 2021: 34,55 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Marec 2021: 33,15 EUR/100 kg, apríl 2021: 34,05 EUR/100 kg, máj 2021: 34,85 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent v ostatnom týždni zastavili svoj pokles, pričom na medzitýždennej úrovni dokázali posilniť o 1 USD za barel na dnešných 65 USD/barel. K nárastu cien pomohla i situácia v Suezskom prieplave, kde skrížená veľká nákladná loď na niekoľko dní úplne zastavila dopravu cez dopravnú tepnu, po ktorej každodenne prúdi 8 % všetkých tovarov sveta. Celkovo však ostáva trh s ropou pod tlakom. Dôvodom je zavádzanie lockdownov v západnej Európe, kam dorazila tretia vlna šírenia COVID-19. Tá vyvoláva obavu o spomalenie dopytu po komodite. Členovia OPEC+ naďalej držia svoju produkciu ropy zredukovanú o 7 mil. barelov denne, čo by malo cenám dodávať prvky stabilizácie. Stále však platí, že z krátkodobého hľadiska sa môžu ceny ropy Brent zosunúť smerom k 57 USD za barel. Predpokladáme, že najbližší týždeň sa bude ropa Brent obchodovať v pásme 60 až 65 USD za barel.

Nižšie ceny ropy síce viedli k poklesu cien PHM na európskych trhoch kótovaných v USD, no keďže na trhu oslabuje euro voči doláru, konečný efekt na pokles cien PHM na čerpacích staniciach sa vytratil. Predpokladáme, že tento týždeň ceny benzínu natural zdražia o 0,5 eurocent/l na 1,365 EUR/l, pričom rovnako o 0,5 eurocent/l na 1,165 EUR/l môžu vzrásť ceny nafty.

/AGROBIZNIS/

 

AKTUALIZÁCIA 18:30 hod: Akurát boli zverejnené reporty USDA. Kým report o zásobách bol v súlade s odhadmi analytikov, pri osevných plochách analytici vrátane nás v AGROMAGAZÍNe nadhodnotili výmery. USDA na základe dát od farmárov (dáta posielajú farmári USDA pri príležitosti avíz zapojenia sa do poistných schém) avizuje, že farmári chcú túto jar zasiať kukuricu na 91,14 mil. akrov (odhad analytikov 93,2 mil. akrov) a sóju na 87,6 mil.akrov (odhad 90,0 mil. akrov). Prvá reakcia trhov je na CBoT limitná cena nahor pri kukurici, limitná cena nahor pri sóji (+ 5 %) a skok ceny pšenice nahor o 4 %. Je dosť reálne, že silný cenový vzostup kukurice a sóje bude pokračovať i zajtra, resp. niekoľko najbližších dní. Následne očakávame výber ziskov zo strany investorov, čo zrejme vyvolá cenovú korekciu v podobe odovzdania časti ziskov, ktoré komodity získali dnes a s veľkou pravdepodobnosťou získajú ešte i v nasledujúcich dňoch. Sója potiahla nahor i ceny repky na MATIFe. Po zverejnení reportu za pár minút repka poskočila zo 497 EUR/t na 515 EUR/t. Prekonanie cenovej rezistencie na 529 EUR/t a tým otvorenie cesty k novému cieľu 550 - 570 EUR/t pri repke je tak momentálne znovu v hre.

Poznámka: Skok ceny o denný limit nahor znamená, že do konca obchodného dňa je obchodovanie príslušných kontraktov daných plodín pozastavené.Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel

pottinger

AGBIZ-kuhn-axis-300x600

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov