Basf Revysol

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

kubisova-nitraMôj príspevok k sebestačnosti: Snažím sa motivovať čo najviac ľudí nielen k chovu oviec

Milí čitatelia portálu agrobiznis. Na našich stránkach vám chceme postupne prezentovať príbehy mladých ľudí

– študentov stredných škôl poľnohospodárskeho zamerania, ktorí aktívne prispievajú k produkcii potravín. Prinášame prvý úžasný príbeh v rámci tejto iniciatívy:

 

Slovensko je veľmi krásna krajina, ku ktorej neoddeliteľne patrí jedinečná kultúra a tradície. Rozsiahle lúky, pasienky a hory zdobia našu krajinu, ktorá je známa najmä ovčiarskou kultúrou. Rozpasené ovce po lúkach a holiach sa už pomaly, ale isto vytrácajú a toto remeslo, ktoré živilo veľké množstvo obyvateľstva, zaniká. Zanikajúce ovčiarstvo a celkovo slovenské poľnohospodárstvo upútalo moju pozornosť.

K poľnohospodárstvu a tradičnému ovčiarstvu ma od malička viedli rodičia a starí rodičia. Pracovali v poľnohospodárstve a, samozrejme, aj doma sme chovali statok. Bývame neďaleko družstva, ktoré som pravidelne s otcom navštevovala a nie len s ním. Sused, ktorý choval teľatá ma občas zobral so sebou, s ďalším som chodievala pásť kozy, neskôr keď otec pracoval pri jaloviciach, každú voľnú chvíľu som bola s ním a u starých rodičov som chodila ku ťažným koňom. Najviac som sa aj tak motala okolo oviec. Ráno vstať aby som šla do školy bol problém, ale vstať aby sme stihli prísť na salaš pred dojením to už bolo o inom. Keď chodieval otec strihávať ovce, stále som bola jeho verný spoločník.

So zhoršením otcovho zdravotného stavu som sa chovu ujala ja. Spravila som to preto, lebo táto práca ma baví , napĺňa šťastím, je to naša rodinná tradícia a hlavne je to symbolom nášho regiónu. Vždy sme sa venovali tradičnému chovu. Krmivá na zimu si pripravujeme sami a ručne. Je to namáhavá práca, ale takýmto spôsobom pripravíme veľmi kvalitné krmivo. Momentálne vlastníme šesť bahníc a desať jahniat - krížencov slovenských plemien. V letnom období ovce idú na salaš a doma chováme odstavené jahňatá. Na salaš chodím pravidelne pomáhať pri strihaní zbierať vlnu, pri sťahovaní salaša, s evidenciou a podobne ak stíham aj popri domácich prácach a škole. Atmosféra na salaši s ľuďmi, ktorí robia svoju prácu s láskou je na nezaplatenie, ale takéto miesta nájdeme už len zriedka. Zaujímam sa aj o prácu s ťažnými koňmi. Starí rodičia už kone nechovajú, a tak chodím pomáhať k susedom. Najčastejšie si s koňmi pomáhame pri domácich prácach ako je orba, vyvážanie hnoja alebo sú využité do záprahu.

V treťom ročníku som sa zapojila do stredoškolskej odbornej činnosti s prácou „Činitele pôsobiace na kvalitu a kvantitu ovčieho mlieka“. Chcela som zistiť svojím pozorovaním aké podmienky na chov oviec sú najvhodnejšie pre našu oblasť. V súťaži som sa umiestnila na školskom aj krajskom kole na prvom mieste a postúpila do celoštátneho kola.

Spracovanie ovčej vlny v našom priemysle už nemá taký význam ako kedysi. Veľmi ma zaujala táto práca, a tak som to vyskúšala a začala spracovávať vlnu z našich oviec. Samozrejme, so svojím vybavením a možnosťami nespracujem obrovské množstvo vlny. Je to veľmi náročná práca na čas, ale veľmi príjemná na večerný relax.

V tomto kritickom období som sa rozhodla pomôcť slovenským poľnohospodárom, keďže je málo pracovných síl a mladých ešte menej. Snažila som sa spropagovať a pomôcť predaju našich jahniat pre Slovákov zdieľaním rôznych článkov. Aj keď som len malá kvapka v mori, ale robím to čo ma baví a viem, že to je dobré. Chodím pracovať na poľnohospodárske družstvo a mojou hlavnou úlohou je starať sa o 116 kúskov radosti v podobe jahniat. Okrem toho sa starám o jahňatá doma. Každé ráno a poobede so svojou spoločníčkou, sučkou slovenského čuvača, Zarou ideme spoločne kŕmiť. Ak by som robila túto prácu len pre peniaze nerobím to, pretože nezarobím veľa. Mne doplatia zvieratá, tým aké sú šťastné a svojou vďakou, ktorú nedokážu vysloviť, ale prejavia ju vernosťou a láskou.

Svoju záľubu sa snažím šíriť a motivovať čo najviac ľudí k chovu nie len oviec. Obdivujem ľudí, ktorí to robia a dúfam, že nás bude len viac a viac. Možno po pandémií si viac ľudí uvedomí, že živočíšna a rastlinná výroba na Slovensku je dôležitejšia ako haly na výrobu automobilov postavené na tisícoch hektároch ornej pôdy.

Zuzana Kubišová, Stredná odborná škola veterinárna Nitra, 3.D

Príležitosť publikovať svoje príbehy majú aj ďalší študenti. Posielajte nám ich v priebehu mesiaca máj na adresu: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Budeme vám vďační, ak sa s nami podelíte o váš príbeh. Pomôžete predovšetkým slovenskému poľnohospodárstvu, aby aj laická verejnosť videla, že náš agrorezort nie sú len poberatelia dotácií, ale hlavne úprimní a robotní ľudia.

Autori najčítanejších textov budú odmenení ročným predplatným odborných časopisov a darčekmi od Farmárskej revue. Autora (autorku) najčítanejšieho textu predstavíme v jednej z najsledovanejších relácií RTVS – Farmárskej revue.

Partnerom iniciatívy je relácia Farmárska revue a ASYFNAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

Basf Revysol

200x800px-Agromagazin-Revysol