logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

balascakČučoriedky z východu

Hoci nie je vyštudovaným ovocinárom a jeho profesný život sa do určitej doby týkal hlavne stavebníctva, v ostatnom čase zamútil vodu aj v ovocinárstve. Stal sa známym producentom čučoriedok vo Vyšnom Tvarožci.

V roku 2010 zanechal pán Balaščák svoju pôvodnú prácu v stavebníctve a rozhodol sa naplno venovať pestovaniu čučoriedok. Vysadiť hektár však nie je práve najlacnejšie, veď na takú výmeru treba viac ako 3 tisíc sadeníc.

V ďalšej etape vysadil ešte 3 ha čučoriedok, takže celková výmera sa v súčasnosti vyšplhala na 5 ha. Výber vhodných odrôd konzultoval hlavne s odborníkom na túto tému, pánom Šimalom. Zamerali sa na kvalitu, chuť, ale aj termín dozrievania. Časť plochy tvorí skorá odroda Spartan, ktorá dozrieva v polovici júla. Gro výsadby zastupuje Bluecrop. Chandler má zase výrazne veľké plody, nie sú výnimkou aj 8-gramové bobule. Sortiment dopĺňa Liberty a Aurora. Aurora patrí k najneskorším a dobre znáša transport. Keďže ide o svahovitý terén, výsadba je urobená na terasách. Podmienkam musel prispôsobiť aj spon, ktorý je v tomto prípade 1,2 m v riadku a 3,5 m v medziradí.

Uvádza sa, že do plnej rodivosti vstupujú čučoriedky v 6. až 7. roku po výsadbe. To potvrdzuje aj pán Balaščák, ktorý v roku 2016 zozbieral z výmery 4 ha asi 12 ton.

Podrobnejšie informácie sa dozviete v čísle 1/2018 časopisu Sady a Vinice.Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov