logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

cernay-zdenekZ. Černay: Treba sa dostať do toho správneho kolobehu

Béla Susla


Akým spôsobom ste spočiatku realizovali predaj vašich produktov?

Najskôr bola distribúcia do veľkoskladov, v tej dobe na Slovensku ešte nefungovali medzinárodné obchodné reťazce. Až neskôr sme sa preorientovali na veľké reťazce.

Do nich sa dnes slovenskí poľnohospodári pretláčajú veľmi ťažko. Vo vašom prípade to mohlo byť jednoduchšie aj z toho dôvodu, že bola slabšia konkurencia medzi dodávateľmi poľnohospodárskych produktov?

Keď obchodné reťazce začali u nás pôsobiť, Slovenská republika ešte nebola členom Európskej únie. Teda dovoz poľnohospodárskych výrobkov zo zahraničia v tých rokoch nebol až taký jednoduchý, akým je to dnes. Preto nadnárodné obchodné reťazce sa museli viac orientovať na slovenské poľnohospodárske produkty.

To znamená, že kvôli slabšej zahraničnej konkurencii sa slovenskí farmári dostávali jednoduchšie do obchodných reťazcov?

Samozrejme. Určite je tomu tak.

A čo sa zmenilo v tejto súvislosti po vstupe Slovenska do Európskej únie?

Stalo sa to, že sme vo veľkom začali dovážať v podstate poľnohospodárske prebytky zo západnej Európy. Slovenskí agropodnikatelia sa museli prispôsobiť situácii, museli nakúpiť technológie. Náš podnik tiež bol pritlačený k tomu, aby nakúpil tie najmodernejšie linky, baliacu technológiu, obalové materiály, aby sme sa prispôsobli k zahraničiu. Boli to obrovské investície... Bolo potrebné modernizovať výrobu od pestovania až po finalizáciu. Samozrejme, že v tej dobe sme ešte nevedeli, ako to všetko funguje, totiž v západnj Európe sú na jednej úrovni pestovatelia, ktorí dodávajú tovar do baliarní -- a tie baliarne tovar distribuujú. My sme to urobili vlastne sami. A robíme to tak dodnes. Týka sa to zemiakov a cibule. So zeleninou je to už komplikovanejšie, nakoľko v okolí Bratislavy je drahá pracovná sila, nehovoriac už o ručnej práci, a vykonávať takú činnosť v našich podmienkach sa jednoducho neoplatí.

Celý rozhovor so SHR Zdenkom Černayom si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 03/2018 na s. 20 až 22.Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov