logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

poda-kukuricaAgrorezort rázne zakročil proti podvodom na východe Slovenska

Ing. Michal FEIK

 

Trestné oznámenie, odvolanie zodpovedných a posilnenie kontrol.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) robia v súvislosti s možnými subvenčným podvodom na východe Slovenska rázne opatrenia. Deje sa tak na základe článku novinára Andreja Bána. Kontrola agrorezortu zistila, že zo strany Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP), ktorý spravuje digitálny systém LPIS, došlo k závažným pochybeniam.

„Napriek tomu, že Slovensko má jeden z najpresnejších systémov a robí najviac kontrol na mieste v rámci EÚ, našli sa ľudia, ktorí dokázali hrubo zneužiť systém podpôr v agrosektore. Okamžite po preverení podozrení som dala príkaz na odvolanie zodpovedných riadiacich zamestnancov Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy zodpovedných za správu digitálneho systému LPIS, ktorý je mapovým podkladom pre priame podpory. Zároveň som dala príkaz na presun celého odboru diaľkového prieskumu Zeme a geoinformatiky pod Pôdohospodársku platobnú agentúru. Informovala som tiež premiéra, že budem konať veľmi rázne a bez výnimiek. Máme veľmi vážne podozrenie na subvenčný podvod. Takéto praktiky nebudeme tolerovať a rázne proti nim zakročíme,“ vyhlásila Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Na základe indícií novinára Andreja Bána PPA skontrolovala v informačnom systéme všetky priame platby spoločnosti Agro Porúbka a identifikoval presné plochy. Pri ďalšej analýze zistila, že VÚPOP zlyhal pri aktualizácií plôch nad ortofotomapami a verifikoval v systéme LPIS aj plochy, ktoré tam nemali byť. Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda.

Pri hĺbkovej kontrole sa preukázalo, že spomínaná spoločnosť žiadala podpory na plochu v súčte 470 ha, v 170 rôznych pôdnych blokoch po území východného Slovenska. „Predpokladáme, že žiadateľ musel mať špecifické informácie a veľmi presne poznal systém poľnohospodárskych podpôr. Dnes som preto podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru vo veci možného subvenčného podvodu. Zároveň sme spustili kontroly priamo na mieste. Ak sa zistia počas kontroly na mieste nezrovnalosti, budeme v zmysle konania žiadať o vrátenie financií,“ uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

„Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najnižšou mierou vylúčenia refundácie pri vyplácaní priamych podpôr pre poľnohospodárov. Miera pochybení sa pohybuje len niečo nad 1 %. Lepšie je už len Estónsko, ktoré má kompletne zdigitalizovaný terén. Ak chceme zabezpečiť ešte nižšiu mieru pochybení a eliminovať podvody, potrebujeme čo najviac posilniť informatizáciu a digitalizáciu. Pán premiér prisľúbil, že vláda schváli financie na kompletnú digitalizáciu PPA, o ktorú sa snažím už od svojho nástupu, vrátane dronov a prenájmu sentinelov Európskej vesmírnej agentúry na kontroly plôch. Už tento rok bude možné grafické prílohy k žiadostiam o priame platby podávať len elektronicky, vďaka čomu prípady ako spomínané machinácie na východe dokážeme odhaliť,“ vysvetlila G. Matečná. „Rezort pôdohospodárstva má od roku 2016 zriadenú protikorupčnú e-mailovú schránku, ale neprišli žiadne podnety na nezákonné čerpanie podpôr. Vyzývam preto všetkých, ktorí majú podozrenia, aby to adresovali na protikorupčný e-mail ministerstva Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , na e-mail Pôdohospodárskej platobnej agentúry Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , alebo priamo kontaktovali orgány činné v trestnom konaní.“

Ing. Michal FEIK

Štátny radca |Odbor komunikácie a marketingu |Kancelária ministra

MPRV SRNajaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov