Banner_Agobiznis_1000x150-2021

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

agrofilmZ rozhovoru s Ladislavom Mikom – budúcim vedúcim Zastúpenia EK na Slovensku

Ján Škorňa

Aktuálny Agromagazín prináša rozhovor s autorskou dvojicou, ktorej film GEODERMA – živý plášť planéty Zem získal hlavnú cenu na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Agrofilm.

Autor scenára a režisér filmu Ladislav Miko vystrieda od 1. januára 2018 Dušana Chreneka na poste vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Pán Mika doposiaľ pôsobil v Bruseli ako zástupca generálneho riaditeľa na Generálnom riaditeľstve pre zdravie a ochranu spotrebiteľa EK. Pred rokom 1989 pracoval 10 rokov v Zoologickom ústave SAV v Košiciach. Pôsobil aj ako minister životného prostredia vo vláde Českej republiky. Z publikovaného rozhovoru s ním vyberáme:

Myslíte si, že film môže zmeniť vzťah ku pôde u ľudí, ktorí si ho pozrú?

Práve preto sme ho robili. Film má dva ciele. Prvým bolo ukázať, že pôda je živá, plná organizmov, ktoré pre nás veľa robia. Druhou myšlienkou bolo upozorniť, že my ľudia sa o pôdu nestaráme a skôr ju drancujeme. Ľudia si snáď po filme uvedomia, prečo je dôležité starať sa o pôdu, aby sa do pôdy dostávala organická hmota. Verím, že zmeníme pohľad na pôdu.

Čo si myslíte o zodpovednosti agronómov a všetkých, ktorí sa starajú o pôdu?

Ja si myslím, že je to široký spoločenský problém. Agronómovia majú zadanie, vyrobiť čo najviac potravín čo možno najekonomickejšie. Nebolo našim cieľom nejako obviniť agronómov, ale upozorniť, aby si spoločnosť uvedomila, aké dáva zadanie. Pokiaľ je zadanie len vyrobiť čo najviac potravín, tak tam nasypeme priemyselné hnojivá a s vysokou technologickou presnosťou  vyprodukujeme pravdepodobne dosť, ale len do tej doby, kým sú vstupy ešte dosiahnuteľné, dostupné. Sú ale aj alternatívne spôsoby produkcie, keď to pôda dokáže urobiť sama. Agronómovia poznajú princípy, ale chovajú sa podľa spoločenskej objednávky.

Rozhovor pripravil Ján Škorňa

Film si môžete kedykoľvek pozrieť na internete na stránke www.youtube.com do vyhľadávania zadajte Geoderma.Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

Interagros

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-1

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-2