BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

V ostatnom týždni sme na EÚ trhu videli prevažne stagnáciu cien ošípaných a mliečnych komodít, pokles cien jatočného HD a vzostup cien ropy.

Jatočné ošípané

Situácia s cenami jatočných ošípaných na EÚ trhu je prevažne stabilizovaná, keď sme ostatný týždeň videli spravidla malé cenové pohyby. Nemecké ceny v aktuálnom týždni ostávajú na úrovni minulotýždňových (1,80 EUR/kg jat. hm.), no ponuka na miestnom trhu začína stúpať, zatiaľ čo dopyt stagnuje. Na aukcii burzy ISN v Nemecku najnovšie poklesli ceny ošípaných o 7 eurocent/kg jat. hm. na 1,76 EUR/kg jat. hm.

Medzitýždenne sa nezmenili ceny v Španielsku (1,55 EUR/kg jat. hm.). Dánske ceny v tomto týždni pripisujú malé zisky, keď posilňujú o 2 eurocent/kg jat. hm. na 1,62 EUR/kg jat. hm. Vzhľadom na aktuálny vývoj očakávame v SR prevažne stagnáciu cien komodity, no možná je i mierna korekcia cien do pásma 1,82 – 1,90 EUR/kg jat. hm.

Relatívne stabilné ostávajú i farmárske ceny v Číne. Tie medzitýždenne vzrástli o 2 eurocent/kg ž. hm., keď sa dnes dostali na 2,20 EUR/kg ž. hm. Ceny živých ošípaných na trhu futures na burze Dalian medzitýždenne oslabili o 55 EUR/t ž. hm. na 2342 EUR/t ž. hm.

Priaznivý cenový trend pokračuje v USA, keď farmári v Iowe a Minnesote tento týždeň inkasujú za ošípané 2,47 USD/kg jat. hm., čo je o 1,8 % viac ako pred týždňom. Cena jatočných polovičiek na burze CME v USA vzrástla medzitýždenne o 1,9 % na 2,30 USD/kg jat. hm. USDA odhaduje, že produkcia jatočných ošípaných v USA sa po poklese v ostatných dvoch rokoch v roku 2022 zastabilizuje a v roku 2023 môže medziročne vzrásť o 1 %.

Jatočný dobytok

Pokles cien jatočného dobytka v západnej Európe pokračuje, pričom naberá tento týždeň na akcelerácii. Nemecké ceny jatočných býkov aj v tomto týždni korigujú nadol o 27 eurocent/kg jat. hm. na 5,05 EUR/kg jat. hm. (trieda R3). Ceny jatočných kráv v tomto týždni korigujú nadol o 10 eurocent/kg jat. hm. na 4,85 EUR/kg jat. hm. (trieda R3).

V USA je reportovaný citeľný pokles stavov jatočného dobytka, čo zrejme povedie v krajine k postupnej redukcii produkcie hovädziny, čo by malo byť zo strednodobého hľadiska podporou pre zachovanie vyšších cien komodity na globálnom trhu.

Mlieko

Európske ceny mlieka aj tento týždeň vykazovali zmiešané výsledky. Európske ceny masla medzitýždenne oslabili o 112 EUR/t na dnešných 6988 EUR/t. Ceny SOM na burze EEX naproti tomu pripisovali mierne zisky, keď posilnili o 13 EUR/t na 3888 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien mlieka a SOM medzitýždenne poklesla 0,7 % na 64,08 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 18. týždni 2022 boli nižšie o 1,5 % v porovnaní s totožným týždňom roka predtým. Spotové ceny mlieka na nemeckom trhu minulý týždeň oslabili o 0,5 EUR/100 kg do pásma 52 až 52,5 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny korigovali nadol o 1,5 EUR/100 kg na 52,5 EUR/100 kg.

Ceny mlieka určeného na výrobu syrov na burze CME v USA medzitýždenne posilnili o 2,8 % na 54,06 USD/100 kg.

Na dnešnej aukcii mliekarne Fonterra došlo k ďalšiemu poklesu cien mliečnych komodít. Tie boli zobchodované za priemernú cenu 4432 USD za tonu, čo je o 2,9 % menej v porovnaní s predchádzajúcou aukciou zo začiatku mája. Lockdown vo viacerých mestách v Číne pretrváva, čo vedie k obavám o pokračovanie spomaľovania dopytu po komodite a to tlačí ceny nižšie. Cenová korekcia mlieka na globálnom trhu tak pokračuje a to môže ďalej vplývať aj na európske ceny mliečnych komodít.

Aj keď cenová korekcia mliečnych komodít na európskom trhu pretrváva a zrejme ešte bude pokračovať ďalej, AGROMAGAZÍN nateraz nemení svoj výhľad pre očakávané ceny surového kravského mlieka v SR.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Máj 2022: 43,75 EUR/100 kg, jún 2022: 45,05 EUR/100 kg, júl 2022: 45,65 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Máj 2022: 44,05 EUR/100 kg, jún 2021: 45,10 EUR/100 kg, júl 2022: 45,70 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa po minulotýždňovej korekcii na 100 USD za barel ostatné dni znovu nastúpila na rastový trend. Do dnešného dňa posilnila na 115 USD za barel, čo znamená, že medzitýždenne pridala 10 USD za barel. Ceny tlačia nahor informácie o spomaľovaní produkcie zo strany členov OPEC+, pričom viaceré štatistiky naznačujú, že hlavne v USA začínajú simultánne citeľne klesať zásoby viacerých ropných produktov, predovšetkým nafty. O neistotu sa stará i Európska komisia, ktorá by mala čoskoro spresniť znenie šiesteho balíčku sankcií voči Rusku, v ktorom má figurovať aj postupné odstrihnutie sa EÚ od dodávok ruskej ropy a ropných produktov.

Aj vďaka rastu cien energií sa vytvára nový tlak na ďalší vzostup inflačných očakávaní v ekonomike, čo je dodatočnou podporou pre vyššie ceny komodít.

Čínsky lockdown pretrváva, no niektoré veľkomestá už avizovali, že postupne budú obmedzenia zmierňovať. Čínska ekonomika kvôli lockdownom, resp. politike nulovej tolerancie prípadov COVID-19 v apríli citeľne spomalila, čo viedlo i k spomaleniu dopytu po rope. Tento faktor pritom dominantne ťahal ceny ropy minulý týždeň nadol. Dočasne.

Technická analýza ceny nám naznačuje, že ak sa komodite podarí zotrvať nad 115 USD za barel, rastú šance pre jej ďalší vzostup nad 130 USD za barel.

V uplynulom týždni sme videli na európskom trhu stabilizáciu cien nafty, zato tentoraz výrazne poskočili nahor ceny benzínov. A to až tak, že to naznačuje na zvýšenie ceny benzínu Natural 95 na Slovensku najbližšie dva týždne o viac ako 10 eurocent/l. Vychádzajúc z burzových cien PHM v Európe aktuálna situácia naznačuje vzostup cien nafty v SR tento týždeň o 2 eurocent/l na 1,82 EUR/l, zatiaľ čo ceny benzínu Natural 95 môžu stúpnuť až o 5 eurocent/l na 1,84 EUR/l. Pripomíname, že situácia na trhu sa mení zo dňa na deň, no aktuálne indície na trhu naznačujú, že pred nami je ďalšia citeľnejšia vzostupná vlna cien palív.

 

/AGROBIZNIS/

David Karkulín, Agrobiznis

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov