LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Ministri poľnohospodárstva G7 sa vyslovili v prospech otvorených poľnohospodárskych trhov a proti zákazu vývozu obilia. Objavila sa však aj kritika varovania nemeckého ministra poľnohospodárstva Özdemira pre Indiu a Indonéziu.

Zákaz vývozu pšenice, ktorý India s okamžitou platnosťou zaviedla, v sobotu posilnil ministrov poľnohospodárstva G7 v ich výzve na otvorení poľnohospodárskych trhov. „Zákaz vývozu zasahuje krajiny ako Bangladéš a Nepál, ktoré sú naliehavo závislé od indickej pšenice,“ varoval nemecký federálny minister poľnohospodárstva Cem Özdemir ako úradujúci predseda na záver stretnutia ministrov poľnohospodárstva G7 (Nemecko, USA, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Kanada a Spojené kráľovstvo). Stretnutie sa uskutočnilo počas dvoch dní v nemeckom poľnohospodárskom areáli v Stuttgarte-Hohenheime.

Kritika zákazu vývozu z Indie

Zákaz vývozu zo strany New Delhi podľa Özdemira poškodzuje aj samotných farmárov v Indii, pretože hrozí, že ceny pšenice tam budú dlhodobo stúpať a klesať. „Ak chceme cenovú stabilitu základných potravín, tak by nemala každá krajina myslieť najskôr na seba,“ povedal Özdemir a pripomenul exportné obmedzenia palmového oleja, ktoré predtým zaviedla Indonézia.

„Ministri poľnohospodárstva G7 preto vyzývajú indickú vládu, aby bola spravodlivá voči svojej zodpovednosti za globálnu potravinovú bezpečnosť,“ povedal Özdemir na tlačovej konferencii pred novinármi z celého sveta. Nemecké predsedníctvo však využil aj na výzvu svojich kolegov, aby ponechali medzinárodné poľnohospodárske trhy otvorené. „To je veľmi dôležité, ak sami nechceme pôsobiť ako urýchľovač požiaru,“ hovorí Özdemir.

Poľnohospodársky informačný systém AMIS by mal zvážiť aj hnojivá

Podľa jeho postrehu však aj vďaka prudkému zdražovaniu prevádzkových zdrojov potraviny vo svete zdraželi. Jedným z prostriedkov proti vysokým cenám je transparentnosť trhu s výrobnými prostriedkami, akými sú nafta a hnojivá. „Prácu poľnohospodárskeho informačného systému G20 AMIS preto treba ďalej posilniť,“ povedal Özdemir. Nemecko ide dobrým príkladom a zdvojnásobí ročný príspevok na financovanie AMIS na 80 000 dolárov, oznámil.

G7 by sa mala stať priekopníkom pre „udržateľné potravinové systémy“

Vo svojom záverečnom komuniké sa G7 tiež zaviazala „prevziať medzinárodné vedenie pri identifikácii ciest k trvalo udržateľným potravinovým systémom“ a pracovať „s ambíciami na dosiahnutie tohto cieľa“, keď budú čeliť kríze v poľnohospodárskom sektore spôsobenej vojnou na Ukrajine.

Chcú udržateľne zvyšovať poľnohospodársku produktivitu a poľnohospodársku produkciu a zároveň posilňovať odolnosť poľnohospodárskych ekosystémov. Neexistuje na to univerzálna koncepcia, ale podľa záverečného komuniké treba brať do úvahy príslušné miestne podmienky.

„Chlieb pre svet“ obhajuje indický zákaz vývozu

Pomocná organizácia „Bread for the World“ odmietla kritiku krajín G7 voči indickému zákazu vývozu pšenice. "Je to opodstatnené iba vtedy, ak chce indická vláda zastavením exportu zabrániť hladu vo svojej vlastnej krajine," povedal v nedeľu Francisco Marí, svetový potravinový referent evanjelickej humanitárnej organizácie. V opačnom prípade by štát nemohol od farmárov nakúpiť dostatok obilia na zásobovanie 500 miliónov chudobných Indov dotovanou pšenicou. Pretože exportéri v súčasnosti platia farmárom oveľa viac ako vláda kvôli drastickému nárastu cien na svetovom trhu.

„To ohrozuje veľmi citlivý systém, ktorý si India vybudovala za posledných 10, 15 rokov, aby sa nestala závislou na svetovom trhu,“ dodal Marí. Bez pevných cien by sa mnohí indickí farmári vzdali pestovania pšenice, pretože dovoz je zvyčajne lacnejší.

India mala nahradiť dodávky z Ukrajiny

India v sobotu uvalila okamžitý zákaz vývozu pšenice. Vláda druhého najväčšieho svetového producenta pšenice s 1,4 miliardami obyvateľov oznámila, že by to malo obmedziť zvyšovanie cien v ich vlastnej krajine. India totiž chcela tento rok predať na svetovom trhu rekordné množstvo okolo 10 miliónov ton pšenice a pomôcť tak kompenzovať chýbajúce dodávky z Ukrajiny. Neobvykle skorá vlna horúčav s teplotami výrazne nad 40 stupňov v Indii nedávno vyvolala obavy z neúspešnej úrody.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: https://www.worldatlas.com/

Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov