LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Finálny kontrakt vlaňajšej úrody repky sa rozlúčil na burze MATIF koncom apríla napokon pod cenou 1 000 €/t. Taktiež prvý kontrakt novej úrody začiatkom mája výrazne stratil. Slabosť vyvolali fámy, že zákaz vývozu palmového oleja z Indonézie bude trvať len 1 mesiac. Táto domnienka pritom platí aj naďalej. Uvidíme, či exportný zákaz bude platiť len mesiac. To však jasne ukazuje, aké nervózne sú trhy.

Platí, že v ostatných týždňoch mnohí účastníci z poľnohospodárskeho sektora neboli na termínovanom trhu príliš aktívni. Vysvetlením nižšej angažovanosti je extrémne vysoký kolaterál, ktorý musí byť zložený ako marža.

V aktuálnom MARS Bulletine odhadla Európska komisia očakávaný hektárový výnos novej úrody repky v EÚ na rok 2022 na 3,19 t/ha, čo zodpovedá miernemu poklesu v porovnaní s predchádzajúcim rokom, no súčasne je toto číslo nad 5-ročným priemerom 3,07 t/ha. ha. V spojení s odhadom výmery od Coceralu to zodpovedá produkcii repky v EÚ vo výške 17,36 mil. ton (odhad USDA: 17,26 mil. ton).

Dovoz repky z Austrálie do EÚ naďalej rastie po tom, čo v predchádzajúcich rokoch zohrával menšiu úlohu.

Ďalšia býčia správa pochádza z Kanady, kde sa pestovateľské výmery nadchádzajúcej produkcie repky odhadujú len na 8,5 mil. ha (predchádzajúci rok: 9,1 mil. ha).

Počas nasledujúcich 14 dní by sa ceny mali pohybovať v bočnom pásme. Volatilita by však mala zostať veľmi vysoká. Vojna na Ukrajine bude mať aj naďalej výrazný vplyv na ceny olejnatých semien v EÚ. Ukrajina je totiž najvýznamnejším dodávateľom slnečnicového oleja. Akákoľvek zmena vo vedení vojny, od ďalšej eskalácie alebo k mieru, môže mať za následok výrazné zmeny kurzu v cene repky. Za týchto okolností je vývoz olejných semien z Ukrajiny veľmi pomalý. Predpoveď ceny na najbližšie obdobie je vzhľadom na súčasnú politickú situáciu veľmi zložitá, no z pohľadu výšky produkcie EÚ sa situácia javí ako priaznivá.


Lars Kuchenbuch, komoditný analytik, KS Agrar, Nemecko 

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov