tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Finálny kontrakt vlaňajšej úrody repky sa rozlúčil na burze MATIF koncom apríla napokon pod cenou 1 000 €/t. Taktiež prvý kontrakt novej úrody začiatkom mája výrazne stratil. Slabosť vyvolali fámy, že zákaz vývozu palmového oleja z Indonézie bude trvať len 1 mesiac. Táto domnienka pritom platí aj naďalej. Uvidíme, či exportný zákaz bude platiť len mesiac. To však jasne ukazuje, aké nervózne sú trhy.

Platí, že v ostatných týždňoch mnohí účastníci z poľnohospodárskeho sektora neboli na termínovanom trhu príliš aktívni. Vysvetlením nižšej angažovanosti je extrémne vysoký kolaterál, ktorý musí byť zložený ako marža.

V aktuálnom MARS Bulletine odhadla Európska komisia očakávaný hektárový výnos novej úrody repky v EÚ na rok 2022 na 3,19 t/ha, čo zodpovedá miernemu poklesu v porovnaní s predchádzajúcim rokom, no súčasne je toto číslo nad 5-ročným priemerom 3,07 t/ha. ha. V spojení s odhadom výmery od Coceralu to zodpovedá produkcii repky v EÚ vo výške 17,36 mil. ton (odhad USDA: 17,26 mil. ton).

Dovoz repky z Austrálie do EÚ naďalej rastie po tom, čo v predchádzajúcich rokoch zohrával menšiu úlohu.

Ďalšia býčia správa pochádza z Kanady, kde sa pestovateľské výmery nadchádzajúcej produkcie repky odhadujú len na 8,5 mil. ha (predchádzajúci rok: 9,1 mil. ha).

Počas nasledujúcich 14 dní by sa ceny mali pohybovať v bočnom pásme. Volatilita by však mala zostať veľmi vysoká. Vojna na Ukrajine bude mať aj naďalej výrazný vplyv na ceny olejnatých semien v EÚ. Ukrajina je totiž najvýznamnejším dodávateľom slnečnicového oleja. Akákoľvek zmena vo vedení vojny, od ďalšej eskalácie alebo k mieru, môže mať za následok výrazné zmeny kurzu v cene repky. Za týchto okolností je vývoz olejných semien z Ukrajiny veľmi pomalý. Predpoveď ceny na najbližšie obdobie je vzhľadom na súčasnú politickú situáciu veľmi zložitá, no z pohľadu výšky produkcie EÚ sa situácia javí ako priaznivá.


Lars Kuchenbuch, komoditný analytik, KS Agrar, Nemecko 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov