tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Medzinárodná rada pre obilniny (IGC-Der Internationale Getreiderat) vo svojej prvej prognóze na hospodársky rok 2022/23 predpokladá, že sa celosvetovo zvýši dopyt po pšenici. Zároveň sa očakáva pokles produkcie.

Medzinárodná rada pre obilniny po prvý raz zverejnila svoju prognózu na hospodársky rok 2022/23. Vo svojom aktuálnom odhade predpovedá celosvetovú produkciu pšenice na nadchádzajúci hospodársky rok na úrovni 779,9 milióna ton. V porovnaní s aktuálnou sezónou by to bol očakávaný pokles o približne 1 milión ton. Najmä výrazne znížené prognózy pre Ukrajinu (-13,6 milióna ton v porovnaní s rokom 2021/22) a Austráliu (-8,5 milióna ton) sú spúšťačom poklesu produkcie.

Naproti tomu IGC odhaduje celosvetovú spotrebu na sezónu 2022/23 na 784,6 milióna ton, čo zodpovedá nárastu o približne 6,5 milióna ton v porovnaní s aktuálnou sezónou. Táto prognóza však vo veľkej miere závisí od trvania vojny na Ukrajine a s tým súvisiaceho vplyvu na globálnu ponuku a ceny.

Svetová spotreba potravín je na novom maxime 549 miliónov ton, pričom medziročný nárast zhruba o 1 percento je v súlade s trendmi rastu populácie. Očakáva sa, že celosvetové zásoby na konci sledovanej sezóny klesnú na 277 miliónov ton (-4,7 milióna ton) prvýkrát za štyri roky. Medzivládna konferencia urobila škrty najmä pre Austráliu (-3 milióny ton) a EÚ (-1,4 milióna ton).

Očakáva sa, že len svetový obchod v hospodárskom roku 2022/23 s približne 193 miliónmi ton bude na úrovni bežného finančného roka.

Očakávaná väčšia úroda by mohla obmedziť nákupy zo Spojeného kráľovstva, Brazílie a častí Spoločenstva nezávislých štátov (poznámka: väčšina bývalých zväzových republík Sovietskeho zväzu) a Stredného východu vrátane Iránu a Turecka. Čínsky dovoz by tiež mohol klesnúť zo svojho maxima v rokoch 2020/21, ale nezvyčajne slabá úroda pravdepodobne výrazne podporí nákupy Iraku a Maroka. Exportný potenciál Ukrajiny zostáva závislý od trvania čiernomorského konfliktu, ktorý je stále neznámy, a od poškodenia prístavnej, cestnej a skladovacej infraštruktúry krajiny.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov