Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Uplynulý týždeň sme na EÚ trhu videli prevažne pokles cien zookomodít ako aj cien ropy.

Jatočné ošípané

Lockdown ekonomiky v Číne sa prejavuje na cenách viacerých komodít, nakoľko sa od neho očakáva spomalenie ekonomickej aktivity Číny a tým aj dopytu po komoditách. Tieto očakávania tak tlačia nižšie i samotné ceny komodít. V ostatnom týždni sme pritom videli zvýšené turbulencie cien aj na európskom trhu s jatočnými ošípanými. Tie sa týkali hlavne Nemecka, kde tamojšie ceny medzitýždenne klesli pomerne razantne o 15 eurocent/kg jat. hm. na 1,80 EUR/kg jat. hm. Na miestnom trhu narástla ponuka komodity, pričom dopyt vykazoval prvky slabosti, čo potislo ceny nižšie. Naproti tomu dánske ceny ostali medzitýždenne bez zmeny na 1,60 EUR/kg jat. hm. a rovnako bez zmeny boli i španielske ceny na 1,55 EUR/kg jat. hm.  V tomto týždni tak zrejme uvidíme miernu korekciu cien jatočných ošípaných aj na slovenskom trhu, ktoré sa môžu zosunúť do pásma 1,85 – 1,91 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v ostatnom týždni posilnili o 7 eurocent/kg ž. hm. na 2,18 EUR/kg jat. hm. Na burze Dalian ceny živých ošípaných ostali stabilné, keď medzitýždenne posilnili o 4 EUR/t ž. hm. na dnešných 2397 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne posilnili o 3,3 % na 2,43 USD/kg jat. hm. Ceny futures jatočných polovičiek v USA medzitýždenne nenasledovali fyzický trh, keď oslabili o 2,8 % na 2,25 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Korekciou si v tomto týždni ďalej prechádzajú aj ceny jatočného dobytka na nemeckom trhu. Ceny jatočných kráv (trieda R3) medzitýždenne oslabili 10 eurocent/kg jat. hm. na 4,95 EUR/kg jat. hm. Jatočné býky (R3) zlacneli o 16 eurocent/kg jat. hm. na 5,32 EUR/kg jat. hm. Ponuka teliat ako aj kráv na nemeckom trhu ostáva tesná (ponuka býkov stabilná), no ostatný týždeň je badateľný pokles dopytu po komodite. Klesajúce ceny sa tak môžu odraziť aj slovenskej cenotvorbe komodity.

Mlieko

Cenová korekcia mliečnych komodít na európskom trhu sa po krátkej prestávke z úvodu mája ostatný týždeň znovu obnovila po výsledkoch minulotýždňovej aukcie mliekarne Fonterra na N. Zélande, ktorá priniesla takmer 9 % korekciu tamojších cien kontraktov mliečnych komodít. Európske maslo medzitýždenne stratilo zo svojej ceny 100 EUR/t, keď oslabilo na dnešných 7100 EUR/t, pričom ceny SOM poklesli medzitýždenne o 138 EUR/t na dnešných 3875 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z cien týchto dvoch komodít medzitýždenne poklesla o 3 % na 64,50 EUR/100 kg.

Cenový pokles ovplyvnil i ceny mlieka na spotovom trhu v západnej Európe. Nemecké spotové ceny boli minulý týždeň na medzitýždennej báze o 0,5 – 1,5 EUR/100 kg lacnejšie, keď sa dostali do intervalu 52,5 – 53 EUR/100 kg. Holandské ceny oslabili o 3,5 EUR/100 kg na 54 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 17. kalendárnom týždni 2022 boli na medziročnej báze o 2,5 % nižšie, čo len potvrdzuje, že realizačné ceny mlieka stále nepokrývajú výrobné náklady farmárov, ktoré sa už vo väčšine členských štátov EÚ prehupli cez 50 eurocentov za liter mlieka. Nateraz sa tak nečrtá zrýchlenie produkcie a to nám naznačuje, že i napriek aktuálnej korekcii cien mliečnych komodít na svetových trhoch (obavy o znížený dopyt zo strany Číny) by európske mliekarne mali naďalej zotrvať v trende navyšovania farmárskych cien surového kravského mlieka.

Pre dokreslenie situácie na trhu ešte uvádzame medzitýždenný cenový progres mlieka v USA, kde ceny posilnili o 3,4 % na 55,05 USD/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Máj 2022: 43,75 EUR/100 kg, jún 2022: 45,05 EUR/100 kg, júl 2022: 45,65 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Máj 2022: 44,05 EUR/100 kg, jún 2021: 45,10 EUR/100 kg, júl 2022: 45,70 EUR/100 kg.

 

Ropa a PHM

Cena ropy je ostatné dni ako na hojdačke, keď sa investori snažia do jej cien zakomponovať ako riziká možného poklesu dopytu po komodite kvôli lockdownu v Číne a spomaľovaniu globálnej ekonomiky, tak i riziká poklesu produkcie Ruska v prípade, že EÚ zavedie na dovoz ruskej ropy embargo. EÚ je však vo svojom postoji k zrušeniu importov ropy z Ruska nejednotná, čo aktuálne viedlo k tomu, že ceny ropy Brent sa znovu dostali pod poklesný tlak. Ropa Brent sa momentálne obchoduje za 105 USD za barel, čo znamená, že medzitýždenne oslabila o 2 USD za barel.

Dnešné dáta o výške produkcie členov OPEC+ za mesiac apríl by však mohli dať cenám ropy opäť prorastové stimuly. Podľa dát totiž celková produkcia OPEC+ zaostáva za pôvodným plánom navyšovania každomesačne o 400 tis. barelov/deň už o priepastných 2,59 mil. barelov denne. Rusko kvôli sankciám v apríli znížilo produkciu o 0,9 mil. barelov denne, pričom klesla i produkcia v Kazachstane. Celkovo 13 z 19 členov OPEC aktuálne zaostáva v rámci produkcie za svojou kvótou.

Ropu tak ešte môže čakať krušný cenový vývoj, obzvlášť v prípade, že EÚ zavedie zákaz importov ruskej ropy. Komodita síce aktuálne stratila cenové momentum kvôli rizikám vyplývajúcich kvôli lockdownu z titulu kontroly šírenia COVID-19 v Číne, stále je ale na trhu množstvo fundamentov, ktoré môžu ceny posunúť výrazne vyššie.

Zdá sa, že ropa Brent sa momentálne pomerne pevne udomácnila v obchodnom pásme 99 až 114 USD za barel a tak bude potrebné sledovať, ktorým smerom komodita prerazí toto pásmo, čo nám napovie viac o jej ďalšom cenovom smerovaní. AGROMAGAZÍN naďalej ostáva naladený na ceny ropy prorastovo, pričom predpokladáme, že čínsky lockdown prinesie ďalšie mesiace do vyspelých ekonomík nový silný impulz pre ďalší vzostup inflácie, ktorý potlačí nahor i ceny ropy. Prorastový signál pritom môže priniesť i dohoda EÚ o embargu na dovoz ruskej ropy ako aj skutočnosť, že OPEC+ nestíha napĺňať svoju kvótu, čo môže signalizovať problémy s dostupnosťou voľnej produkčnej kapacity členov OPEC. Ak je to tak, potom ropa môže v roku 2022 ešte predviesť razantné cenové skoky nahor.

V aktuálnom týždni predpokladáme cenovú osciláciu ropy Brent v okolí 105 až 110 USD za barel.

Európske ceny nafty v ostatnom týždni korigovali nadol o 8 %, zatiaľ čo ceny benzínov stúpali o 4 %. Tento vývoj tak naznačuje, že ceny medzi obidvomi palivami na slovenskom trhu by sa mohli znovu vyrovnať. Podotýkame však, že cenový vývoj PHM na európskom trhu futures ostáva volatilný a teda náchylný na rýchle cenové zmeny.

Predpokladáme, že cena nafty v SR tento týždeň klesne o 1 eurocent/l na 1,80 EUR/l, kým cena benzínu Natural 95 posilní o 1 eurocent/l na 1,80 EUR/l.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov