Streda 07.júna 2023, meniny má Róbert, zajtra Medard

Európske ceny agrokomodít aj vďaka efektu oslabovania eura voči doláru pokračujú v posilňovaní.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 20 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 398 EUR/t. Kukurica posilnila o 10 EUR/t na dnešných 358 EUR/t. Repka na MATIFe vzrástla o 31 EUR/t, čo ju poslalo na cenu 847 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne stúpla o 10 EUR/t na dnešných 847 EUR/t, kým austrálska repka posilnila o 13 EUR/t na 764 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástla cena čiernomorskej pšenice o 2 EUR/t na 373 EUR/t, cena mäkkej pšenice v USA posilnila o 11 EUR/t na 380 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne oslabila o 14 EUR/t na 287 EUR/t a sója zlacnela o 24 EUR/t na 551 EUR/t.

Pšenica

Cena pšenice na burze MATIF ostatný týždeň efektívne vyplnila na grafe svoju cenovú medzeru, ktorú zaknihovala koncom apríla po prerolovaní kontraktov z vlaňajšej úrody na tohtoročnú. Európskym cenám pritom výrazne pomáha aj efekt oslabovania eura voči doláru, ktorý tlačí cena na vyššie úrovne. V dolároch sa totiž pšenica obchoduje už dlhší čas v bočnom cenovom trende.

Podľa dát Stat Can zásoby pšenice v Kanade k 31.3.2022 boli na úrovni 10,1 mil. ton, čo signalizuje ich medziročný pokles o 39 %. Tesnejšia bilancia plodiny sa pritom rysuje aj v USA, kde kondícia porastov ozimnej pšenice síce ostatný týždeň mierne pookriala (29 % všetkých porastov je v dobrej až excelentnej kondícii), no stále ide o tretí najhorší výsledok v histórii pre toto obdobie. Súčasne sa americkí farmári trápia i so sejbou jarnej pšenice, ktorú nateraz zasiali len na 27 % plánovaných výmer, pričom tradične v tomto čase majú zasiatych 47 % výmer. Dôvodom je mokré počasie na severe USA, ktoré nedovoľuje farmárom vstúpiť na polia.

Naproti tomu roľníci v Indii čelia opačnému problému. Extrémne teplé počasie redukuje tamojší potenciál úrody, keď analytici najnovšie znížili odhad pre produkciu Indie zo 112 mil. ton na 105 mil. ton. Zdá sa tak, že exportný potenciál, ktorý India proklamovala pre ročník 2022/23 (úvaha o vývoze 12 mil. ton pšenice), sa začína citeľne okresávať.

V EÚ ostáva kondícia porastov pšenice priaznivá a to napriek tomu, že Francúzsko i Nemecko evidujú rastúci deficit zrážok. Francúzske pšenice boli v úvode tohto týždňa na 89 % výmer v dobrej až excelentnej kondícii. Kondícia porastov sa tak jemne zhoršuje (pred týždňom 90 %, pred mesiacom 92 %), stále ale ostáva veľmi priaznivá. Produkcia mäkkej pšenice v EÚ by podľa aktuálnych odhadov analytikov mala byť medziročne nižšia o 2,5 mil. ton, keď by mala dosiahnuť 137,7 mil. ton.

Na Ukrajine prebiehajú exporty obilnín pomalým tempom, pričom aktuálnou stratégiou je popri vlakovej doprave dostávať plodiny cez Moldavsko až k ústiu Dunaja a odtiaľ ich loďou exportovať do EÚ. Najnovšie správy pritom ukazujú na to, že na ústí Dunaja sa už vytvorila zápcha 60 lodí, ktoré čakajú na povolenie pre pokračovanie plavby po tejto rieke.

USDA koncom týždňa zverejní nový WASDE report, v ktorom predstaví po prvýkrát svoje odhady pre ročník 2022/23. Môžeme tak znovu očakávať zvýšenú volatilitu cien, aj keď treba povedať, že tieto prvé odhady sa ešte spravidla v priebehu času menia a teda investori im nebudú prikladať úplne prioritnú dôležitosť.

Neistota na trhu s pšenicou tu zostáva naďalej a to dáva predpoklady pre udržanie sa cien na vyšších úrovniach. Súčasne ale pripomíname, že spomaľuje globálna ekonomika a tiež Čínu ovplyvňujú lockdowny, čo môže na istý čas vplývať na ceny komodít negatívne, keďže rastie riziko ich cenovej korekcie. Pohyby cien do obidvoch strán by nás tak nemali prekvapovať.

Nová správa: Výmery jarnej pšenice v Rusku medziročne údajne stúpli o 20 % na 1,8 mil. ha, plus aj kondícia ozimných pšeníc ostáva priaznivá. Niektorí analytici hovoria o výhľade rekordnej produkcie Ruska vo výške 87 mil. ton. Ceny ale nateraz na túto správu evidentne nereagujú.

Kukurica

Ukrajinskí farmári pokračujú v sejbe kukurice, ktorú sa im do úvodu tohto týždňa podarilo zrealizovať na výmere 1,775 mil. ha. Vlani o takomto čase mali pritom zasiatych už takmer 4 mil. ha z celkovej vlaňajšej výmery 5,47 mil. ha. Odhady analytikov naznačujú na nadchádzajúcu produkciu kukurice na Ukrajine v okolí 26 mil. ton, čo by signalizovalo medziročný pokles produkcie o 16 mil. ton. Tu však treba dodať, že vlaňajšia produkcia kukurice na Ukrajine bola výnimočne vysoká, pričom štandardne tunajšia produkcia sa pohybuje v okolí 35 mil. ton.

Pozornosť trhu sa aktuálne sústredí na progres sejby v USA, ktorý ostáva naďalej citeľne pozadu. Farmári na konci minulého týždňa mali zasiatu kukuricu len na 22 % plánovaných výmer, pričom päťročný priemer pre toto obdobie leží na 50 %. Tohtoročné tempo sejby je tak nateraz tretie najpomalšie v histórii.

Sucho v Brazílii v súlade s našimi očakávaniami začína nútiť analytikov znovu znižovať výhľady pre tohtoročnú úrodu kukurice v krajine. Najnovšie AgRural medzimesačne znížili odhad produkcie Brazílie o 5 mil. ton na 112,3 mil. ton.

Všetky vyššie uvedené správy by mali tlačiť ceny nahor, no hlavne na burze CBoT tomu tak nie je, keď si kukurica prechádza malou cenovou korekciou. Je to spôsobené už spomínanými obavami o zhoršujúcu sa kondíciu svetovej ekonomiky a čínsky lockdown, čo sú faktory, ktoré majú tendenciu pôsobiť deflačne – teda v prospech poklesu cien. Vidieť to aktuálne na cenách vzácnych kovov, priemyselných kovov ako aj rope. Nemyslíme si však, že na trh s agrokomoditami či ropou prichádza nejaká významnejšia korekcia. Vojna na Ukrajine, energetická kríza a rast úrokových sadzieb na dlhopisových trhoch sú novou realitou, ktorá nedovolí cenám padnúť minimálne do doby, dokým nedôjde k totálnej deštrukcii dopytu, čo sa však nateraz pri stále popandemicky rozbehnutej ekonomike ešte nedeje. Skôr naopak, predpokladáme, že súčasný čínsky lockdown ešte len naruší dodávateľské reťazce, čo prinesie novú inflačnú vlnu a na tú zrejme budú ceny komodít reagovať ďalším cenovým rastom. Kukurica tak ešte môže odokryť svoj prorastový potenciál, aj keď zrejme nepôjde o jednosmernú trajektóriu (počas letnej žatvy plodín rastú šance na cenovú korekciu plodín).

Nový report WASDE (s prvými odhadmi bilancie plodín pre sezónu 2022/23) môže priniesť zvýšenú volatilitu aj na trh s kukuricou. Produkcia tejto komodity vo svete v ročníku 2022/23 totiž so značnou pravdepodobnosťou bude nižšia.

Olejniny

Ceny repky na burze MATIF sa minulý týždeň odrazili od úrovne podpory na 800 EUR/t nahor, pričom sa vyštverali späť k 850 EUR/t. Na komoditu začína vplývať efekt novej úrody, ktorá sa v EÚ očakáva medziročne vyššia, keďže v regióne vzrástli pestovateľské výmery o 10 %. Tento faktor tak brzdí ceny vo výraznejšom raste, no stále ako protiklad tu pôsobí efekt tesnej aktuálnej bilancie rastlinných olejov na globálnom trhu.

Podľa Stat Can sa kanadské zásoby repky na konci 1.Q. 22 scvrkli už len na 3,9 mil. ton, čo je medziročný pokles o 49 %. Nejasné signály pritom vysielajú aj kanadskí farmári, ktorí údajne chcú tento rok zvýšiť pestovateľské výmery pšenice na úkor repky a to napriek rekordným cenám olejniny. Pestovateľské výmery repky v Kanade sa prognózujú v sezóne 2022/23 na 8,5 mil. ha, čo by znamenalo medziročný pokles o 0,6 mil. ha.

Na Ukrajine pokračuje sejba slnečnice, keď farmári zasiali 2,88 mil. ha, pričom sa odhaduje, že celková pestovateľská výmera by mohla dosiahnuť 5 mil. ha. Ceny slnečnicového oleja na Ukrajine pritom pokračujú v raste, pričom obchodníci sa domnievajú, že tieto by čoskoro mohli stúpnuť do pásma 2300 až 2500 USD/t. Ukrajina a Rusko sa starajú o 78 % globálnych exportov tejto komodity.

Ceny sóje na burze CBoT ostatné dni strácajú, keď sa dnes dostali už k 15,9 USD za bušel. Investori sa zrejme pozične stavajú na nový report WASDE, v ktorom sa očakáva medziročný nárast pestovateľských plôch a tým aj produkcie v USA ako aj v Južnej Amerike pre nadchádzajúcu sezónu. Čínsky lockdown, ktorý utlmil 40 % ekonomickej aktivity krajiny, je ďalším výrazným faktorom, ktorý tlačí ceny sóje nadol, keďže Čína je najväčším importérom tejto komodity.

Na druhej strane v USA mešká sejba sóje a tento faktor sa bude najbližšie týždne nepochybne starať o zvýšenú volatilitu cien komodity. Zdá sa nám realistické, že komodita sa nateraz bude pohybovať v obchodnom pásme 15,8 až 17,6 USD za bušel. Je potrebné sledovať, či toto pásmo sója prerazí a ak áno, ktorým smerom.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 19. týždňa 2022: pšenica 385 – 415 EUR/t, kukurica 350 – 370 EUR/t, repka 820 – 890 EUR/t.

 

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov