Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

Ostatný týždeň sme na EÚ trhu videli stagnáciu cien jatočných ošípaných, jatočného HD, mlieka a vzostup cien ropy.

Jatočné ošípané

Jatočné ošípané v Európe sa i v tomto týždni pohybovali prevažne v pokojných cenových vodách. Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni naďalej stagnujú na minulotýždňovej úrovni 1,95 EUR/kg jat. hm. Ceny v Dánsku medzitýždenne posilnili o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,60 EUR/kg jat. hm., kým španielske ceny vykázali opatrný rast o 1 eurocent/kg jat. hm. na 1,55 EUR/kg j. hm. Ceny komodity v krajinách V4 sa menili len minimálne.

Predpokladáme, že v SR sa tento týždeň budú ceny jatočných ošípaných pohybovať ďalej prevažne na stabilnej úrovni v pásme 1,95 – 2,03 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny ošípaných ostali rovnako medzitýždenne bez zmeny na 2,11 EUR/kg ž. hm. Na burze Dalian ceny futures živých ošípaných medzitýždenne posilnili o 52 EUR/t ž. hm. na dnešných 2401 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny komodity v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne oslabili o 2,2 % na 2,35 USD/kg jat. hm. Na trhu futures sa jatočné polovičky dnes obchodujú za 2,32 USD/kg jat. hm., čo znamená medzitýždenné mínus o 7,8 % a súčasne vyrovnanie cien medzi trhom futures a fyzickým trhom v hlavných producentských štátoch USA.

Jatočný dobytok

Nemecké ceny jatočného dobytka v tomto týždni nevykazujú žiadne medzitýždenné zmeny. Cena jatočných kráv (R3) tak zostáva na 5,05 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných býkov rovnako stagnujú na medzitýždenne nezmenenej cenovej hladine 5,48 EUR/kg jat. hm. (trieda R3). Minimálne cenové pohyby v západnej Európe tak naznačujú na podobný trend i v SR.

Mlieko

Európske ceny masla na burze EEX v Nemecku medzitýždenne klesli o 31 EUR/t na dnešných 7200 EUR/t, zatiaľ čo ceny SOM vzrástli o 63 EUR/t na dnešných 4013 EUR/t (burza EEX). Trhová cena mlieka vypočítaná z cien masla a SOM sa tak dostala na 66,47 EUR/100 kg, čo znamená medzitýždenný nárast o 0,3 %.

Na nemeckom trhu pokračuje pokles spotových cien mlieka, ktoré uplynulý týždeň odovzdali zo svojej ceny 3 EUR/100 kg, čím klesli do pásma 53 až 54,5 EUR/100 kg. A to napriek tomu, že nemecké dodávky mlieka do mliekarní boli v 16. kalendárnom týždni na medziročnej báze o 2,4 % nižšie. Naproti tomu holandské ceny mlieka na spotovom trhu pokračujú v raste, keď uplynulý týždeň podrástli o 1 EUR/100 kg na 57,5 EUR/100 kg. Zdá sa tak, že dostupnosť mlieka na holandskom trhu vzhľadom na dopyt je nižšia v porovnaní s nemeckým trhom.

Na dnešnej aukcii mliekarne Fonterra na N. Zélande sa jednotlivé mliečne komodity zobchodovali za priemernú cenu 4419 USD/t, čo je o 8,5 % nižšia cena v porovnaní s minulou aukciou spred dvoch týždňov. Najväčší prepad zaznamenali ceny masla, ktoré poklesli o 12,5 %.

 

V USA sme videli medzitýždenný pokles cien mlieka o 2 % na aktuálnych 53,24 USD/100 kg.

USDA ohlásilo pre mesiac máj 2022 v rámci svojho Mliečneho programu základnú cenu mlieka v USA na 56,10 USD/100 kg, čo znamená medzimesačný nárast ceny o 2,36 USD/100 kg.

 

Pretrvávajúci lockdown v mnohých čínskych metropolách zrejme povedie k poklesu dopytu po mliečnych komoditách (čo sa už i prejavilo v cenách najnovšej aukcie Fonterry na N. Zélande), čo môže ďalšie týždne ďalej vyvíjať tlak na pokles cien mliečnych komodít a to i v Európe. V prípade Európy však naďalej platí, že európske mliekarne sú so zvyšovaním farmárskych cien mlieka oproti trhovým cenám mliečnych komodít naďalej pozadu a i preto nateraz naďalej očakávame pokračovanie cenového vzostupu farmárskych cien surového kravského mlieka s tendenciou postupnej stabilizácie cien.

 

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Máj 2022: 43,75 EUR/100 kg, jún 2022: 45,05 EUR/100 kg, júl 2022: 45,65 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Máj 2022: 44,05 EUR/100 kg, jún 2021: 45,10 EUR/100 kg, júl 2022: 45,70 EUR/100 kg,

 

Ropa a PHM

Pokračujúci lockdown kvôli COVID-19 vo viacerých čínskych mestách, ktorý dostal do nejakej formy obmedzenia už 40 % populácie Číny ako aj prekvapivý pokles HDP USA v prvom kvartáli 2022 boli faktory, ktoré ostatné dni citeľne zbrzdili ceny ropy v raste. A to i napriek tomu, že EÚ aktuálne finalizuje 6. sankčný balík pre Rusko, ktorého súčasťou by údajne mala byť aj určitá forma embarga na dovoz ropy z Ruska. Ropa Brent medzitýždenne posilnila o 4 USD za barel, keď sa dnes obchoduje za 107 USD za barel.

V EÚ posilnili aj ceny európskeho plynu, ktorý zdražel medzitýždenne o 10 % na 101,5 EUR/MWh, keď Rusko prerušilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska, keďže tieto krajiny odmietli zaplatiť za dodávky rubľami.

Z pohľadu technickej analýzy sa ceny ropy Brent aktuálne pohybujú v bočnom cenovom pásme, no stále majú značné predpoklady pre rozbehnutie nového vzostupného trendu. K tomu ale komodita potrebuje impulz, ktorý by ju dostal znovu nad 110 USD za barel. Treba pritom povedať, že Európska komisia jej tento impulz môže ponúknuť už tento týždeň, keď zverejní svoje rozšírenie sankcií voči Rusku.

Na druhej strane si treba všímať dianie v Číne, kde pretrvávajú lockdowny, čo vedie k čoraz väčším zápcham obchodných lodí v kľúčových obchodných prístavoch Číny. Situácia sa neustále zhoršuje, pričom je čoraz pravdepodobnejšie, že svet najbližšie mesiace vstúpi do ešte väčších problémov s dodávateľskými reťazcami aké tu boli počas vlaňajška. Na jednej strane to zvyšuje šance pre ďalšie spomalenie globálnej ekonomiky, no súčasne nedostatok tovarov môže ešte viac skomplikovať situáciu v podobe ďalšieho vzostupu inflácie. Riziko stagflácie tak dramaticky stúpa. Je otázne ako sa v tomto prostredí bude dariť cenám ropy. Pokles ekonomickej aktivity totiž hovorí v prospech poklesu cien, no rastúca inflácia zase je podporou cien. Keďže EÚ zrejme zájde ďalej v oblasti sankcií voči Rusku, tak nateraz vidíme ako stále vyššie riziko pre vzostup cien ropy.

 

Drahšia ropa tlačila ostatný týždeň nahor i ceny PHM v Európe. Kým benzíny zdraželi na burzách len približne o 3 %, nafta až o 13 %. Zdá sa tak nevyhnutné, že ceny nafty na slovenských čerpacích staniciach ďalší týždeň budú ďalej zvyšovať svoj cenový náskok voči cenám benzínu. Okrem toho je aktuálne pokračujúcou podporou vyšších cien PHM pokračovanie oslabovania eura voči doláru, kde sa kurz dostal už na úroveň 1,05 USD/EUR. Ak vychádzame zo súčasných trhových cien nafty na burze ICE v Londýne, potom minulotýždňové zdraženie by malo zdvihnúť slovenské ceny nafty najbližšie dva týždne o astronomických 16 eurocent/l na 1,91 EUR/l. Ceny benzínu Natural by pritom mali stúpnuť o 5,5 eurocent/l na 1,855 EUR/l. Opäť zdôrazňujeme, že v tomto našom odhade môže byť zakomponovaný prvok nepresnosti, keďže Slovensko dominantne spracováva ruskú ropu Ural, ktorá sa momentálne obchoduje voči rope Brent so zľavou 35 USD za barel. V každom prípade je však potrebné tento týždeň počítať s rastom cien PHM na pumpách, pričom ceny nafty porastú dvojnásobným tempom voči cenám benzínu Natural 95. Na konci tohto týždňa by tak v SR sa mohla nafta dostať na 1,83 EUR/l, kým cena benzínu Natural 95 na 1,79 EUR/l.

 

/AGROBIZNIS/

 

 

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov