LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Ceny plodín na globálnych burzách sa ostatný týždeň pohybovali do obidvoch strán. Na burze MATIF medzitýždenne klesla cena čoskoro končiaceho finálneho kontraktu vlaňajšej úrody pšenice o 5 EUR/t na dnešných 403 EUR/t. Prvý kontrakt novej úrody (september 22) posilnil o 9 EUR/t na 378 EUR/t. Kukurica vzrástla o 14 EUR/t, čo poslalo jej cenu na 348 EUR/t. Európska repka na MATIFe zlacnela o pomerne razantných 45 EUR/t na 814 EUR/t. Kanadská repka medzitýždenne oslabila o 28 EUR/t na 837 EUR/t, zatiaľ čo exportná cena austrálskej repky klesla o 21 EUR/t na 751 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 10 EUR/t na 371 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA stúpla o 1 EUR/t na 369 EUR/t. Kukurica na CBoT zdražela medzitýždenne o 8 EUR/t na 301 EUR/t, kým cena sóje stagnovala na medzitýždenne nezmenených 575 EUR/t.

Pšenica

Čoskoro sa lúčiaci finálny kontrakt vlaňajšej produkcie pšenice na burze MATIF sa minulý týždeň vzopäl k vzostupu na nový rekord k 428 EUR/t, no pre účastníkov trhu sa už aktuálne stáva relevantnejším prvý kontrakt novej úrody, ktorého cena sa posunula nahor na aktuálnych 380 EUR/t. Analytici SovEconu tento týždeň znížili odhad nadchádzajúcej produkcie pšenice na Ukrajine medzimesačne o 0,5 mil. ton na 23,1 mil. ton, čo signalizujem medziročný pokles produkcie o 28 %. Rusko – ukrajinský konflikt sa stará o to, že v krajine je momentálne uväznených približne 20 mil. ton obilnín (prevažne kukurice) z tohtoročníkovej produkcie. To naďalej drží ceny obilnín na vyšších úrovniach.

India ešte nedávno predstavila svoj plán vyviezť v ročníku 2022/23 12 mil. ton pšenice po tom, čo v aktuálnom ročníku krajina dokázala vyviezť už 7,85 mil. ton. Momentálne však krajina bojuje s extrémnymi teplotami a zdá sa, že to negatívne ovplyvní nadchádzajúcu produkciu pšenice a tým aj plán dostať sa s exportmi historicky po prvýkrát nad 10 mil. ton.

Francúzska kondícia porastov pšenice ostáva priaznivá, keď v dobrej až excelentnej kondícii je 90 % všetkých porastov. A to napriek tomu, že krajina za ostatný mesiac eviduje pomerne citeľný zrážkový deficit. Kondícia porastov pšenice v USA ostala minulý týždeň bezo zmien, keď v dobrej až excelentnej kondícii je len 27 % všetkých porastov, čo je pre toto obdobie najhoršia kondícia v histórii.

Pšenica na burze MATIF sa aj po prerolovaní na prvý kontrakt novej úrody napriek poklesu ceny zo 410 EUR/t na aktuálnych 380 EUR/t stále drží nad svojím 50 – dňovým cenovým priemerom, čo je signál, že má naďalej cestu otvorenú smerom k ďalšiemu rastu svojej ceny. Neistá situácia v regióne Čierneho mora, no taktiež v USA a okrem toho pretrvávajúce sucho aj v Kanadských prériách sa tak zrejme budú ďalej starať o to, že cena komodity nateraz zostane na vyšších úrovniach.

 

Kukurica

Čína uplynulý týždeň spravila ďalší veľký nákup americkej kukurice, keď zrealizovala objednávku na 1,08 mil. ton komodity. V USA pritom aktuálne začína stúpať i napätie vyplývajúce so spomalenej sejby kukurice v krajine, keď do konca minulého týždňa mali farmári zasiatych len 14 % plánovaných výmer, čo je výrazne pod 5- ročným priemerom pre súčasné obdobie, ktorý leží na 33 %. O pomalé tempo sejby sa stará nepriaznivé počasie, keď vo viacerých štátoch Amerického stredozápadu ostáva zima. Okrem toho región eviduje výrazne nerovnomerné rozloženie zrážok. Štáty Iowa a Illinois ako top producenti kukurice aktuálne evidujú popri chladnom počasí zrážkový deficit, zatiaľ čo štát Severná Dakota v apríli zavalili zrážky v objeme 6 – násobku typického priemeru pre tento mesiac. Sejba v Severnej Dakote sa tak oddiali výrazne. Okrem toho zrážkový deficit eviduje i značná porcia Kanadských prérií, ktoré sú kľúčové pre pestovanie kanadskej pšenice a repky. A aby toho nebolo dosť, ostatný mesiac bol znovu výrazne zrážkovo podpriemerný aj pre Brazíliu. Analytici tak zrejme začnú znovu redukovať odhad druhej úrody kukurice v Brazílii. To všetko sú faktory, ktoré by mohli na burze CBOT potisnúť ceny kukurice k novému rekordu ležiacemu nad cenou 8,43 USD za bušel.

V regióne Európy sa pozornosť venuje hlavne sejbe na Ukrajine. Tá prekvapivo aktuálne prebieha pomerne rýchlo, keď podľa agrárneho ministerstva Ukrajiny sa farmárom doteraz podarilo zasiať 775 tis. ha kukurice, kým vlani o tomto čase mali zasiatych 1,05 mil. ha. Agrorezort pritom odhaduje, že výmery kukurice na Ukrajine medziročne poklesnú o 20 %.

Analytici SovEconu včera navýšili na medzimesačnej báze odhad produkcie Ukrajine pre najbližšiu sezónu o 1,4 mil. ton na 25,8 mil. ton po tom, čo krajinu ostatné dva týždne kropili komfortné porcie zrážok. Medziročne to však stále signalizuje pokles produkcie o 39 %.

Predpokladáme, že aktuálne fundamenty trhu budú naďalej tlačiť ceny kukurice na vyššie úrovne. Technická analýza cien kukurice na MATIFe nám pritom naznačuje, že komodita mieri k vyrovnaniu svojich rekordov z úvodu marca na cene 369 EUR/t.

 

Olejniny

Repka prekvapivo ostatné dni stráca prorastové momentum po tom, čo sa na MATIFe stal lídrom prvý kontrakt novej úrody. Ten sa aktuálne už vzdialil od tísíc eurovej hranice za tonu smerom nadol už takmer o 200 EUR/t, keď sa komodita dnes obchoduje za 810 EUR/t. Na tento hladine však leží dôležitá úroveň cenovej podpory, ktorá by mohla komoditu ďalšie dni znovu poslať na vyššie cenové úrovne. Účastníci trhov sa začínajú sústrediť na novú úrodu, pričom v EÚ nateraz nič nenaznačuje na to, že porasty repky trpia zhoršenou kondíciou. Pri medziročnom náraste pestovateľských plôch v EÚ-27 o viac ako 10 % tak nateraz možno očakávať medziročne citeľne vyššiu produkciu repky. Cena korigovala aj po tom, čo Indonézia minulý týždeň spresnila, že zákaz exportov palmového oleja sa bude týkať len oleja určeného pre potravinárske spracovanie. Palmový olej určený pre výrobu biopalív tak prúdi na globálny trh naďalej.

Repka aktuálne nereflektuje na fakt, že StatCan minulý týždeň prekvapivo znížil odhad pestovateľských plôch repky v Kanade túto jar na 8,9 mil. ha, čo signalizuje medziročný pokles výmer o 5 %. Vzhľadom na vlaňajší prepad produkcie, už čoskoro vybrakované kanadské sklady repky a najnovšie aj tvorbu ďalšieho zrážkového deficitu pôd v Kanadských prériách je prekvapivé, že cena repky oslabuje. Pravdou však je, že ešte pred desiatimi dňami bol trh s repkou extrémne prekúpený a doslova si tak vynútil cenovú korekciu, ktorá momentálne prišla. Tá pritom technicky môže pokračovať až k 780 EUR/t, no ako sme už avizovali, na cene 810 EUR/t môže zafungovať úroveň podpory a odraziť cenu vyššie už o niečo skôr.

Ani ceny sóje neostali ostatné dni úplne imúnne voči poklesu, keď ostatný týždeň znovu korigovali na CBOT nadol zo 17,6 USD za bušel na 16,6 USD za bušel. Rastový trend sóje však nateraz ostáva zachovaný a vzhľadom na pomalé tempo sejby sóje v USA aktuálne rastú šance k tomu, že sója ďalšie dni znovu začne vymazávať svoje straty a dostane sa znovu nad 17 USD za bušel. Trh s olejninami ostáva naďalej tesný, keďže produkcia Brazílie túto sezónu dosiahne len 125 mil. ton, čo je o 19 mil. ton menej v porovnaní s pôvodnými odhadmi z úvodu roka 2022.

Neznámou je i výška finálnych výmer nadchádzajúcej produkcie slnečnice na Ukrajine, pričom aj tu sa očakáva citeľný medziročný pokles produkcie v okolí 7 mil. ton.

 

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 18. týždňa 2022: pšenica 380 – 395 EUR/t, kukurica 345 – 370 EUR/t, repka 780 – 860 EUR/t.

Určitou brzdou rastu cien komodít v ďalších týždňoch môže byť zhoršenie ekonomickej kondície globálnej ekonomiky. USA v prvom kvartáli roka 2022 vykázali pokles HDP o 1,4 %, čo však vzhľadom na pretrvávajúcu vysokú infláciu nie je až takým prekvapením. Zhoršené ekonomické vyhliadky však môžu v nejakom bode začať brzdiť rastový potenciál komodít, keďže bude rásť riziko poklesu dopytu po týchto komoditách. V prípade plodín však nateraz stále vládne dostatok fundamentov, ktoré môžu ceny tlačiť (nateraz) na vyššie úrovne. Pozor ale na krátkodobé výpredaje plynúce z neistoty budúceho ekonomického rastu.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov