tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 04.oktobra 2024, meniny má František, zajtra Viera

Ostatný mesiac sa toho udialo na globálnych trhoch s agrokomoditami mnoho. Na virtuálnej farme AGROMAGAZÍNu nás to namotivovalo k realizácii obchodov prvých kontraktov novej úrody.

Prvé príležitosti sú tu - pšenica

Rusko-ukrajinský konflikt sa ostatný mesiac stará o výraznú volatilitu cien agrokomodít. Tá prináša so sebou príležitosti, no vždy treba pamätať aj na možné riziká vyplývajúce z prudkých cenových pohybov. Keď najobchodovanejší kontrakt ceny pšenice na burze MATIF v marci vystrelil nad 400 EUR/t, začali sme si všímať ako na dianie reagujú kontrakty novej úrody teda septembrový 2022, resp. marcový a májový 2023. Tie sú pre predajný plán našej farmy relevantnejšie, keďže len cez tieto dokážeme hedžovať ceny budúcej produkcie. Májový kontrakt pšenice 2023 logicky nereagoval až tak dramaticky, no postupne sa vyšplhal až k 330 EUR/t.

Začiatkom tretej dekády marca pritom cena tohto kontraktu prestala robiť nové maximá a následne 29.3.2022 technický indikátor MACD nám vyslal predajný signál, rozhodli sme sa zahedžovať 2 kontrakty pšenice (100 ton) za cenu, ktorá sa v tom momente obchodovala, čo bolo 320 EUR/t. Apropos v ten deň napokon cena pšenice (májový kontrakt 2023) prepadla z 327 na 307 EUR/t. Išlo o otvorenie krátkej pozície na trhu futures, v ktorej došlo de facto k predaju 100 t pšenice za cenu 320 EUR/t (viď tabuľka). Pozíciu môžeme držať otvorenú až do začiatku apríla 2023, samozrejme, nie je to pravidlo, keď bude potrebné, môžeme ju operatívne kedykoľvek uzatvoriť nákupom 100 ton pšenice (t.j. 2 májových kontraktov 2023 tejto plodiny).

Pri pšenici tak máme zakontrahovanú cenu prvých 100 ton z 1100 ton očakávanej produkcie. Predpokladáme, že približne 50 % z očakávanej produkcie budeme ďalej postupne kontrahovať cez burzu, samozrejme, ak niekto na domácom fyzickom trhu medzitým neponúkne zaujímavejšie cenové ponuky. Trošku stále máme dilemu, či nie sme vzhľadom na súčasné atraktívne ceny na trhu s hedžovaním cien pšenice trošku pozadu, na druhú stranu treba povedať, že súčasný trh je stále veľmi nervózny a to zrejme ešte prinesie nejaký prorastový trend cien pšenice a tým aj možnosť rozšírenia hedžingu cien novej úrody. Riziko stále ostáva z titulu rusko-ukrajinského konfliktu a najnovšie je tu i riziko sucha v celej Európe.

Repka za 750 až 800 EUR/t

Aj keď svet aktuálne žije v obave z toho, že Ukrajina túto jar zaseje len približne polovicu výmer slnečnice a teda slnečnicového oleja bude nedostatok, čo je apropos pomerne realistický scenár, stále máme tu na našej farme pocit, že olejnín bude na globálnom trhu v druhom polroku dostatok. V prvom rade sa nám zdá logické, že drahé hnojivá povedú k nárastu výmer sóje na úkor kukurice (náročnejšej na potrebu hnojív) v USA a tiež budú rásť výmery repky v Kanade ako i v Európe.

Ak by aj Ukrajina prišla o 7 mil. ton slnečnice, tak i tak je tu šanca, že v Kanade bude medziročne o 7 mil. ton repky viac a produkcia repky bude vyššia i v EÚ. To nám naznačuje, že ceny repky na súčasnej úrovni nemusia v zásade pretrvať. Je pravdou, že ak cena ropy náhodou vyletí kvôli súčasnej eskalácii k 200 USD za barel, potom i cena repky môže dočasne ešte vyššie, no predpokladáme, že pri cenách ropy nad 125 USD za barel dôjde k deštrukcii dopytu a to môže postupne začať otriasať celým komoditným spektrom a tlačiť ich ceny nadol.

I preto sme na našej farme privítali, že májový kontrakt repky 2023 na MATIFe sa vyšplhal nedávno k 760 EUR/t. Opäť sme sa nechali navigovať indikátorom MACD a 29.3.2022 sme otvorili krátku pozíciu na 1 kontrakt (50 ton) máj 23 repky za cenu 742 EUR/t. Okrem toho významný domáci nákupca v SR aktuálne ponúka repku s dodávkou v septembri 2022 za cenu 800 EUR/t. Tu sme sa rozhodli zakontrahovať 100 ton našej produkcie. Technicky tak týmto máme 50 % našej plánovanej produkcie repky (150 ton) zakontrahovaných. Na trhu futures zrejme ešte siahneme po jednom kontrakte, ak cena v apríli zamieri ešte vyššie.

Apropos, pri repke sme aktuálne pristúpili ešte k jednej stratégii. Forwardová krivka cien jednotlivých kontraktov repky je obrátená, čo nebýva štandardné. V štandardných prípadoch býva cena komodity vyššia v rámci neskorších kontraktov a pri skorších kontraktoch dodávky to býva naopak. Teraz je tomu inak. Augustový (skorší) kontrakt repky 2022 sa obchoduje aktuálne za 770 EUR/t, kým novembrový 2022 (neskorší) za 744 EUR/t.

Ak sa trh do žatvy repky znormalizuje, potom môžeme očakávať i normalizáciu forwardovej krivky a teda, že cena augustového kontraktu klesne pod cenu novembrového. Otvorili sme si 30.3. tak 1 krátky augustový kontrakt 2022 (predaj za 770 EUR/t – zarábanie na poklese ceny) a súčasne 1 dlhý novembrový kontrakt 2022 (nákup za 744 EUR/t - zarábanie na raste ceny).

Teraz budeme sledovať cenový rozdiel medzi augustovým a novembrovým kontraktom, ktorý sa aktuálne hýbe na 26 EUR/t. Náš predpoklad je, že pri návrate forwardovej krivky do normálu (do tzv. contanga) sa tento rozdiel zníži na mínus 5 EUR/t, t.j. novembrový august sa do leta stane drahším ako augustový. Tento vývoj nám tak môže na 50 t repky (1 kontrakt) priniesť zisk 31 EUR/t.

Nebudeme však čakať a technicky, ak uznáme za vhodné, zoberieme aj menší zisk, ak bude k dispozícii. Samozrejme, ak bude repky v lete nedostatok, potom môžeme na tejto stratégii i prerobiť. Aj preto volíme veľkosť pozície len 1 kontrakt (50 ton). Navyše ceny jednotlivých kontraktov sa hýbu spravidla rovnakým smerom a teda ide o relatívne menej riskantnú stratégiu.

Ďalšie úvahy

Pri kukurici a sóji sa nateraz neponáhľame. Žatva je relatívne ďaleko, ešte sa len seje. Nová úroda kukurice na MATIFe sa aktuálne sotva obchoduje, novembrový kontrakt 2022 sa hýbe v okolí 290 EUR/t. Drahé hnojivá môžu znížiť pestovateľské výmery kukurice v USA na úkor vyšších výmer sóje a tiež nie je jasné, aké budú osevné plochy na Ukrajine. Tiež v EÚ pri súčasných cenách zemného plynu sa prípadné sušenie kukurice môže poriadne predražiť a to môže viesť niektorých farmárov k zníženiu produkcie. Kukurica by tak mohla byť na MATIFe ešte drahšia a i preto vyčkávame.

Pri sóji zase v manažmente farmy padla úvaha, či nerozdeliť túto jar plánovanú osevnú plochu na sóju, čo je 100 ha (pozri tabuľku plánovanej produkcie v článku z minulého vydania AM 03/2022, s.34) pol na pol medzi sóju a slnečnicu.


Článok bol publikovaný v aprílovom vydaní AGROMGAZÍNu na s.38-39

/AGROMAGAZÍN/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

agrofilm 2024

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov