LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Ukrajinský agro podnikateľský klub (UCAB), organizácia, ktorá lobuje za záujmy veľkých poľnohospodárskych podnikov a dodávateľov vstupov, usporiadal 21. apríla webinár s názvom „UA Farming at Wartime: Livestock Farming in Focus“ s cieľom prediskutovať aktuálnu situáciu v oblasti chovu hospodárskych zvierat na Ukrajine.

Nižšie sú uvedené hlavné body zhromaždenia:

Pred inváziou Ruska mala Ukrajina 2,6 milióna kusov hovädzieho dobytka, z toho 1,6 milióna kráv. Asi 98 % tohto tvorili dojnice a produkcia mlieka bola 8,7 milióna ton. Hlavná produkčná oblasť mlieka je sústredená na západnej, severnej a strednej Ukrajine. Početné stavy dobytka sa kvôli vojne zredukovali o 15 % (Poznámka: Na Ukrajine nie je prakticky žiadny mäsový hovädzí dobytok.)

Keďže Ukrajinu opustilo viac ako 4 milióny Ukrajincov (iné odhady uvádzajú, že toto číslo sa blíži k 5 miliónom) a mnoho ľudí prišlo o príjem, nedostatok dopytu spôsobil pokles cien o 12 %. Znížila sa aj cena hovädzieho mäsa z 2,1 na 1,3 eura/kg.

K poklesu produkcie prispel aj výpadok krmiva na okupovaných územiach a nepriateľských zónach. Napríklad niektoré závody na drvenie olejnatých semien sa zastavili. Okrem toho vojna prinútila niektorých výrobcov zmeniť kŕmnu dávku, aby znížili produktivitu svojich stád. V dôsledku toho sa ziskovosť výrazne znížila.

Vývozný trh s mliečnymi výrobkami nie je príliš veľký a zahŕňa najmä maslo a sušené odstredené mlieko. Na strane dovozu Ukrajina dováža veľké množstvo syra prevažne z EÚ.

V roku 2021 bola produkcia hovädzieho mäsa (býky a kravy z mliekových fariem) približne 288 000 ton. Asi 10 % (27 000 ton) tohto mäsa sa vyviezlo do Číny, Kazachstanu, Uzbekistanu, Azerbajdžanu, Turecka, Moldavska a na Blízky východ. Od 24. februára do 10. apríla platil zákaz vývozu hovädzieho mäsa.

Chov ošípaných na Ukrajine je rozmiestnený pomerne rovnomerne po celej krajine. Pred vojnou tu bolo 5,6 milióna ošípaných a produkcia bravčového mäsa bola 750 000 ton. Počet ošípaných teraz klesol o 20 %. Hoci ceny bravčového na začiatku vojny klesli, už sa zotavili (z 1,3 na 1,45 eur/kg).

Najväčším trhom s mäsom na Ukrajine je hydina. V roku 2021 bola produkcia hydiny 1,6 milióna ton (živá hmotnosť), z čoho 400 000 ton bolo vyvezených do Saudskej Arábie, Holandska, Slovenska, Spojených arabských emirátov a Azerbajdžanu. V tom istom roku bol počet chovanej hydiny 202 miliónov. Aktuálny pokles predstavuje 15 %.

Na začiatku vojny bol nedostatok veterinárnych liekov, ale zdá sa, že tento problém bol vyriešený. Výrobcovia a spracovatelia zvierat však pociťujú nedostatok náhradných dielov do zariadení.

Kvôli blokáde ukrajinských prístavov je vývoz mäsa a mäsových výrobkov po mori nemožný. Vývoz cez krajiny EÚ je náročný aj z dôvodu veterinárnych obmedzení EÚ. Dokonca aj tranzit mäsa a mäsových výrobkov do krajín mimo EÚ nie je povolený. Preto sa vývoz hovädzieho a bravčového mäsa zastavil.

Pretože vo viacerých regiónoch Ukrajiny sú problémy s chladiacimi zariadeniami (napríklad bez elektriny), mnohí spracovatelia mäsa začali prechádzať z hlbokého mrazenia na výrobu mäsových konzerv, ktoré možno skladovať pri bežnej teplote.


Zo zdrojov agriculture preložil a upravil Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov