Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu stagnáciu ošípaných, premenlivé ceny jatočného dobytka a pokles cien mliečnych komodít ako aj ropy.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni stagnujú na 1,95 EUR/kg jat. hm., pričom totožný trend badať i na aukcii na burze ISN v Nemecku kde ceny ostávajú na 1,95 EUR/kg jat. hm.

Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni rastú o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,57 EUR/kg jat. hm., ceny v Španielsku na Mercolleide minulý týždeň posilnili o 1 eurocent/kg jat. hm. na 1,54 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny jatočných ošípaných budú v tomto týždni s veľkou pravdepodobnosťou naďalej oscilovať v okolí cenovky 2 EUR/kg jat. hm. Predpokladáme, že slovenské ceny jatočných ošípaných v tomto týždni sa budú pohybovať v intervale 1,97 – 2,05 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v uplynulom týždni posilnili o 1 eurocent/kg ž. hm. na 2,11 EUR/kg ž. hm., kým na burze Dalian sa ceny živých ošípaných dostali vyššie o 62 EUR/t na 2008 EUR/t ž. hm. Najobchodovanejším kontraktom komodity je však aktuálne už septembrový futures kontrakt 2022, ktorý sa momentálne obchoduje už na 2618 EUR/t ž. hm. Cenotvorba v Číne tak poukazuje na postupné spomaľovanie produkcie komodity. Okrem toho ceny tlačí nahor i skutočnosť, že spoločnosť Maersk sa rozhodla pozastaviť svoje exporty mrazenej bravčoviny do Číny po tom, čo sa kvôli lockdownom tvorí zápcha v prístave v Šanghaji, pričom hrozí, že nie všetky mraziace kontajnery budú mať k dispozícii elektrickú prípojku, ktorá umožní udržať tovar v zmrazenom stave.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne posilnili o 0,4 % na 2,41 USD/kg jat. hm. Na trhu futures ceny jatočných polovičiek v USA klesli o 6 % na 2,52 USD/kg jat. hm., čím sa priblížili k farmárskym cenám komodity.

 

Jatočný dobytok

Ceny jatočného dobytka v Nemecku opäť v rámci jednotlivých kategórií vykazujú rozdielne smerovanie. Jatočné kravy (R3) tento týždeň zdraželi o 10 eurocent/kg jat. hm. na 5,05 eurocent/kg jat. hm. Jatočné býky (R3) pritom medzitýždenne nezmenili svoju ceny, keď ostali na 5,48 eurocent/kg jat. hm.

V USA ostatné mesiace citeľne stúpa ukazovateľ tzv. pomeru jatočne spracovaných kráv, ktorý hovorí o tom, že v krajine rastie jatočné spracovanie kráv, čo do budúcnosti signalizuje pokles stavov chovaných zvierat. Aktuálny vývoj tohto ukazovateľa tak naznačuje na to, že k expanzii chovov jatočného dobytka v USA len tak skoro nedôjde.

Mlieko

Ceny mliečnych komodít v EÚ ostatný týždeň vykazovali pohyby obidvomi smermi. Európske ceny masla stúpli o 31 EUR/t na 7231 EUR/t, kým ceny SOM oslabili pomerne razantne a to o 163 EUR/t na 3950 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z ceny masla a SOM pokračuje v poklese, pričom aktuálne klesla na 66,26 EUR/100 kg, čo predstavuje medzitýždenný pokles o 2,5 %.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 15. kalendárnom týždni 2022 boli na medziročnej báze nižšie o 2,5 %, čo naďalej podporuje scenár pokračovania vzostupu farmárskych cien mlieka. Spotové ceny mlieka však v Nemecku minulý týždeň klesli o 2 EUR/100 kg do pásma 56,5 – 58,5 EUR/100 kg. Už druhý týždeň sa tak odchyľujú od cenotvorby mlieka na spotovom trhu v Holandsku, keďže holandské ceny medzitýždenne totiž pridali 2 EUR/100 kg, čo ich posunulo na 56,5 EUR/100 kg.

Exporty masla a SOM z EÚ za prvé dva mesiace roka 2022 na medziročnej báze poklesli približne o pätinu, zato medziročne narástli exporty sušeného plnotučného mlieka.

Ceny mlieka v USA posilnili medzitýždenne o 1,1 % na 54,34 USD/100 kg.

Mliekareň Friesland Campina ohlásila pre európskych farmárov garantovanú májovú cenu mlieka na úrovni 52,5 EUR/100 kg, čo znamená medzimesačný skok nahor o 4 EUR/100 kg. I preto predpokladáme, že v máji pocítia citeľnejší cenový vzostup nákupných cien surového kravského mlieka aj slovenskí chovatelia.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Apríl 2022: 41,85 EUR/100 kg, máj 2022: 43,75 EUR/100 kg, jún 2022: 45,05 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Apríl 2022: 42,05 EUR/100 kg, máj 2022: 44,05 EUR/100 kg, jún 2021: 45,10 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Lockdown v Číne, ktorý vedie k selektívnym karanténam vo viacerých mestách krajiny a ktorý sa už presunul aj do Pekingu, sa stará o brzdenie vzostupnej trajektórie ceny ropy Brent. Rovnako tak svoju úlohu plní i pokračujúce uvoľňovanie ropy zo strategických zásob v USA. Ropa Brent i preto medzitýždenne oslabila o 4 USD za barel, keď sa počas dnešného dňa obchoduje za 104 USD za barel.

Na ruskom trhu vidíme po dlhej dobe obrat v trende cenového rozdielu medzi cenou ruskej ropy Ural a ropou Brent, ktorý sa ostatný týždeň znížil z mínus 37 USD za barel na mínus 34 USD za barel (t.j. ruská ropa Ural je o 34 USD za barel lacnejšia v porovnaní s cenou ropy Brent).

Keďže lockdown v Číne sa už týka takmer 40 % čínskej populácie a evidentne sa komplikuje i námorná doprava v kľúčovom prístave v Šanghaji, obavy o spomalenie dopytu po rope ostávajú na mieste. To môže aktuálne brzdiť vzostupnú tendenciu ropy Brent. Na druhej strane EÚ pripravuje už šiesty sankčný balíček pre Rusko, ktorý by sa mal týkať dovozu energií, pričom zverejnenie tohto balíčka, resp. čo len diskusia o ňom môže ďalej prinášať na trh s ropou zvýšenú volatilitu.

Zdá sa, že cena ropy Brent si z pohľadu technickej analýzy vytvorila ostatné týždne silnú úroveň podpory v okolí 98 USD za barel, od ktorej sa jej podarilo už trikrát odraziť vyššie. Na druhej strane komodita pri každom odraze nahor tvorí nižšie a nižšie maximá, čo naznačuje, že komodita je čoraz pod väčším tlakom. Aktuálne riziko príchodu stagflácie do väčšiny vyspelých ekonomík je strašiakom, ktorý môže ďalšie mesiace citeľne spomaliť dopyt po rope a aj preto sa jej cene nedarí nateraz dostať vyššie. Stále však vidíme väčšie šance pre rast ceny komodity ako jej pokles.

Pokles cien ropy v ostatnom týždni nemal jednoznačne rovnaký dopad na ceny PHM v Európe. Cenám nafty na burze ICE sa podarilo síce klesnúť, no ceny benzínov mierne stúpali. To nám naznačuje na scenár dorovnávania cien nafty a benzínu natural 95 v SR v najbližšom týždni. Cena nafty by mala tento týždeň v SR stagnovať v okolí 1,75 EUR/l, pričom cena benzínu natural môže vzrásť o 1 eurocent/l na 1,74 EUR/l.

 

 

/AGROBIZNIS/ 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov