Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

Ceny plodín pokračujú v raste.

Na burze MATIF medzitýždenne stúpli ceny pšenice vlaňajšej úrody o 8 EUR na 408 EUR/t, kým prvý kontrakt novej úrody posilnil rovnako o 8 EUR/t na 369 EUR/t. Kukurica medzitýždenne zdražela o 2 EUR/t na dnešných 334 EUR/t. Repka na burze MATIF medzitýždenne zlacnela o 159 EUR/t na dnešných 859 EUR/t po tom, čo expirujúci finálny kontrakt vlaňajšej úrody, ktorý sa rozlúčil na cene 1054 EUR/t, nahradil na líderskej pozícii prvý kontrakt novej úrody za mesiac august 2022. Augustový kontrakt repky pritom medzitýždenne oslabil o 2 EUR/t na spomínaných 859 EUR/t. Kanadská repka pridala v sledovanom období 22 EUR/t, čím posilnila na 865 EUR/t. Cena austrálskej repky medzitýždenne klesla prevažne vplyvom zmeny kurzu AUD/EUR o 12 EUR/t pričom aktuálne sa obchoduje na 772 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne stúpli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 1 EUR/t na dnešných 361 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA v sledovanom období poklesla o 5 EUR/t na 368 EUR/t. Cena kukurice na CBoT medzitýždenne stagnovala na 293 EUR/t a sója zlacnela o 8 EUR/t na 575 EUR/t.

Pšenica

Cena pšenice sa ostatný týždeň na MATIFe opatrne štverala ďalej na vyššie úrovne, čím živí nádej, že čoskoro expirujúci finálny kontrakt vlaňajšej úrody sa ešte stihne pokúsiť o útok na nové maximá (424 EUR/t). V najbližších dvoch týždňoch ho ale už vystrieda prvý kontrakt novej úrody (sept 22), ktorý sa aktuálne obchoduje v okolí 370 EUR/t.

Situácia na trhu s pšenicou sa ostatné dni mierne upokojila, keď Ukrajina podľa najnovších správ je dokonca so sejbou jarnej pšenice túto sezónu ešte rýchlejšia v porovnaní s vlaňajškom. Pritom sa očakáva, že miestni farmári túto jar medziročne navýšia pestovateľské výmery jarnej pšenice a jačmeňa, zatiaľ čo výmery kukurice a slnečnice poklesnú.

Kým kondícia porastov v EÚ ostáva priaznivá, v USA sa ozimná pšenica ďalej kondične prepadá nižšie. Ku koncu minulého týždňa bolo v USA v dobrej až excelentnej kondícii už len 27 % porastov ozimnej pšenice, čo je historicky najnižšie číslo. Aktuálna kondícia tak naznačuje na možný medziročný pokles výnosu plodiny o 15 až 35 %. Je tak možné, že táto správa najbližšie dni podporí na burze CBoT ceny komodity v raste.

India minulý týždeň ohlásila, že je pripravená exportovať na globálny trh v najbližšej sezóne údajne až 10 mil. ton pšenice. Krajina by tak mohla čiastočne nahradiť výpadky exportov z Ukrajiny, kde vojnový konflikt komplikuje logistiku exportov. Najnovšie správy však hovoria o tom, že Ukrajina by predsa len mohla ďalšie mesiace zrýchliť svoje exporty tým, že využije trojicu menších prístavov v tesnej blízkosti ústia Dunaja.

Z pohľadu technickej analýzy pšenica ostáva naďalej v rastovom trende, čo dáva predpoklady pre ďalší vzostup ceny. Na druhej strane sa začína už do povedomia účastníkov trhov už tisnúť vyhliadka novej úrody, ktorá nateraz vyzerá priaznivo, čo môže začať limitovať cenový vzostup komodity.

Zo strednodobého hľadiska však situácia na trhu naznačuje na to, že ceny plodín ostanú na vyšších úrovniach dlhšie, keďže je predpoklad, že vyššie ceny hnojív a logistické problémy môžu znížiť dostupnosť pšenice na globálnom trhu v najbližšej sezóne. Ešte je síce priskoro robiť takéto závery, no v médiách sa čoraz častejšie skloňuje možný príchod potravinovej krízy v najbližších 6 mesiacoch a to sa už teraz prejavuje i v očakávaniach budúcich cien plodín.

Kukurica

Kukurica si dala ostatný týždeň v súlade s našimi očakávaniami krátku prestávku v raste, keď korigovala na MATIFe k 325 EUR/t a na burze CBoT k 7,85 USD za bušel, no v úvode nového týždňa znovu vykazuje vzostupný trend. Ten by mohla pritom umocniť správa o pokračovaní pomalého tempa sejby kukurice v USA, kde farmári zasiali doteraz len 7 % plánovaných výmer kukurice, čo je o 8 % menej v porovnaní s dlhodobým priemerom. Dôvodom pomalej sejby je pretrvávajúce studené počasie na väčšej časti Kukuričného pásu. Aj keď sejba mešká, v AGROMAGAZÍNe stále nevidíme v doterajšom priebehu tempa výraznejší problém. Farmári v USA majú dostatok času uvedenú stratu najbližšie týždne dobehnúť.

V Brazílii sa ďalej zlepšujú podmienky pre druhú úrodu kukurice, pričom viacerí analytici ostatný týždeň navyšovali odhad celkovej produkcie kukurice v USA a to o 2 mil. ton na 118 mil. ton.

Sejba kukurice prebieha aj na Ukrajine, kde farmári nateraz zasiali kukuricu na 7 % vlaňajších výmer. Odhady celkových výmer jarín na Ukrajine sa veľmi líšia, no odborníci z agrárneho ministerstva Ukrajiny sa domnievajú, že pestovateľské výmery jarín na Ukrajine by mohli túto jar dosiahnuť 80 % vlaňajšej výmery. Vzhľadom na to, že farmárom chýbajú pohonné hmoty a niektoré vstupy, zrejme treba počítať s nižšími hektárovými výnosmi plodiny.

Ceny kukurice majú naďalej potenciál najbližšie týždne pre svoj rast. Určitým rizikom môže byť evidentne spomaľujúca globálna ekonomika, ktorá by mohla súčasne znížiť dopyt po palivách vrátane bioetanolu, no nateraz je v hre naďalej veľa neznámych, ktoré majú ambície držať ceny vyššie. Uveďme ako príklad neistotu ohľadom pestovateľských výmer kukurice na Ukrajine, no tiež predpoklad nižších výmer v USA, či zvýšenie primiešavania biozložky do benzínov v USA počas tohto leta z 10 % na 15 %.

Kým na burze CBoT ostáva kukurica v rastovom trende, na MATIFe sa aktuálne pohybuje v pásme 325 až 338 EUR/t. Prekonanie tohto pásma jedným alebo druhým smerom napovie viac o ďalšom smerovaní ceny komodity. Nateraz ostávajú zvýšené šance pre pokračovanie rastu ceny kukurice.

Olejniny

Cena repky na burze MATIF po expirácii finálneho kontraktu vlaňajšej úrody minulý týždeň korigovala citeľne nižšie po tom, čo predchádzajúci kontrakt uzatvoril svoje pôsobenie na novom cenovom rekorde 1054 EUR/t. Prvý kontrakt novej úrody sa pritom obchoduje na úrovni 860 EUR/t a teda bude musieť vyvinúť značné úsilie, aby sa dostal na úrovne svojho predchodcu. Je pritom pravdepodobné, že dostať sa znovu nad 1000 EUR/t sa mu len tak ľahko nepodarí. Vonkoncom to však nemôžeme konštatovať s istotou.

Na trhu s olejninami sa minulý týždeň o veľký rozruch totiž postarala Indonézia, ktorá ohlásila zákaz exportov palmového oleja. Krajina sa podieľa na svetovej produkcii tejto komodity 58 % a globálnych exportoch na 56 %. Správa citeľne zdvihla ceny palmového oleja k novým rekordom, no na rekord sa dostali i ceny sójového oleja. Cena sóje na burze CBoT sa tak opäť priblížila k svojmu absolútnemu rekordu, keď stúpla na 17,55 USD za bušel. V úvode tohto týždňa však Indonézia spresnila, že exportný zákaz sa bude týkať len palmového oleja určeného na potravinárske využitie, pričom palmový olej určený na priemyselné spracovanie bude krajina ďalej vyvážať. Aktualizovaná informácia sa hneď pretavila aj do ceny olejnín, keď sója skorigovala nadol k 16,8 USD za bušel a repka na MATIFe v deň zverejnenia správy poklesla o 22 EUR/t na 860 EUR/t.

Kanadský štatistický úrad minulý týždeň prekvapil, keď očakáva, že tohtoročné pestovateľské výmery repky v Kanade majú dosiahnuť len 8,95 mil. ha, čo je o 5 % menej v porovnaní s 9,5 mil. ha v minulom roku. Prekvapivé na tejto správe je fakt, že výmery by mali klesnúť napriek tomu, že kanadské ceny repky sú aktuálne na rekordnej úrovni, keď sa blížia k 900 EUR/t. AGROMAGAZÍN pritom predpokladá, že reálne pestovateľské výmery repky v Kanade, ktorá sa aktuálne už seje, budú vyššie.

Ukrajinská produkcia slnečnice by sa mala v roku 2022 na základe najnovších odhadov pohybovať na úrovni 9,5 mil. ton, čo by signalizovalo medziročný pokles produkcie o 7,5 mil. ton.

Aktuálne však už v krajine rastie záujem o tamojšiu produkciu repky, ktorá by sa mala zberať toto leto. Cenové ponuky na novú úrodu sa pohybujú na úrovni 880 EUR/t.

Krajina nateraz hlási priaznivé podmienky pre vývoj porastov ozimných plodín a to naznačuje, že produkcia repky na Ukrajine by sa mohla pohybovať v okolí 3 mil. ton (vlani 2,8 mil. ton).

Tesná bilancia olejnín a k tomu pokračujúca značná dávka neistoty tak môžu tlačiť ceny olejnín najbližšie týždne ďalej nahor. No pri repke podobne ako pri pšenici platí, že účastníci trhov začnú svoju pozornosť čoraz viac venovať nadchádzajúcej úrode, pričom táto v EÚ ani na Ukrajine nateraz nevykazuje žiadne známky zhoršenej kondície. To môže pôsobiť ako brzda v súčasnom cenovom vzostupe komodity.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 17. týždňa 2022: pšenica 405 – 430 EUR/t (nová úroda o 30 EUR/t nižšie), kukurica 330 – 340 EUR/t, repka 830 – 900 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov