Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

Ceny plodín na burzách ostatný týždeň potvrdili prorastový trend.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 20 EUR na 400 EUR/t. Kukurica medzitýždenne posilnila o 6 EUR/t na dnešných 332 EUR/t. Repka na burze MATIF medzitýždenne zdražela o 48 EUR/t na dnešných 1018 EUR/t. Kanadská repka korigovala v sledovanom období nadol o 8 EUR/t, čím oslabila na 843 EUR/t. Cena austrálskej repky medzitýždenne vzrástla o 23 EUR/t pričom aktuálne sa obchoduje na 784 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 15 EUR/t na dnešných 360 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA v sledovanom období vzrástla o 7 EUR/t na dnešných 373 EUR/t. Cena kukurice na CBoT medzitýždenne posilnila o 16 EUR/t na 293 EUR/t a sója zdražela o 7 EUR/t na 583 EUR/t.

Pšenica

Po tom, čo sa cena pšenice na burze MATIF minulý týždeň dostala cez 380 EUR/t, komodite sa otvoril priestor pre vzostup nad 400 EUR/t, čo komodita promptne využila, keď sa v priebehu dvoch obchodných dní vyštverala k 411 EUR/t.

K vzostupu európskych cien pšenice pomáha aj skutočnosť, že euro pokračuje v oslabovaní voči doláru, pričom minulý týždeň sa vzájomný kurz dostal pod dôležitú úroveň 1,08 USD/EUR, čo dáva šancu pre pokračovanie trendu až k 1,03 USD za EUR. Európske ceny plodín na burze MATIF tak môžu ďalej profitovať zo súčasného vývoja eurodolárového kurzu.

Na upokojovanie situácie to pritom nevyzerá ani vo východnej Európe, kde Rusko ohlásilo nástup druhej fázy svojej operácie na Ukrajine. Čiernomorské ceny pšenice sa však v uplynulom týždni dokázali posunúť nižšie po tom, čo Rusko zmiernilo svoje podmienky pre exporty vrátane exportov obilnín.

Ceny pšenice okrem iného tlačí nadol aj posilňujúci kurz rubľa voči doláru, čo dáva predpoklad, že ruské exporty budú na svetovom trhu menej konkurencieschopné a i preto je vyvíjaný tlak na pokles cien obilnín v regióne.

Kondícia porastov ozimnej pšenice v USA ostáva veľmi slabá, keď v dobrej až excelentnej kondícii je najnovšie len 30 % porastov, čo je o 2 % menej v porovnaní s minulým týždňom.

Pôdy vo väčšine EÚ minulý týždeň kropili zrážky, čo nateraz zmiernilo vlahový deficit v regióne a znovu zvýšilo šance pre dosiahnutie priaznivých výnosov pšenice toto leto.

Cena pšenice na burze MATIF ostáva naďalej pevne v rastovom trende, čo dáva slušné predpoklady k tomu, že najbližšie obdobie môžeme očakávať nové cenové rekordy komodity. Aktuálny cenový cieľ pšenice leží na 424 EUR/t, no zdá sa, že komodita bude mať dostatok síl i pre možné zaknihovanie nového rekordu v pásme 430 – 450 EUR/t.

Májový kontrakt pšenice však čoskoro nahradí septembrový kontrakt, ktorý sa aktuálne obchoduje za 365 EUR/t, pričom tento kontrakt je už aktuálne i likvidnejší a teda pre účastníkov trhu aj cenovo smerodajnejší.

Kukurica

Americký prezident J. Biden minulý týždeň povolil zvýšenie primiešavania biozložky do benzínov v USA počas leta zo súčasných 10 % na 15 % celkového objemu, čo potlačilo nahor ceny etanolu a tým aj ceny kukurice. Na burze CBoT sa tak kukurici podarilo dostať na nové desaťročné maximum 8,1 USD za bušel, pričom sa zdá, že komodita má šance na dosiahnutie absolútneho cenového maxima (8,42 USD za bušel).

Sejba kukurice v USA pokračuje kvôli studenému počasiu v pomalom tempe, keď farmári nateraz zasiali len 4 % plánovaných výmer, čo je menej v porovnaní s vlaňajšími 7 %. Nateraz to však nespôsobuje žiaden problém, nakoľko i vlani farmári dokázali koncom apríla v priebehu len dvoch týždňov zasiať takmer 50 % všetkých plánovaných výmer. Tento scenár sa tak môže zopakovať aj tento rok.

Čína v 1.Q 2022 doviezla 7,1 mil. ton kukurice, čo je medziročný nárast importov o 6 %. Počíta sa pritom s tým, že krajina by mohla byť aj naďalej aktívnym nákupcom komodity vyrobenej práve v USA.

Dažde v Brazílii ďalej zlepšujú vyhliadky pre dosiahnutie vysokej úrody safrinha kukurice v krajine (safrinha je druhá úroda kukurice v priebehu sezóny), no v centrálnej Brazílii naďalej ostáva sucho, čo nateraz vedie k nejasným názorom na finálnu výšku produkcie v krajine.

Na Ukrajine sa počíta s tým, že farmári túto jar nezasejú tretinu pestovateľských výmer jarných plodín a to znamená i medziročne citeľne nižšiu produkciu kukurice. Na druhej strane ukrajinské agrárne ministerstvo včera oznámilo, že do júla 2022 bude Ukrajina schopná cez železnice a prístavy na ústí Dunaja a cez samotný Dunaj vyvážať medzi 2 až 2,5 mil. ton obilnín mesačne.

Na burze MATIF sa kukurici minulý týždeň podarilo dostať cez métu 330 EUR/t, čo naďalej dáva sľubné predpoklady k tomu, aby sa cena dotiahla na svoje maximá z úvodu marca na 368 EUR/t. Nevylučujeme však ešte predtým krátku korekciu ceny k 325 EUR/t a (7,8 USD za bušel na CBoT), no trend nateraz stále ostáva prorastový.

Olejniny

Olejniny naďalej potvrdzujú svoj rastový trend, pričom cenám repky sa dnes podarilo dostať na nový rekord 1040 EUR/t. Politika zvýšenia primiešavania biozložky do palív v USA, no taktiež rast cien ropy sa naďalej starajú o vzostup cien rastlinných olejov.

Technická analýza nám naznačuje, že repka na MATIFe bude najbližšie dni smerovať do pásma 1070 až 1080 EUR/t.

Rovnako tak ceny sóje sa znovu dostali na dôležitú úroveň cenovej rezistencie na cene 17,35 USD za bušel. Ak dnes komodita zatvorí na burze CBoT nad touto cenovou hladinou, je to signál, že sa pripravuje na vyrovnanie svojich historických rekordov na cene 17,89 USD za bušel.

Na druhej strane ostatný mesiac vidíme citeľné spomalenie importov sóje zo strany Číny, ktorá v marci 2022 doviezla len 6,35 mil. ton sóje, čo je medziročný pokles pre tento mesiac o 18 %. Okrem reštrikcií spôsobených zavedením lockdownov pre COVID-19 je jedným z faktorov poklesu dopytu po sóji aj zníženie stavov ošípaných v krajine, čo je zase výsledkom niekoľkomesačného pôsobenia nízkych farmárskych cien jatočných ošípaných, ktoré uvalili čínske chovy v 1Q 2022 do straty.

Nižší dopyt po sóji zo strany Číny tak môže technicky nateraz brániť cenám dostať sa nad spomínanú úroveň cenovej rezistencie na cene 17,35 USD za bušel a tým sa starať o to, že sója sa nateraz bude ďalej obchodovať vo svojom strednodobom pásme medzi 15,8 až 17,35 USD za bušel.

No ak sa sója dostane nad tento interval, potom je tu slušná šanca pre ďalší vzostup jej ceny. Keďže bilancia olejnín vo svete ostáva tesná a súčasne Ukrajina avizuje naďalej medziročný citeľný pokles produkcie slnečnice, zdá sa tak realistické, že sója ako aj repka sa ešte pokúsia najbližšie týždne o ďalší vzostup svojich cien nahor.

Pripomíname, že pri repke čoskoro expiruje májový kontrakt komodity a na líderskú pozíciu sa dostane prvý kontrakt novej úrody za mesiac august 2022. Keďže ten sa obchoduje približne o 175 EUR/t lacnejšie oproti májovému kontraktu, môžeme očakávať koncom apríla skokový pokles burzovej ceny komodity tak ako sme to videli aj minulý rok. Ešte predtým však má májový kontrakt ašpiráciu pre zaknihovanie nového cenového rekordu repky, ktorý, apropos, ďalej prepisuje i teraz, resp. v čase písania tejto analýzy.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 16. týždňa 2022: pšenica: 390 – 450 EUR/t, kukurica 325 – 350 EUR/t, repka 1000 – 1090 EUR/t.

 

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov