LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Po niekoľkých týždňoch relatívne pokojných cenových pohybov sa obilniny opäť začínajú pohybovať v divokejších vodách.

Na burze MATIF medzitýždenne stúpli ceny pšenice o 26 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 390 EUR/t. Kukurica posilnila o 9 EUR/t na dnešných 333 EUR/t. Repka na MATIFe si pripísala k dobru 16 EUR/t, čo ju poslalo na dnešných 970 EUR/t. Prvý kontrakt novej úrody repky na MATIFe medzitýždenne stagnoval na cene 828 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne posilnila o 4 EUR/t na dnešných 851 EUR/t, kým austrálska repka vzrástla o 21 EUR/t na 761 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne stúpla cena čiernomorskej pšenice o 1 EUR/t na 375 EUR/t, cena mäkkej pšenice v USA posilnila o 13 EUR/t na 366 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne zdražela o 5 EUR/t na 277 EUR/t a sója posilnila o 18 EUR/t na 560 EUR/t.

Pšenica

Cena pšenice na burze MATIF sa minulý týždeň pohybovala v relatívne úzkom obchodnom pásme, no v tomto týždni znovu začína naberať silný prorastový dych. Dnes sa komodite dokonca podarilo dostať cez úroveň rezistencie na cene 390 EUR/t, čo môže byť signálom, že komodita sa chystá predĺžiť svoju rastovú šnúru s cieľom dorovnať svoj rekord zo začiatku marca na cene 425 EUR/t. No zatiaľ nepredbiehajme, uvidíme, či sa pšenici dnes podarí na trhu MATIF uzatvoriť nad cenou 390 EUR/t alebo nie.

Rusko – ukrajinská vojna, žiaľ, zdá sa znovu začína mať tendencie naberať na obrátkach a týmto je čoraz jasnejšie, že tohtoročná sejba jarín na Ukrajine bude citeľne narušená. USDA minulý týždeň znovu znížilo odhad tohtoročníkových exportov pšenice z Ukrajiny, keď najnovšie očakáva, že Ukrajine sa podarí tento ročník vyviezť len 19 mil. ton pšenice, čo je o 1 mil. ton menej ako ministerstvo odhadovalo pred mesiacom.

Keďže Ukrajina už doteraz vyviezla 18 mil. ton pšenice, technicky to vyzerá tak, že v druhom kvartáli roka už vyvezie len minimum tejto komodity. Na druhej strane USDA navýšilo odhad exportov z Ruska o 1 mil. ton na celkovo 33 mil. ton v tomto ročníku. Zaujímavosťou pritom je, že USDA znižovalo odhad exportov pre EÚ ako aj USA, čo naznačuje, že globálni importéri aktuálne zrejme spomalia svoje nákupy a to zrejme kvôli súčasným vysokým cenám komodity.

Toto potenciálne spomalenie importov tak môže byť istým rizikom pre rast cien pšenice v ďalších týždňoch, na druhej strane opätovne rastúca neistota ohľadom diania vo východnej Európe však stále má ambície prevažovať z pohľadu sentimentu na trhu a i preto momentálne stále vidíme šance pre opätovný návrat cien pšenice na MATIFe nad 400 EUR/t.

Kondícia porastov pšenice vo Francúzsku ostáva veľmi dobrá s 92 % porastov v dobrej až excelentnej kondícii. Mierne sa zlepšila i kondícia ozimnej pšenice v USA, kde USDA označilo v dobrej až excelentnej kondícii 32 % všetkých porastov, čo boli o 2 % viac v porovnaní s minulým týždňom. Historicky však ide v USA stále citeľne horšiu kondíciu porastov.

Predpokladáme, že pšenica na MATIFe sa tento týždeň pokúsi o návrat nad značku 400 EUR/t.

Kukurica

Aj na trhu s kukuricou sa ostatné dni začali črtať nové a pomerne zásadné fundamenty, ktoré by mohli pomôcť cenám na vyššie úrovne. Narušený chod sejby jarín na Ukrajine prinútil viacerých analytikov k ďalšej redukcii odhadu nadchádzajúcej produkcie kukurice nášho východného suseda a to medziročne o viac ako polovicu, konkrétne k úrovni 20 mil. ton. Medziročne by to tak znamenalo pokles produkcie Ukrajiny o 22 mil. ton, čo je už citeľné množstvo.

To všetko v situácii, keď americkí farmári plánujú túto jar kvôli vysokým cenám hnojív znížiť pestovateľské výmery kukurice medziročne o takmer 5 % na 89,5 mil. akrov. A aby toho ešte nebolo dosť, zdá sa, že americký prezident Joe Biden tento týždeň ohlási v rámci svojho balíčka opatrení na zníženie cien pohonných hmôt zmenu, ktorou bude zvýšenie prímesi biozložky do benzínov z aktuálnych 10 % na 15 %.

Táto zmena by údajne mala viesť k poklesu cien benzínov o približne 10 UScentov na galón, resp. okolo 3 UScenty na liter. V praxi to však znamená zvýšenie dopytu po bioetanole, čo zvýši dopyt po kukurici a tým ešte viac stenčí potenciálnu ponuku komodity na americkom trhu. Do toho všetkého pritom ostatné dva týždne znovu začala vo veľkom nakupovať americkú kukuricu Čína

, keď už stihla zrealizovať dve objednávky každú v objeme viac ako 1 mil. ton. Americká kukurica na burze CBoT sa tak pod váhou týchto správ môže realisticky pokúsiť tento týždeň o vytvorenie nových cenových maxím. Ak sa dostane nad cenu 7,83 USD za bušel (aktuálne 7,79 USD za bušel), otvorí si týmto cestu k vyrovnaniu svojich absolútnych rekordov z roku 2012 na cene 8,42 USD za bušel.

Aj na burze MATIF sa kukurici dnes podarilo vymaniť zo svojho krátkodobého poklesného trendu a to všetko sú signály, že pred nami je nová rastová vlna cien.

Olejniny

Report USDA z konca marca dočasne stlačil ceny olejnín nadol po tom, čo ministerstvo v ňom naznačilo na medziročný nárast pestovateľských výmer sóje v USA. Investori si však veľmi rýchlo zrátali, že táto potenciálna produkcia bude na trhu až koncom roka, pričom teraz panuje na trhu deficit olejnín, čo viedlo k rýchlemu obratu cenotvorby olejnín späť na vyššie úrovne.

Brazílska produkcia sóje bola analytikmi USDA minulý týždeň vo WASDE reporte znížená medzimesačne o ďalšie 2 mil. ton na 125 mil. ton, pričom je čoraz jasnejšie, že Ukrajina túto jar citeľne okreše svoje pestovateľské výmery slnečnice, pričom výpadky produkcie môžu dosiahnuť 7 až 9 mil. ton.

Má sa za to, že tento výpadok by do značnej miery mohla tento rok vykryť vyššia produkcia repky, kde sa hlavne v Kanade očakáva razantné oživenie produkcie tejto komodity. Aktuálne klimatické dáta však naznačujú na tom, že časť kanadských prérií naďalej vykazuje výrazný zrážkový deficit, čo môže skomplikovať sejbu jarnej repky, s ktorou kanadskí farmári momentálne už začínajú.

Cena repky na svetových trhoch tak ostatných niekoľko dní znovu začína naberať pomerne citeľný prorastový nádych, pričom vlaňajšia úroda na MATIFe sa cenovo opäť štverá smerom k značke 1000 EUR/t. Nová úroda sa nateraz obchoduje za 830 EUR/t, čo je však rovnako historicky rekordná cena. Do kanadskej repky sa pre najbližšiu sezónu vkladá veľa nádejí a bude dôležité, aby sa v Kanade podarilo dostať s produkciou aspoň k 20 mil. ton.

Z pohľadu technickej analýzy sa aktuálne pomaly končiaci finálny kontrakt vlaňajšej úrody repky (apríl 2022) na MATIFe pozične stavia do cenovej formácie, ktorá naznačuje, že komodita sa môže najbližšie dni pokúsiť vytvoriť nový rekord. Ak sa repka dostane nad 1021 EUR/t, potom je šanca pre test úrovne 1090 – 1100 EUR/t.

Keďže aprílový kontrakt bude čoskoro expirovať a tým už teraz je čoraz menej likvidný, je možné čakať ďalšie dni aj výraznejšie cenové pohyby komodity. Na prípadnom raste ceny aprílového kontraktu by tak mohol profitovať aj augustový kontrakt, ktorý je prvým kontraktom oceňujúcim novú úrodu.

Pozorne pritom treba sledovať aj vývoj cien ropy, ktorá dnes znovu začína rásť po tom, čo Rusko sprísnilo svoju rétoriku v rámci svojho sporu s Ukrajinou. Konflikt vo východnej Európe je niečím, čo môže na trh priniesť ďalšie mesiace ešte veľmi veľa prekvapení na trhy s komoditami. Ak sa rope Brent podarí dostať nad 107 USD za barel, potom sa komodite otvorí nový prorastový priestor a to by znamenalo i podporu cenám rastlinných olejov.

Cena sóje ostatné dni rovnako vykazuje prorastový trend, pričom komodita už dokázala vymazať takmer všetky straty, ktoré zaknihovala po zverejnení reportov USDA z konca marca. Aj tu platí, že komodita má naďalej slušne šance otestovať svoje historické maximá na cene 17,89 USD za bušel.

Navyše komodity budú znovu atraktívnou investíciou pre investorov najbližšie obdobie aj vďaka tomu, že USA dnes potvrdili prostredníctvom marcovej inflácie (je na úrovni 8,5 %), že rast cien tovarov v najväčšej ekonomike sveta pokračuje v zrýchľovaní.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 15. týždňa 2022: pšenica 380 – 425 EUR/t, kukurica 335 – 350 EUR/t, repka 980 – 1050 EUR/t (nová úroda 820 – 875 EUR/t).


/AGROBIZNIS/ 

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov