BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Pri pestovaní tejto dvojročnej zeleniny, ktorá sa zároveň považuje aj za liečivú rastlinu sa často stretávame s jej vykvitaním už v prvom roku, či už je to po zasiatí priamo na pozemku alebo presadení priesad. Vykvitnuté jedince nevytvoria etiolizovanú cibuľu – buľvu, ale súkvetie – okolík. Príčin môže byť niekoľko.

Pri prvej príčine je treba vychádzať z toho, že fenikel je rastlina dlhého dňa a ak v čase rastu na ňu pôsobí dlhodobé slnečné žiarenie, tak nevytvára buľvu zo základov lyžicovitých stopiek listov, ale začne vyrastať do výšky a vykvitať.

Takýto jedinec je bezcenný, lebo aj prípadne na začiatku vytvárajúca sa buľva je nedorastená, štíhla, riedka, s odstupujúcimi a do výšky sa ťahajúcimi základmi stopiek listov, drevnatá a zelená, čiže na konzum nevhodná. Taktiež i dozreté semená by nemali biologickú hodnotu ako osivo.

Najvhodnejším spôsobom ako tomu predchádzať je, že u skorých odrôd si ešte koncom zimy vypestujeme priesady, ktoré po vysadení v jari už začiatkom leta dosiahnu konzumnú zrelosť. Keď nevyberieme tento spôsob, tak je vhodné výsev urobiť koncom júna priamo na hriadku. U nás je vhodné v tomto prípade voliť stredne skoré až stredne neskoré odrody.

Druhou najčastejšou príčinou býva poškodenie koreňového krčka, ktorý je zároveň hraničným miestom pre vytváranie stopiek listov. Ich základne sa po jeho obvode na seba ukladajú a vytvárajú spomínanú buľvu. Poškodenie koreňa spôsobuje najmä hmyz a to vošky, mravce alebo oba druhy spolu, pretože na jeho okraji, v mieste prechodu koreňa a osi sa živia rastlinnou šťavou.

Mravce sa okrem toho živia i sladkými výkalmi vošiek, čo ich ešte viac k tejto rastline priťahuje. Poškodený jedinec po okrajoch prechodu medzi podzemnou a nadzemnou časťou vytvára málo listov, ale stonku s listeňom, ktorá ide zo stredu od koreňa a na nej nasadený základ súkvetia vytvorí.

Mravce sa môžu objaviť i vtedy ak sa do pôdy zapraví nerozložený, suchý a slamnatý maštaľný hnoj, v ktorom často žijú. V čase zalievania tento absorbuje i značné množstvo vody, čím zároveň o ňu ochudobňuje vyvíjajúcu sa rastlinu, začína sa rozkladať a tvoriť pre mravce potravu, čo ešte viac ovplyvní ich reprodukciu a inváziu v poraste.

Hoci fenikel je rastlina, ktorá sa po presadení a hojnom zalievaní ľahko ujme, tak presádzanie hlavne väčších priesad vyberaných z pôdy môže byť treťou príčinou vykvitania. Táto príčina je pravdepodobne spôsobená tým, že väčšie korene sa po ich pohnutí, ale hlavne obnažení pri následnom zakoreňovaní sa na inom mieste začnú stimulovať jedinca pre tvorbu súkvetí.

 

Ján Piešťanský 

Celé znenie článku nájdete v AGROMAGAZÍNe 03/2022 na s.15.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

{gallery}/Fenikel_AM_03_2022{/gallery}

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov