BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Mandle sa považujú za najobľúbenejšie orechy na svete (tvoria 31 % celej produkcie toho, čo sa v širšom zmysle slova nazýva orechmi). Kde sa možno v týchto dňoch kochať kvitnúcimi sadmi mandľovníkov?

Asi najväčší sa nachádza neďaleko Brna, pri mestečku Hustopeče. Zrejme ešte bližšie možno práve obdivovať menší, no medzi úžasné gazdovstvá „zasadený“ mandľovníkový sad v rakúskom mestečku Rust. Bolo nami spomínané vo viacerých článkoch, zverejnených nedávno na tomto portáli.

Sad v Ruste tvorí temer 400 stromov. Prevládajú bielo kvitnúce odrody. Pozornosť obdivovateľov pútajú 2 – 3 naružovo kvitnúce stromy. Podľa literatúry je „krížové opeľovanie“ medzi viacerými odrodami, ktoré majú navzájom kompatibilný peľ, veľmi dôležité.

Mandľovníkový sad či stromy mandlí ako solitéry, úžasne zakomponované do jedinečných, vlnitých tunajších vinohradov, lákajúcich divé husi i volavky, a sú spolu s hniezdami bocianov nezabudnuteľným dojmom pre návštevníkov Rustu, mestečka vo vinohradníckej oblasti na brehu Neziderského jazera.

Pod hniezdami bocianov sa tu pri sebe túli množstvo úhľadných maličkých terás, na ktorých sa podáva kvalitné víno. Jedinečným, v názve nesúcom mandle, je Cuvée Mandelbaum. Ide o kupáž z odrôd Chardonnay a Rulandské biele.

Mandľovník je zrejme jedným z najstarších stromov. Spomína sa už v Starom zákone - 1. Knihe Mojžišovej. Pri prútoch mandľovníka Jákob ovplyvňoval plemenitbu stáda oviec. Ich rôzne farebné variety sú neoddeliteľnou súčasťou okolia mestečka Rust.

Ako motiváciu pre pestovanie mandlí vám prinášame fotografie z Rustu, nasnímané v nedeľu 27. marca.

Eva Hubová

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov