tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Cena kukurice na burze MATIF dokázala ostatný mesiac citeľne posilniť, keď júnový kontrakt komodity sa v druhej dekáde marca obchodoval za 349 EUR/t. Výhľad USDA týkajúci sa nižších exportov kukurice z Ukrajiny bol podporou pre rast cien. Svetové koncoročníkové zásoby 2021/22 ako aj exporty USDA medzimesačne znížilo, čo bolo okrem iného spôsobené i ďalším miernym znížením odhadu nadchádzajúcej produkcie kukurice v Južnej Amerike.

USDA kvôli aktuálnemu vývoju na trhu znížilo i odhad finálnych zásob kukurice v USA a to z minulomesačných 39,1 mil. ton na 36,6 mil. ton. Odhad domácej spotreby kukurice v USA určenej na výrobu bioetanolu medzimesačne vzrástol o 635 tis. ton. Ministerstvo energetiky USA uviedlo, že produkcia bioetanolu v úvode marca vzrástla na 1,028 mil. barelov denne, čo je 11 % nárast oproti minulej sezóne. Zásoby etanolu vzrástli na 25,3 mil. barelov, čo je najvyššia úroveň za ostatných 22 mesiacov. Odhad vývozu kukurice pre USA ministerstvo navýšilo medzimesačne o 1,9 mil. ton na 63,5 mil. ton po tom, čo USDA kvôli konfliktu znížilo odhad exportov kukurice pre Ukrajinu v tejto sezóne z 33,5 mil. ton na 27,5 mil. ton. Odhad USDA konečných svetových zásob bol znížený na 301 mil. ton z februárových 302,2 mil. ton, k čomu prispelo zníženie odhadovanej nadchádzajúcej úrody kukurice v Argentíne o 1 mil. ton na 53 mil. ton.

Dianie na Ukrajine naďalej sťažuje predpovedanie situácie s dodávkami kukurice. Nedávno zavedený zákaz vývozu obilnín na Ukrajine môže situáciu ešte viac skomplikovať, pričom z ukrajinských čiernomorských prístavov sa obilniny nevyvážajú už od tretej dekády februára. V dôsledku neistej situácie na trhu v oblasti ponuky tak môže cena kukurice naďalej vykazovať zvýšenú volatilitu.

 

 

 

Lars Kuchenbuch, komoditný analytik, KS Agrar, Nemecko

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov