Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

Situácia na trhu s plodinami sa, zatiaľ, čiastočne zastabilizovala.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 18 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 379 EUR/t. Kukurica korigovala nadol o 6 EUR/t na dnešných 346 EUR/t. Repka na MATIFe si pripísala k dobru 53 EUR/t, čo ju poslalo na dnešných 898 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne oslabila o 2 EUR/t na dnešných 794 EUR/t, kým austrálska repka stagnovala na 678 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena čiernomorskej pšenice o 20 EUR/t na 383 EUR/t, cena mäkkej pšenice v USA korigovala nadol o 71 EUR/t na 367 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne oslabila o 4 EUR/t na 268 EUR/t a sója zlacnela o 3 EUR/t na 559 EUR/t.

Pšenica

Hektické pohyby cien pšenice na burze CBoT o denný limit sa minulý týždeň postupne utlmili a obchodovanie s komoditou sa navrátilo viac do normálu. Neznamená to však, že volatilný cenový vývoj pšenice sa definitívne skončil. Situácia na trhu ostáva naďalej nejasná a to je naďalej dôvod pre očakávanie vyšších cenových výkyvov pšenice.

Minulotýždňový report WASDE od USDA účastníkom trhov znovu pripomenul, že tohtoročníková svetová produkcia pšenice bola rekordná, pričom USDA navyše na medzimesačnej báze ešte aj navýšilo svoj odhad pre rekordnú produkciu Austrálie, čo poslalo medzimesačne nahor i odhad celkovej svetovej produkcie pšenice ako aj očakávaných globálnych zásob komodity na konci ročníka.

USDA očakáva, že konflikt vo východnej Európe zníži v tomto ročníku exporty Ruska a Ukrajiny oproti pôvodným odhadom kumulatívne o 7 mil. ton. Ukrajina minulý týždeň zaviedla exportné obmedzenie na obilniny, pričom aj ruská strana naznačila, že v dohľadnej dobe môže do konca ročníka (30.6.2022) zastaviť svoje exporty obilnín. Najprv sa očakávalo, že Rusko zverejní zákaz exportu obilnín s platnosťou od dnešného dňa, no nateraz sa tak nestalo. Platí ale ruský zákaz exportu obilnín do krajín bývalého Sovietského zväzu.

Cena pšenice na burzách však dnes vykazuje vyššiu volatilitu a je možné, že ak k celoplošnému zákazu exportov v Rusku dôjde, komodita si znovu zopakuje razantnejšiu cenovú dynamiku. Silno prekúpený trh s pšenicou na burze MATIF stále poukazuje na vysoké riziko cenovej korekcie, myslíme si však, že ešte neprišla pre ňu vhodná doba, a teda ešte predtým sa komodita pokúsi opäť dostať na svoje maximá z úvodu minulého týždňa.

Z uvedeného nám vyplýva, že tento týždeň by sa pšenica na MATIFe mohla pohybovať v pásme medzi 360 až 425 EUR/t. Pokles ceny pod 360 EUR/t by pritom mohol priniesť novú poklesnú vlnu, no v tomto momente sa nám javí ako viac pravdepodobný ešte jeden silný výpad ceny smerom nahor.

Kukurica

Podľa najčerstvejších odhadov USDA (podľa reportu WASDE) by ukrajinské exporty kukurice v aktuálnom ročníku mali dosiahnuť 27,5 mil. ton, čo je o 6 mil. ton menej ako ministerstvo očakávalo pred začiatkom vojenského konfliktu v krajine. V čase zverejnenia reportu však ešte neplatil na Ukrajine zákaz exportu obilnín.

Aktuálne Ukrajina vyviezla približne 20 mil. ton kukurice, z čoho môžeme usudzovať, že technicky krajina nebude môcť vyviezť okolo 13 až 14 mil. ton kukurice. Tento výpadok však môžu mať ambíciu suplovať USA, čo sa postupne už i deje, keď USDA minulý týždeň ohlásilo hneď niekoľko veľkých nákupov americkej kukurice zo strany importérov.

Viac starostí však kukurici robí fakt, že sa neúprosne blíži termín sejby novej úrody kukurice, no kvôli nepokojom, no taktiež i nedostatku palív a hnojív môže byť budúca úroda kukurice výrazne nižšia. Ukrajina sa podieľa síce na svetovej produkcii kukurice len necelými 4 %, no patrí medzi top exportérov komodity.

Bude tak zaujímavé sledovať ako sa k situácii postavia americkí farmári a či sa rozhodnú napriek vysokým cenám hnojív túto sezónu rozšíriť pestovateľské výmery kukurice v USA. Budú to z ich strany náročné prepočty, keďže aktuálne sa javí ako veľmi lukratívne aj pestovanie sóje, čo je plodina, ktorá počas jarných prác priamo konkuruje pestovateľskej výmere kukurice.

V tomto momente analytici očakávajú v USA v novej sezóne pestovateľské plochy v okolí 92 mil. akrov, čo by však v tomto momente mohol trh vyhodnotiť ako nedostatočnú plochu pre pokrytie potenciálnych výpadkov produkcie na Ukrajine ako aj v Južnej Amerike, kde tamojší produkčný potenciál plodín zredukoval počas zimy zrážkový deficit. USDA zverejní svoj report o očakávaných pestovateľských plochách plodín v novej sezóne koncom marca, pričom tento report tak za istých okolností môže priniesť značnejšie cenové pohyby plodiny.

Čo sa týka otázky zrážkového deficitu v Južnej Amerike, tu sa situácia ostatný mesiac zlepšila, čo prispelo k tomu, že analytici po úvodných redukciách odhadov budúcej úrody v januári a februári nateraz držia tieto odhady nezmenené.

Podobne ako pri pšenici, aj pri kukurici očakávame tento týždeň nové pokusy o dorovnanie ceny na úroveň minulotýždňových maxím.

Olejniny

Cena ropy ostatné dni predviedla razantnú korekciu smerom nadol, čo viedlo i k zastaveniu rastu cien rastlinných olejov. Nebyť zavedenia exportného zákazu vývozu slnečnicového oleja z Ukrajiny, potom by zrejme i olejniny nasledovali ceny ropy. No keďže Ukrajina je najväčším exportérom slnečnicového oleja na svete a spoločne s Ruskom sa podieľajú až na 78 % celkových svetových exportov tejto komodity, olejniny si udržali svoje ceny a to napriek tomu, že cena ropy klesla takmer o 40 USD za barel na 100 USD za barel.

Cenám repky na burze MATIF sa podarilo v reakcii na exportný zákaz posilniť nad 900 EUR/t, pričom aktuálne sa komodita naďalej drží blízko tejto méty. A to napriek tomu, že USDA minulý týždeň navýšilo odhad svetovej produkcie repky v ročníku 2021/22 medzimesačne o 0,5 mil. ton na 71,1 mil. ton, čím prispelo k určitému zmierneniu tesnej ponuky komodity na trhu. K nárastu produkcie došlo vďaka úprave nahor v odhade nedávno zožatej rekordnej produkcie Austrálie.

Je otázne, či cena repky ešte môže prekvapiť ďalším rastom. Vzhľadom na skutočnosť, že USDA minulý týždeň opäť znížilo svoj odhad produkcie sóje v Južnej Amerike (o 8,5 mil. ton) kvôli suchu a súčasne situácia na Ukrajine naznačuje na nejasné vyhliadky tohtoročnej sejby, priestor pre ďalší rast ceny tu ešte je. Zrejme však nepôjde o dlhodobejší trend, keďže v EÚ sa toto leto očakáva vyššia produkcia repky kvôli medziročnému nárastu pestovateľských plôch o viac ako 10 %. Rovnako tak Kanada môže výrazne navýšiť svoje osevné plochy jarnej repky.

Čo sa týka cien sóje, tu sa aktuálne trh pohybuje v bočnom cenovom pásme a evidentne čaká na nové stimuly. Kvôli napätej situácii na trhu s olejninami a neustálemu riziku novej vlny nárastu cien ropy naďalej vidíme priestor pre posilnenie cien sóje na CBoT smerom k rekordom z roku 2012 (17,89 USD za bušel).

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 11. týždňa 2022: pšenica 360 – 440 EUR/t, kukurica 340 – 390 EUR/t, repka 840 – 935 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov