tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu rast cien ošípaných, jatočného dobytka i mlieka, pričom ceny energií si pripísali enormné zisky.

Jatočné ošípané

Rusko - ukrajinský konflikt spôsobil masový vzostup cien prakticky všetkých komodít. Dokonca i doteraz pandémiou COVID-19 decimované ceny ošípaných ostatné dni zažívajú nebývalý boom. Nemecké ceny komodity totiž v tomto týždni poskočili nahor o 18 eurocent/kg jat. hm. na 1,50 EUR/kg jat. hm. A to je zrejme len začiatok. Najnovšia aukcia na burze ISN v Nemecku priniesla vzostup ceny zrealizovaných ošípaných o 28 eurocent/kg jat. hm. na 1,76 EUR/kg jat. hm. Tento vývoj tak naznačuje, že Európa by sa mohla dočkať citeľnejšieho vzostupu cien ošípaných.

Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni rastú o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,25 EUR/kg jat. hm., ceny v Španielsku pridali 6 eurocent/kg jat. hm., keď vzrástli na 1,23 EUR/kg jat. hm.

Dianie v Európe nám tak naznačuje, že i slovenské ceny jatočných ošípaných by mohli v tomto týždni citeľne posilniť, aj keď je pravda, že tu musíme počítať so silnejšou konkurenciou ostatných krajín V4, keďže u tých došlo k citeľnému oslabeniu ich mien voči euru. Predpokladáme, že slovenské ceny jatočných ošípaných v tomto týždni posilnia o 10 eurocent/kg jat. hm. na 1,44 – 1,54 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v uplynulom týždni korigovali nadol o 2 eurocent/kg ž. hm. na 1,78 EUR/kg ž. hm., kým na burze Dalian sa ceny živých ošípaných zosunuli nadol o 60 EUR/t na 1932 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne pridali 11,6 %, čím posilnili na 2,32 USD/kg jat. hm. Na trhu futures ceny jatočných polovičiek v USA klesli o 2,4 % na 2,22 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Ceny jatočného dobytka v Nemecku pokračujú v stúpaní na nové rekordy. Jatočné kravy (R3) tento týždeň sú drahšie o 15 eurocent/kg jat. hm., keď stúpli na 4,55 eurocent/kg jat. hm. jatočné býky (R3) posilňujú o 17 eurocent/kg jat. hm. na 5,40 eurocent/kg jat. hm. Rastový cenový trend by tak mal byť ďalej badateľný aj v SR.

Mlieko

Ani ceny mliečnych komodít v EÚ ostatný týždeň neprišli skrátka a ušlo sa im z prorastového koláča. Európske ceny masla poskočili nahor o 278 EUR/t na 6425 EUR/t, kým ceny SOM pridali 158 EUR/t, čím vzrástli na 3893 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z ceny masla a SOM sa tak dostala na nový rekord 62,34 EUR/100 kg, čo je medzitýždenné plus o 4,8 %. Európske mliekarne sú tak aktuálne pri vyplácaní farmárskych cien surového kravského mlieka citeľne pozadu a zdá sa, že budú musieť zakcelerovať v tejto oblasti, pokiaľ teda na to bude vôľa.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 8. kalendárnom týždni 2022 boli ne medziročnej báze nižšie o 1,6 %, čo naďalej podporuje scenár pokračovania vzostupu cien mlieka. Spotové ceny mlieka v Nemecku minulý týždeň vzrástli o 1 až 1,5 EUR/100 kg do pásma 50,5 až 53,5 EUR/100 kg, spotové ceny v Holandsku stagnovali na 51 EUR/100 kg.

Ceny mlieka v USA posilnili medzitýždenne o 1,6 % na 49,85 USD/100 kg.

Predpokladáme, že ceny surového kravského mlieka v SR budú ďalej vykazovať prorastový trend. Mierne navyšujeme náš odhad cien pre mesiac máj 2022.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Marec 2022: 40,80 EUR/100 kg, apríl 2022: 41,95 EUR/100 kg, máj 2022: 43,25 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Marec 2021: 40,95 EUR/100 kg, apríl 2022: 42,05 EUR/100 kg, máj 2022: 43,45 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent má za sebou v ostatnom týždni epický rast svojej ceny, keď sa jej podarilo posilniť o 27 USD za barel na 130 USD/barel.

Holandský plyn ako hlavný benchmark pre ceny zemného plynu v EÚ poskočil nahor o 110 EUR/MWh na 220 EUR/MWh, pričom dnes ráno sa chvíľu obchodoval dokonca za 300 EUR/MWh, čo je 12 – násobok minuloročnej priemernej ceny. Producenti hnojív v EÚ tak čelia novej výzve a poľnohospodári sa zrejme nevyhnú novej vlne zdražovania priemyselných hnojív.

Rusko pohrozilo, že sa môže revanšovať za sankcie, ktoré voči nej uplatňuje EÚ v podobe zastavenia exportov ropy a zemného plynu, čo by mohlo technicky zdvihnúť ceny ropy údajne až k 300 USD za barel. Rope však pomáha vo vzostupe i fakt, že európski politici sa vyjadrujú k tomu, že EÚ by mala zastaviť nákupy ruského plynu a ropy v snahe zintenzívniť sankcie voči Rusku.

Týmto však de facto EÚ sankcionuje samú seba v podobe rapídneho rastu cien energií, pričom aj tak momentálne nie je k dispozícii riešenie ako sa rýchlo stať nezávislým na ruských dodávkach ropy a plynu. Minulý týždeň USA pustilo do obehu zo strategických rezerv 60 mil. barelov ropy, čo však vonkoncom nepomohlo cenám k stabilizácii. I preto sa uvažuje o tom, že v ďalšom kole by sa mohlo zo strategických rezerv uvoľniť až 240 mil. barelov ropy.

Ďalší cenový vývoj ropy je veľmi ťažko predikovateľný. Momentálne sa zdá byť logickým cieľom dosiahnutie rekordu z roku 2008 na cene 147 USD za barel. Kým sa ropa bude držať nad 120 USD za barel, je stále potrebné počítať s tvorbou nových cenových maxím. No už teraz sa domnievame, že dochádza k deštrukcii dopytu po komodite v dôsledku aktuálne vysokých cien.

Masívny vzostup cien ropy v kombinácii s oslabením eura voči doláru (USD aktuálne funguje ako bezpečný prístav a i preto posilňuje voči košu svetových mien) pritom už najbližšie dni veľmi silno pocítime aj pri platbách za nakúpené pohonné hmoty. Hlavne cena nafty v Európe ostatný týždeň vystrelila priam do výšin.

Naše prepočty pritom naznačujú, že nafta čoskoro môže byť dokonca drahšia ako benzín Natural 95. Ak sa ropa Brent najbližší týždeň udrží na 130 USD za barel, čaká nás drastické zvyšovanie cien PHM. Nafta totiž pri súčasných cenách na trhu môže poskočiť až o 35 eurocent/l na 1,92 EUR/l a benzín Natural 95 o 22 eurocent/l na 1,87 EUR/l. Kto má poloprázdnu nádrž, určite sa mu oplatí natankovať čím skôr.

Je pritom čoraz jasnejšie, že marcové dáta o výške inflácie vo vyspelých ekonomikách môžu všetkých nepríjemne prekvapiť. Zdá sa tak, že sa rútime do stagflácie – teda obdobia slabého ekonomického rastu či možno i recesie a súčasne vysokej inflácie.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov