tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Ceny plodín na svetových trhoch majú za sebou dramatický týždeň. Ruský útok na Ukrajinu poslal ich ceny do stratosféry.

Na burze MATIF v ostatnom týždni poskočila cena pšenice nahor o 74 EUR/t na dnešných 348 EUR/t. Kukurica posilnila o 52 EUR/t na 309 EUR/t. Repka si v sledovanom období pripísala na MATIFe zisk 106 EUR/t, keď sa dnes obchoduje na cene 822 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne posilnila o 32 EUR/t na dnešných 749 EUR/t. Austrálska repka medzitýždenne zdražela o 3 EUR/t na cenu 643 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne posilnila cena čiernomorskej pšenice o 24 EUR/t na dnešných 297 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA vzrástla o 63 EUR/t na 322 EUR/t. Cena kukurice na CBoT posilnila medzitýždenne o 26 EUR/t na dnešných 254 EUR/t, kým sója zdražela o 35 EUR/t na 550 EUR/t.

Pšenica

Na trhu s pšenicou panuje extrémne volalitita, keď na burze v Chicagu každý deň vidíme cenové pohyby o limit a to obidvomi smermi. Na burze MATIF sme zase svedkami denných cenových pohybov v okolí 10 %. Cenový trend je však jednoznačný – smerom nahor. Niet sa čo čudovať, rusko – ukrajinský konflikt už šiesty deň úplne paralyzoval logistiku agrokomodít a tým zastavil exporty plodín do tretích krajín.

Rusko a Ukrajina pritom zodpovedajú až za 29 % svetových exportov pšenice a Ukrajina za 18 % svetových exportov kukurice. Obidve krajiny však majú za sebou už slušnú porciu naplánovaných exportov za aktuálny ročník, čo citeľne znižuje riziko toho, že by svet mal mať kvôli konfliktu nedostatok pšenice či kukurice. V tomto momente Ukrajina a Rusko kumulatívne ešte majú do konca ročníka k dispozícii na vývoz 13,5 mil. ton pšenice a Ukrajina k tomu ešte 14 mil. ton kukurice.

Tento prípadný výpadok pri pšenici v prípade potreby dokáže pokryť EÚ, ktorá túto sezónu nateraz vykazuje „lenivé tempo“ svojich exportov ako aj Austrália. Pre Austráliu analytici ABARES včera spresnili číslo aktuálnej výšky produkcie, keď pri pšenici ju navýšili o ďalších 2 mil. ton na rekordných 36,4 mil. ton. Pšenice je tak na globálnom trhu dostatok.

To však nevylučuje, že ceny komodity na trhoch nemôžu ďalej rásť. Trhy sa pozerajú dopredu a aktuálne je obava, že ak konflikt na Ukrajine bude mať dlhšie trvanie, môže to negatívne ovplyvniť sejbu jarných plodín.

Na burze MATIF nám pšenica každý deň otvára so silnou medzerou (otváracia cena výrazne presahuje uzatváraciu cenu predchádzajúceho dňa), čo je však situácia, ktorá môže viesť k rýchlym obratom na trhu v snahe vyplnenia tejto medzery. Ak ste sledovali naše aktualizácie správy o vývoji cien pšenice minulý štvrtok, tak ste mohli vidieť tento trend v praxi.

Cena najprv vystrelila vo štvrtok na nový rekord, následne po dosiahnutí nami avizovaného cieľa na 344 EUR/t otočila a do piatku večera takmer úplne vyplnila cenovú medzeru medzi 288 až 308 EUR/t, keď oslabila až k 289 EUR/t. Dnes vidíme na trhu ďalšiu vytvorenú medzeru v pásme 323 až 335 EUR/t a nemôžeme vylúčiť, že trh bude mať tendenciu túto medzeru opäť vyplniť. Pri aktuálnej cene 350 EUR/t to znamená riziko korekcie. Keďže ale trh s pšenicou nateraz robí nové maximá, stále platí, že sa môže pozrieť ešte vyššie. Technická analýza naznačuje na cenu 368 EUR/t, kde by mohla cena kulminovať.

Opäť ale platí, že v tomto volatilnom trhu sa môžu ceny krátkodobo vyšplhať ešte vyššie. Obzvlášť v prípade, že cena ropy bude ďalej tvoriť nové maximá, čo sa môže stať, ak Rusko pritvrdí a vyhlási embargo na svoje dodávky ropy. Na druhej strane tiež musíme akceptovať skutočnosť, že trh s komoditami je silno prekúpený, čo môže vyvolať výbery ziskov zo strany investorov a tým cenovú korekciu na nižšie úrovne. V hre sú tak na silné cenové pohyby na obidve strany.

Kukurica

Deficit zrážok v Južnej Amerike, predovšetkým na juhu Brazílie a v Argentíne a k tomu útok Ruska na Ukrajinu poslali do rastovej vývrtky i ceny kukurice na burze MATIF. Kukurica sa po ohlásení útoku poľahky vyštverala nad úroveň svojej rezistencie na cene 275 EUR/t, čo komodite otvorilo priestor pre rast na vlaňajšie letné maximá na cene 315 EUR/t.

S aktuálnou cenou 307 EUR/t je kukurica už takmer na dosah spomínaného cieľa. Cenová reakcia na konflikt na Ukrajine pritom opäť nie je až tak o tom, že by bolo na trhu nedostatok kukurice. Ukrajine ostáva vyviezť 14 mil. ton kukurice, čo môžu suplovať USA. Otázka vyvstáva ako sa podarí zasiať novú úrodu kukurice na Ukrajine, ak konflikt bude mať dlhšie trvanie. To je dôvod, prečo ceny kukurice výrazne akcelerujú nahor.

Účastníci trhov pritom pozorne sledujú aj dianie v Južnej Amerike, kde sa zrejme môžeme pripraviť na nové redukcie odhadov tohtoročnej produkcie v Argentíne. V Brazílii je tiež časť plôch v zrážkovom deficite, no tu nateraz nie je situácia až tak napätá ako v Argentíne.

Podobne ako pri pšenici, aj pri kukurici treba počítať ďalej so silnou volatilitou na trhu. Kukurica na MATIFe dnes zanechala na grafe cenovú medzeru medzi 279 až 300 EUR/t, ktorá môže byť najbližšie dni vyplnená. Je však pravdepodobné, že komodita sa pokúsi minimálne vyrovnať svoje vlaňajšie cenové maximum na cene 315 EUR/t.

Ďalší cenový rast pšenice a kukurice sa síce zdá byť logický, no môžeme očakávať, že investori budú vyberať časť ziskov a i preto sa nám najbližší týždeň zdá ako realistický scenár pohybov cien v obidvoch smeroch.

Olejniny

Rusko je ropnou veľmocou a tak niet divu, že konflikt vo východnej Európe poslal do výšin i ceny ropy a v nadväznosti na to i ceny rastlinných olejov. Repka na burze MATIF tak zažila rovnako veľký cenový skok, pričom sa jej podarilo dostať znovu nad 820 EUR/t na dosah svojich novembrových maxím (843 EUR/t).

Na trhu panuje veľká volatilita, no zdá sa, že repka bude mať ambície v ďalších dňoch otestovať svoje novembrové maximá a alternatívne ich aj mierne prekonať. Veľa bude pritom závisieť od cien ropy, či sa Brentu podarí udržať nad značkou 100 USD za barel, resp. ďalej posilniť (alternatívne až do pásma 115 až 125 USD za barel). Ako ale naznačujeme už dlhšiu dobu, z fundamentálneho hľadiska cenám repky na MATIFe viac svedčí pásmo 730 až 800 EUR/t a i preto treba ďalej rátať s rýchlymi korekciami ceny späť pod 800 EUR/t. Obzvlášť po tom, čo ABARES upravil nahor finálne číslo výšky tohtoročníkovej austrálskej produkcie repky o 0,6 mil. ton na rekordných 6,35 mil. ton.

Austrálska repka sa tak naďalej predáva na trhu „so zľavou“, čo môže komplikovať cenám repky na MATIFe ďalší vzostup. Samozrejme, na súčasnom volatilnom trhu je možné čokoľvek. Repka sa len dnes pohybuje v pásme medzi 770 až 830 EUR/t, čo predstavuje cenovú amplitúdu na úrovni 60 EUR/t, čo len potvrdzuje to, aká silná volatilita cien na trhu panuje. Ak repka pritom prekoná svoje maximá na cene 843 EUR/t, znovu sa bude pohybovať v doteraz neobjavenom cenovom priestore, čo môže jej ceny vytlačiť až k značke 900 EUR/t.

Repke pritom môže pomôcť vystúpať vyššie i susedný trh so sójou. Tá minulý štvrtok na CBoT v reakcii na útok Ruska vystrelila nahor na 17,6 USD za bušel, teda takmer na úroveň svojho historického maxima na cene 17,89 USD/bušel, no následne citeľne korigovala nadol pod 16 USD za bušel.

Aktuálne sa však snaží o ďalší útok na svoje maximá a keďže má stále pred sebou k vyššie uvedenému cieľu dostatok priestor pre manévrovanie nahor, môže potiahnuť nahor aj ostatné olejniny. Nehovoriac o cene ropy, ktorá v prípade ďalších komplikácií môže predĺžiť rastovú šnúru až do pásma 115 až 125 USD za barel (čo je však cena, ktorá by mohla už citeľne spomaliť ekonomický rast).

Vzhľadom na dianie na trhu výrazne rozširujeme cenové intervaly očakávaných cien plodín na konci aktuálneho týždňa.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 9. týždňa 2022: pšenica 312 – 368 EUR/t, kukurica 275 – 315 EUR/t, repka 750 – 865 EUR/t.

Pri súčasných cenách opäť pripomíname pouvažovať nad možnosťami zaistenia cien aspoň časti budúcej úrody plodín. Ceny môžu síce ísť ešte vyššie, no treba brať do úvahy aj rastúce riziko cenovej korekcie.


/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov