tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 29.septembra 2023, meniny má Michal/Michaela, zajtra Jarolím

Cena sóje v tomto roku ostáva spomedzi plodín „najväčším cenovým skokanom“. Rast cien ropy stimulujúci ceny rastlinných olejov, vysoká inflácia, no hlavne potenciálne škody, ktoré napáchalo zimné sucho v Južnej Amerike ťahajú ceny sóje na CBOT do výšin.

V úvode druhej dekády februára to pritom už vyzeralo tak, že komodita sa pokúsi dorovnať svoje maximá z jari 2021 na cene 16,7 USD za bušel, no v prvom pokuse sa jej to nateraz nepodarilo. Najnovšie odhady naznačujú na to, že kvôli suchu kumulatívny výpadok produkcie sóje v Brazílii, Argentíne a Paraguaji dosiahne 40 mil. ton, teda približne osminu svetovej produkcie komodity.

Účastníkov trhov síce aktuálne čiastočne zmiatol februárový WASDE report, v ktorom USDA nateraz vo svojich odhadoch zredukovalo potenciál úrody v týchto krajinách len o 19 mil. ton, no ak ďalšie mesiace potvrdia, že skutočná redukcia úrod bude ešte vyššia, potom cena sóje môže vykázať ďalší potenciál k vzostupu na vyššie úrovne.

Keďže cena sóje má za sebou silný rastový trend a trh je výrazne prekúpený, je možné, že v druhej polovici februára uvidíme miernu korekciu ceny do pásma 15 - 16 USD za bušel, no stále exituje značná pravdepodobnosť, že komodita si to následne v marci nasmeruje opäť o svojmu absolútnemu maximu na úrovni 17,8 USD za bušel.


David Karkulín

AGROMAGAZÍN

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov