tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Nexat, ktorý nedávno získal zlaté ocenenie za inováciu od DLG, je založený na elektricky poháňanom nosnom vozidle s pracovnou šírkou až 24 metrov, ktoré zvládne všetky kroky pracovného procesu za farmára, pričom je pripravené na úplnú autonómiu.

 

Stroj Nexat je de facto traktor typu „všetko v jednom“, ktorý sa postará o každý pracovný krok v rastlinnej výrobe: od pestovania po siatie, cez ochranu rastlín ako aj o zber. Stroj je vybavený rýchlovýmenným modulárnym systémom, vďaka ktorému je možné jednoducho nainštalovať a demontovať technológiu potrebnú pre každý pracovný krok.

Stroj má variabilnú pracovnú šírku 6-24 metrov, vybavený technológiou pre využitie riadeného poľnohospodárstva (CTF – Controlled traffic farming) a je pripravený na chod v plne autonómnom režime. Vďaka tomu systém Nexat dokáže obrábať 95 % celkovej výmery ornej pôdy bez opakovaného prekrytia. Preto je možné dosiahnuť maximálny výnosový potenciál pri maximálnej ochrane pôdy a životného prostredia. Benefitom využívania stroja tak môže byť okrem iného aj možnosť trvalo udržateľného zlepšovania pôdy prostredníctvom neustáleho vytvárania humusu, značných úspor CO2 (karbónové poľnohospodárstvo), ako aj trvalo udržateľnej ochrany hodnotnej ornej pôdy pred veternou a vodnou eróziou.

Spoločnosť Väderstad bola partnerom pri vývoji systému Nexat. Ako popredný svetový výrobca zariadení na spracovanie pôdy, výsadbu a siatie tak zohrala významnú úlohu pri vývoji a adaptácii príslušných modulových riešení stroja Nexat, pričom bude ponúkať svoje stroje ako moduly v tomto novom systéme rastlinnej výroby.

 

Systém Nexat mal byť prvýkrát predstavený medzinárodnej odbornej verejnosti na veľtrhu Agritechnica, ktorý sa mal konať od 27. februára do 5. marca 2022.

Z podkladov tlačovej správy spoločnosti Väderstadt pripravil AGROMAGAZÍN.

Celý článok nájdete v januárovom vydaní AGROMAGAZÍNu na s.32.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Snímka: Väderstad

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov