LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Geopolitické napätie vo východnej Európe ostatný týždeň citeľne dopomohlo k vzostupu cien obilnín.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástla cena pšenice o 15 EUR/t na dnešných 281 EUR/t. Kukurica posilnila o 13 EUR/t, čo poslalo jej cenu na 252 EUR/t a európska repka na MATIFe zlacnela o 44 EUR/t na 720 EUR/t. Likvidnejší májový kontrakt repky oslabil o 45 EUR/t na 667 EUR/t. Kanadská repka posilnila medzitýždenne o 22 EUR/t na 701 EUR/t, zatiaľ čo cena austrálskej repky korigovala nadol o 12 EUR/t na 509 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice o 1 EUR/t na 293 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA posilnila o 21 EUR/t na 243 EUR/t. Kukurica na CBoT zdražela medzitýždenne o 10 EUR/t na 216 EUR/t a sója pridala 15 EUR/t na dnešných 456 EUR/t.

Pšenica

Cena pšenice je znovu pri rastovej chuti. Na burze MATIF sa jej podarilo ostatné dni dostať sa nad svoj 50 – dňový cenový priemer a tak sa zdá, že najbližšou zastávkou komodity je cena 295 EUR/t a po jej prekonaní tu budú ambície o vyrovnanie svojho novembrového maxima. Za rastom ceny pšenice tkvie naďalej sa komplikujúca situácia medzi Ruskom a Ukrajinou, do ktorej sa čoraz viac miešajú aj ďalšie krajiny.

Rusko a Ukrajina sa podieľajú na celkových svetových exportoch pšenice 29 % a tak prípadný konflikt by mohol viesť k tomu, že exporty komodity od týchto dvoch významných exportérov budú prerušené. Táto nervozita tak ťahá nahor ceny plodiny a to nielen na MATIFe, ale aj na burze CBoT.

Na druhej strane však treba skonštatovať, že ako Rusko, tak i Ukrajina za aktuálny ročník už vyviezli gro svojich plánovaných exportov a teda reálne by dodávky pšenice vo svete nemali byť nejako dramaticky ovplyvnené i v prípade vypuknutia konfliktu v regióne Čierneho mora. Tak či onak, je pravdepodobné, že ďalšie dni uvidíme na trhu s pšenicou väčšie cenové pohyby, pričom primárnym trendom v tomto momente by mal byť ďalší cenový rast. Dnes komodita na MATIFe otvorila silnou medzerou (gapom) smerom nahor, pričom táto medzera môže signalizovať úvod štartu druhej polovice vzostupného trendu, kotrý začal minulý týždeň na cene 260 EUR/t.

Ak tomu tak je, potom najbližším cieľom pšenice na MATIFe je cena 311 EUR/t, čo je prakticky zhodná cena s doterajším cenovým maximom plodiny (312,75 EUR/t). Na druhej strane ak si uvedomíme, že Rusko ako aj Ukrajina už vyviezli väčšinu svojej produkcie, potom treba počítať aj s tým, že prípadné správy o zmiernení napätia v regióne môžu vyvolať cenovú korekciu plodiny.

Kukurica

Aj kukurica na MATIFe napína svoje prorastové svaly. Dôvodom je opäť geopolitické napätie v regióne Čierneho mora. Kým pri pšenici má už Ukrajina vyvezenú veľkú porciu plánovaných exportov, v prípade kukurice tomu tak nie je. A tak aj keď sa Ukrajina podieľa na svetových exportoch „len“ 16 %, trh napriek tomu ostáva nervózny. A to hlavne ten európsky, ktorý je závislý na ukrajinských exportoch.

Na MATIFe sa i preto kukurici podarilo dnes posilniť už nad 255 EUR/t, pričom technická analýza nám naznačuje, že potenciálnym prorastovým cieľom komodity by mohla byť méta 275 EUR/t. Dianie v Európe pritom vplýva aj na ceny kukurice na CBoT. Tunajšie ceny sa dnes znovu dostali nad 6,2 USD za bušel a to zvyšuje šance k tomu, že komodita si môže „brúsiť zuby“ na dosiahnutie méty 6,5 USD za bušel.

Kukurica pritom zdražuje aj napriek tomu, že na juh Brazílie a do Argentíny dorazili v uplynulom týždni výdatné zrážky. V niektorých miestach pritom boli výdatné až príliš, keď tu spadlo viac ako 200 mm zrážok, čo viedlo k lokálnym záplavám. V každom prípade príchod zrážok hlavne do Brazílie znamená ideálne podmienky pre zakladanie druhej úrody kukurice, ktoré sa v krajine akurát začína.

Olejniny

Kým obilninám sa ostatný týždeň darilo posilňovať, repka ďalej dovzdávala svoje zisky. Februárový kontrakt komodity sa síce stále drží nad 700 EUR/t, no momentálne už je ďaleko likvidnejší a tým aj smerodajnejší májový kontrakt repky, ktorého cena sa zosunula dnes na 660 EUR/t. Ako sme v našom minulom reporte avizovali, komodita by mala získať silnú úroveň podpory na cene 643 EUR/t a od nej mať tendenciu sa odraziť znovu vyššie.

Repka má naďalej prorastovú podporu susedného trhu so sójou, aj keď treba povedať, že minulotýždňové zrážky citeľne spomalili rastové momentum sóje. Keďže ale sója dokázala vytvoriť nové cenové maximum, čím potvrdila svoj rastový trend, potom stále je do značnej miery pravdepodobné, že sa bude snažiť pokračovať vo svojom vzostupe nahor. Najbližším cieľom komodity ostáva obchodné pásmo 14,6 – 14,80 USD za bušel.

Olejninám pritom môže pomáhať držať sa na vyšších úrovniach naďalej vysoká cena ropy, ktorá tento týždeň posunula nahor na nové maximá aj ceny palmového oleja (1110 EUR/t). Ropa tak pomáha cenám rastlinných olejov, čo by malo podporovať pre zotrvanie na vyšších úrovniach aj ceny samotných olejnín.

Uvidíme, ako sa najbližšie mesiace bude vyvíjať tempo exportov sóje z USA, ktorej najväčším odberateľom je aktuálne Čína. S ďalšou možnou korekciou odhadu nadchádzajúcej úrody sóje v Brazílii v najbližších mesiacoch by tak Čína mohla zintenzívniť svoje nákupy sóje z USA.

Predpokladáme, že tento týždeň ceny repky na burze MATIF budú spočiatku ešte korigovať nadol smerom k 645 EUR/t a následne sa odrazia vyššie.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 4. týždňa 2022: pšenica 290 – 300 EUR/t, kukurica 255 – 265 EUR/t, repka 645 – 675 EUR/t.


/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov