tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Bavorsko opäť vypláca chovateľom ošípaných koronovú preklenovaciu pomoc. Na celoštátnu jednotnú odpoveď, či môžu chovatelia ošípaných dostať pomoc, sa stále čaká. V prebiehajúcom spore o otázku, či straty na príjmoch chovateľov ošípaných sú prevažne spôsobené koronou, Bavorsko už nechce čakať na spolkovú vládu: bavorský minister hospodárstva Hubert Aiwanger tesne pred sviatkami vyhlásil, že chovatelia ošípaných majú v zásade právo požiadať o preklenovaciu pomoc pre prepady príjmov súvisiace s koronou. Preto začali opäť schvaľovať žiadosti a vyplácať preklenovaciu pomoc, prípadne aj so zrážkou.

Bavorsko predtým schválilo a vyplatilo viac ako 100 žiadostí o preklenovaciu pomoc, ale tento proces dočasne zastavilo, aby čakalo aj na objasnenie zo strany spolkovej vlády. Federálna vláda a federálne štáty v Nemecku sú rozdelené, pokiaľ ide o to, či výskyt afrického moru ošípaných (AMO) a z toho vyplývajúce obmedzenia vývozu, nie sú hlavným dôvodom strát predaja, a to najmä u chovateľov prasníc. Na dohodu sa stále čaká.

Severné Porýnie-Vestfálsko vychádza zo správ poľnohospodárskej komory a vypláca

Tento proces tiež trvá príliš dlho v Severnom Porýní-Vestfálsku. Podľa odborného posudku Agrokomory tamojšie povoľovacie úrady predpokladajú, že za poklesom cien výkrmových ošípaných a prasiatok od začiatku pandémie mala do značnej miery vplyv korona. Na základe toho budú žiadosti, podané krátko pred uzávierkou, preskúmané. Napriek tomu ministerstvo naďalej spolupracuje s ostatnými dotknutými štátmi a federálnou vládou na jednotnej testovacej a spracovateľskej praxi.

Preklenovacia pomoc sa zníži v závislosti od dôkazov

Podľa Aiwangera bude preklenovacia pomoc v Bavorsku odteraz vyplácaná chovateľom ošípaných, ak dokážu na 100 %, že korona je príčinou poklesu tržieb príslušnej farmy. Potom by farmár dostal celú sumu preklenovacej pomoci z fixných nákladov a dotácie vlastného majetku. Ak tento dôkaz nie je možné úplne poskytnúť, vykoná sa zníženie odhadom o 5 %, aby sa zohľadnil pokles predaja, napríklad v dôsledku AMO.

Aiwanger: Pre chovateľov ošípaných sa počíta každý deň

Aiwanger povedal, že je zrejmé, že koronové obmedzenia spôsobili otrasy na trhu a pokles predaja na trhu s ošípanými. Chovatelia ošípaných majú po krk prepadu tržieb v súvislosti s koronou. „Každý deň sa počíta, preklenovacia pomoc musí opäť bežať,“ zdôraznil bavorský minister hospodárstva. Podľa spolkovej vlády podali chovy ošípaných v období od februára do novembra 2021 v Nemecku 3 566 žiadostí o preklenovaciu pomoc III. Z nich bolo do začiatku decembra schválených 1 496 s finančným objemom 119,5 mil. €.


Zdroj: agrarheute

Preložila a upravila Martina Gondeková NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov