tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Podľa dlhodobej prognózy bruselskej komisie bude produkcia a spotreba bravčového mäsa naďalej klesať. Dôvodom je nové povedomie spotrebiteľov o udržateľnosti.

Otázky udržateľnosti budú v nasledujúcom desaťročí čoraz viac ovplyvňovať produkciu a spotrebu mäsa v Európskej únii. Aspoň tak to predpokladá bruselská komisia v aktuálnej dlhodobej prognóze a v dôsledku tejto zmeny informovanosti očakáva aj klesajúci trend výroby a spotreby. V porovnaní s priemerom za roky 2019 až 2021 sa očakáva, že spotreba mäsa v Spoločenstve do roku 2031 klesne približne o 800 000 t alebo o 2,0 % na 37,2 milióna ton. Pri priemernej spotrebe na obyvateľa sa predpokladá pokles o 800 g na 67,0 kg. Produkcia mäsa v členských krajinách by sa mala dokonca v sledovanom období znížiť o 4,0 % na 42,9 mil.

Efektívnejšia a ekologickejšia výroba mäsa v budúcnosti

Komisia verí, že modernizácia, inovatívne technológie a zmeny v poľnohospodárskej praxi povedú k efektívnejšej a ekologickejšej výrobe mäsa. Obavy spotrebiteľov o životné prostredie a klimatické zmeny povedú k tomu, že sa bude venovať väčšia pozornosť výrobnému procesu a pôvodu produktov. Ďalšími faktormi pre zmenu spotrebiteľských návykov budú pravdepodobne problémy so zdravím a výživou, ale aj pohodlie spojené s posunom dopytu po viac spracovanom mäse a výrobkoch z polotovarov. Bruselský úrad nepredpokladá, že by sa laboratórne mäso stalo v najbližších desiatich rokoch konkurentom, keďže existujú problémy s akceptáciou zo strany spotrebiteľov a cenou. Rastlinné alternatívy mäsa pravdepodobne nadobudnú na význame.

Spotreba hydiny sa zvyšuje

Komisia predpovedá rozdielny vývoj pre jednotlivé druhy mäsa. Priemerná spotreba hydinového mäsa na obyvateľa sa má do roku 2031 v porovnaní s referenčným obdobím zvýšiť o 1,3 kg na 24,8 kg a produkcia v EÚ má vzrásť o 4,0 % na 14,1 milióna t. Niektorí spotrebitelia považujú hydinu za zdravšiu ako iné druhy mäsa pre jej nižší obsah tuku, je jednoduchšia na prípravu, je lacnejšia a má nižšie emisie CO2 na kilogram ako napríklad hovädzie mäso.

Bravčové a hovädzie mäso na ústupe

Bravčové mäso bude na druhej strane pravdepodobne jedným z porazených. Očakáva sa, že predmetná spotreba občana EÚ sa v nasledujúcom desaťročí zníži v priemere o 1,5 kg na 32,0 kg. Komisia vidí produkciu bravčového mäsa ešte výraznejším poklesom; do roku 2031 sa očakáva pokles o 1,8 milióna ton alebo takmer 8 % na 21,5 milióna ton. Podobná situácia je aj pri hovädzom mäse s predpokladaným poklesom produkcie o 8 % na 6,6 mil. Očakáva sa, že priemerná spotreba na obyvateľa klesne o približne 700 g na 9,7 kg za rok.


Zdroj: topagrar

Preložila a upravila Martina Gondeková NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov