tatra banner A2

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Utorok 04.oktobra 2022, meniny má František, zajtra Viera

Zvýšený záujem českých spotrebiteľov o hydinové mäso povzbudil tamojších chovateľov k tomu, aby investovali do výstavby nových hál pre výkrm brojlerov (resp. prestavby existujúcich maštalí na výkrmové haly).

Čísla totiž ukazujú, že spotreba hydinového mäsa v ČR stúpla od roku 1990 o 100 % a aktuálne dosahuje hodnotu 30 kg/obyvateľa/rok. Českí poľnohospodári sa rozhodli zvýšiť sebestačnosť v tejto komodite, ktorá je na momentálne úrovni 60 %. Veľkým stimulom je okrem toho aj podpora týchto investícií zo strany štátu. To platí najmä nielen pre subjekty, ktoré investujú do výstavby hál na zelenej lúke, ale aj pre subjekty, ktoré prechádzajú z výkrmu HD na výkrm brojlerov, nakoľko sa ukazuje ako ekonomickejšia alternatíva podnikania v živočíšnej výrobe. Výnimkou nie sú ani poľnohospodári v južných Čechách, kde by sa malo tento rok ukončiť 5 „brojlerových“ investičných akcií.

Plánované i rozbehnuté investície sa však stretávajú s negatívnym dopadom prudkého nárastu cien energií. Z tohto dôvodu bola dočasne pozastavená jedna z investičných akcií v južných Čechách. V tomto, ale aj v ďalších prípadoch sa dostávajú do stretu záujmy farmárov a obyvateľov obcí, vrátane miestnych zastupiteľstiev. Obyvatelia vyjadrujú obavy najmä z emisií čpavku, z možnej invázie hlodavcov rozširujúcich choroby, z rizika znečistenia spodných vôd či zo zvýšenej intenzity dopravy. Pritom v jednom z 5 posudzovaných prípadov v južných Čechách by malo ísť podľa projektovej dokumentácie o 3 kamióny denne. Zaujímavé je, že málokomu vadí, že hydinové mäso dováža denne do ČR až 50 kamiónov (najčastejšie z Poľska).

 

Zdroj idnes

Marián Dukes, AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov