tatra banner A2

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Utorok 04.oktobra 2022, meniny má František, zajtra Viera

Poľnohospodári z rodinnej firmy Polischo zaujmú tým, že ich hlavné sídlo sa nachádza doslova pár desiatok metrov od Vodného diela Gabčíkovo, ale aj tým, že hnoja a postrekujú na základe mapovania pozemkov.

Často sa skloňujú výhody variabilného hnojenia, ale v Gabčíkove považujú za väčší prínos postrek herbicídmi na základe mapovania výskytu burín.

Hospodárenie vedľa vodného diela Gabčíkovo

V Polischo pracujú spolu otec a syn Zsolt a Peter Soóky. Podnet k podnikaniu a vzťah k poľnohospodárstvu im vštepoval o generáciu starší Ján, ktorý pracoval v PD Holice. Začiatky hospodárenia spoločnosti sa datujú do polovice 90-tych rokov, keď podnikanie rozbiehali Zsolt Soóky a Ing. František Kmotrík.

Výmeru zvyšovali plynule až na súčasných 600 ha. Míľnikom bola kúpa areálu s vybudovanými dvoma halami s rozlohou 1 200 a 860 m2 na dohľad od plavebných komôr.

Ak už hovoríme o tejto stavbe na Dunaji, spomeňme, že skúsení hospodári hovoria, že Vodné dielo Gabčíkovo so svojím izolovaným prívodným kanálom spôsobilo pokles hladiny spodných vôd o asi 2 m. Objektívne treba povedať, že síce suché pôdy sú ešte suchšie, ale aj to, že zamokrené pôdy skultúrnilo a zvýšilo ich úrodnosť. Preto niet divu, že poľnohospodári v okolí Dunaja, v našom najteplejšom regióne, zvádzajú najväčší boj voči suchu.

Kukurica s trojakým úžitkom

V prvom rade na sucho prispôsobili osevný postup, v ktorom vyradili napríklad jarný jačmeň v prospech ozimného, ktorému sa v ich podmienkach aj darí. Pestujú ho na 60 ha. Ďalej pestujú ozimnú pšenicu na rádovo 90 ha, sóju na 60 ha, cukrovú repu na 60 ha a repku na 50 ha.

Pomerne bohatý osevný postup ešte viac rozširuje kráľovná našich polí – kukurica. Ako merkantilnú ju pestujú na 50 ha, ale pestovateľsky náročnejšia je osivová kukurica na 120 ha pre Pionier a zaujímavá je lahôdková cukrová kukurica na 50 ha.

Závlaha na 20 % plochy

Podmienkou pre pestovanie osivových kukuríc je závlaha. Vodu čerpajú z početných kanálov pomocou dvoch traktorových čerpadiel. Používajú 8 bubnových zavlažovačov, z toho 2 nové Bauer Rainstar, plánujú dokúpiť ešte dva a jedno čerpadlo.

Výkonnosť zavlažovačov postačí asi pre 20 % plochy, limituje ich vyššia prácnosť v porovnaní s pivotovými a to, že hlavná sezóna zavlažovania preferovaných osivových porastov kukurice sa kryje so žatvou.

Technika je predimenzovaná, využitie nachádza aj v službách

Výmeru 600 ha pomáha obrábať päť stálych traktoristov. Na naše pomery vyšší počet zamestnancov sa uplatňuje aj v službách, predovšetkým v žatve a pri sejbe hustosiatych plodín. Pred tromi rokmi jazdili aj do Čiech, v súčasnosti kosia len okolitým poľnohospodárom.

V Gabčíkove sa spoliehajú predovšetkým na najnovší trojročný John Deere T660i, ktorý podľa majiteľa a vodiča v jednej osobe Petra Soókyho pracuje vynikajúco. Sekundujú mu 2 staršie 14 ročné John Deere a Claas Lexion z roku 1998, ešte s motorom Mercedes, teda z prvopočiatkov kombajnov Lexion.

Na rozdiel od kombajnov, majú prepravu poddimenzovanú. Vlastnia len dve krásne vynovené deväťtonky, ktorým asistuje technika susedov ako protihodnota.

Viacej konvenčne ako minimalizačne

„Technikou sme dostatočne vybavení, nepotrebujeme zvyšovať výkonnosť minimalizáciou,“ hovorí Peter Soóky. Pluhmi Kuhn Varimaster a novší Lemken Diamant zaorávajú zvyšky kukurice a pripravujú pôdu pod jariny. Skúšali aj priamu sejbu pšenice po kukurici, ale v porovnaní s orbovým variantom zaznamenali vysoký výskyt fuzárií.

Výnosové mapy a variabilné postrekovanie

Zakúpením kombajnu John Deere v roku 2008 začali s tvorbou výnosových máp a satelitným navádzaním náradia.

K intenzívnejšiemu využívaniu takto získaných údajov na celej výmere bránia menšie pozemky, ale aj faktor časovej náročnosti plánovania a zladenie softvérov. „Používame dva myjohndeere a Trimble, pretože každý dokáže niečo,“ hovorí Peter Soóky.

Výrazné šetrenie herbicídov

Zaujímavým je postrekovanie herbicídmi na základe leteckého snímkovania dronmi. Aké skúsenosti získali za dva roky v kukurici, repe a slnečnici?

Na základe snímok zaburinenosti pred sejbou kukurice ušetrili pri následnej aplikácii totálnym herbicídom iba na miestach výskytu až 20 % postreku, rok pred tým dokonca až 60 % postreku. Rozdiel zdôvodňujú vyšším výskytom trvalých burín, najmä pichliaču. Zdôraznime, že hrubú brázdu upravujú na jeseň a aj na jar smykobránami.

Na jar v roku 2020 postrekovali proti pichliaču na základe snímkovania aj cukrovú repu. „Oveľa vyšší efekt ako ušetrené herbicídy považujem to, že repu sme herbicídom nestresovali na celej ploche, ale len v miestach výskytu burín,“ hovorí hospodár.

Uplynulý rok ušetrili postrek proti dvojklíčnolistovým burinám v slnečnici. „Najskôr sme polovičnou dávkou účinnej látky cielene striekali iba na miestach výskytu a na ďalší raz druhou polovicou dávky paušálne celú parcelu.“

Peter Soóky potvrdzuje, že uviesť precízne poľnohospodárstvo do praxe si vyžaduje množstvo času a vo väčších podnikoch aj celého človeka. Na základe dvojročných skúseností však považuje za prínosnejšie a ekonomickejšie variabilný postrek ako hnojenie. Uvidíme, či to bude platiť aj po tohtoročnej jari s vysokými cenami hnojív.

 

Marián Kukučka

Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Celý článok nájdete v časopise Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve na stranách 12-13.

Ďalej sa dozviete aj: Ako dosiahli pri repke medziriadkovú vzdialenosť 37,5 cm so strojom s pevne uchytenými výsevnými jednotkami vo vzdialenosti 75 cm.

Akú stratégiu zvolili pri výbere traktorov.

Časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve si môžete predplatiť tu. 


Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov