tatra banner A2

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Utorok 04.oktobra 2022, meniny má František, zajtra Viera

Imunológ SAV Vladimír Leksa v rozhovore s Braňom Závodským prezentoval nádejné výsledky skúmania vplyvu laktoferínu pri liečbe koronavírusových ochorení.

Laktoferín je proteín, viažuci železo, ktorý obmedzuje množenie a adhéziu mikroorganizmov, vrátane vírusov. Najviac ho obsahuje kolostrum, hlavne kozie (4,6 – 20,6 g/liter), nasleduje kravské (5,57 g/l). Kravské mlieko obsahuje približne 1 g laktoferínu v 1 litri. Obsahuje ho i materské kolostrum a mlieko.

Kolektív Vladimíra Leksu z Ústavu molekulárnej biológie SAV rieši výskumný projekt, ktorého výsledky sú - podľa informácií, ktoré v rozhovore zazneli - veľmi nádejné.

Keďže jedným z hlavných zdrojov laktoferínu pre ľudí je kravské mlieko, jeho príjem závisí od jeho spotreby. V rámci sveta je lídrom v spotrebe mlieka a mliečnych výrobkov (ďalej v prepočte na mlieko) Fínsko s priemernou ročnou spotrebou na obyvateľa 418 litrov. Denne to činí 1,15 litra mlieka, čiže v orientačnom prepočte 1,15 gramov laktoferínu.

Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov v prepočte na mlieko v EÚ. Pri približne 170 litroch za rok to činí 0,45 litra na deň. V takomto množstve dokážeme prijať denne len približne 0,45 gramov laktoferínu.

Krajinami s vysokou spotrebou mlieka sú ešte Holandsko, Švédsko (330 l ročne), Ale napríklad i Kazachstan (285 l). I okolité krajiny ako ČR (240 l), Poľsko 215 l. V Poľsku je spotreba na lekármi (WHO) odporúčanej úrovni 220 kg ročne. Táto odporúčaná spotreba predstavuje denný príjem laktoferínu na úrovni 0,60 g.

I táto skutočnosť by nás mohla motivovať k zvýšeniu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov (aspoň na lekármi odporúčanú úroveň, do ktorej nám chýba ešte 50 litrov). Ak budeme preferovať domáce mlieko a mliečne výrobky, podporíme tým aj našich chovateľov a mliekarov. A nezabudnime – kravy, ovce a kozy prispievajú k zachovaniu kultúrneho rázu krajiny a života v nej.


Ján Huba, VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov