tatra banner A2

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Utorok 04.oktobra 2022, meniny má František, zajtra Viera

O dôležitosti výberu správneho stroja pre úspešné hospodárenie sa neustále presviedča každý poľnohospodár. Navštívili sme jedného z nich, ktorý je s výberom toho svojho – sejačky, naozaj spokojný.

Firma sídli v obci Koš (okr. Prievidza). V roku 1994 ju založil Ing. Daniel Leitman, zo začiatku ako SHR. Následne (2014) došlo k transformácii podniku na spoločnosť s ručením obmedzeným s názvom AGRODAN, s.r.o. Dnes majú 40 zamestnancov a majiteľom firmy je syn zakladateľa – Ing. Martin Leitman.

Prepadávajúca sa pôda nad banskými štôlňami

Hospodária na výmere 1300 ha, z toho orná pôda zaberá asi 1100 ha a zvyšok patrí do kategórie TTP. Pôdy sú tu stredne ťažké, ale aj kamenisté, kde pôdoobrábacie stroje dostanú poriadne zabrať. Podstatná časť výmery je v znevýhodnených oblastiach. Zvláštnosťou je tu poddolované územie – v minulosti tu prebiehala ťažba hnedého uhlia. Pôda sa na viacerých miestach prepadáva a im to uberá na výmere.

V rámci rastlinnej výroby pestujú obilniny, repku olejnú, kukuricu na zrno aj na siláž, lucernu, repu cukrovú a zemiaky.

Majú aj živočíšnu výrobu. Chovajú hovädzí dobytok na produkciu mlieka.

Vlastnia aj maloobchodnú prevádzku v Prievidzi, kde ponúkajú vlastné poľnohospodárske produkty ako aj záhradkárske a chovateľské potreby.

Dobrá voľba novej sejačky

„Naša staršia sejačka mala 4-metrový záber. Bola pevná, nesklopná, čo nám spôsobovalo problémy pri preprave po ceste. Preto sme chceli riešiť sklopnú sejačku s väčším výkonom,“ hovorí mechanizátor podniku, Marián Peťovský: „Pri rozhodovaní sa pre novú sejačku sme mali k dispozícii viacero strojov od rôznych výrobcov. Chceli sme to mať odskúšané v našich podmienkach. Jednoznačne najlepšie spomedzi nich nám vyšla táto – Pöttinger Terrasem C6.“ 

Je to univerzálny sejací stroj, ktorý je možné použiť pre sejbu do mulču aj do pripravenej pôdy. V prednej časti je sejačka vybavená dvoma radmi tanierov s priemerom 510 mm, ktoré dokonale pripravujú pôdu pred sejbou.

Pán Peťovský pokračuje: „Keďže je to sejačka so záberom 6 m, bežne potrebujete na naplnenie zásobníka teleskopický manipulátor. Firma Pöttinger nám ponúkla stroj s plniacou závitovku namontovanou priamo na zásobník sejačky. Teraz stačí priviezť k sejačke príves s osivom a za pár minút je sejačka naplnená. Teleskopický manipulátor takto vieme využiť inde.“ 

Ďalšou výbornou vychytávkou je, že ventilátor fúkajúci obilie do semenovodov cez deliacu hlavu je umiestnený vpredu a nasávanie vzduchu je cez zásobník. Eliminuje sa tým (počas prašných podmienok) vstup prachových častíc do stroja. Prach je zároveň abrazívum, čo zvyšuje opotrebovanie súčiastok. Čistejší stroj nám vydrží dlhšie.“

Výbornou vecou je tu i rozdeľovacia hlava IDS, ktorá dokáže urobiť akékoľvek koľajové riadky a ovládať ktorúkoľvek výsevnú sekciu samostatne, zároveň je vybavená aj systémom kontroly priechodu osiva cez každú jednu výsevnú sekciu a obsluha má o stave siatia cez monitor neustály prehľad.

Výsevné pätky sú vybavené i širokým utláčacím kolieskom, ktoré je vybavené kovovým diskom – výrobca ponúka aj umelohmotné. Keďže majú aj kamenisté pôdy, kovové disky sú tu vhodnejšie.

Predajca zo Zvolenskej Slatiny

Pomocou nadstavieb zväčšený zásobník na 3950 l umožňuje menej prestojov, a tým aj väčší plošný výkon.

Spomenieme samozrejme aj spoľahlivého predajcu - spoločnosť AGROBON Zvolen. Sejačku dodali v roku 2019. Sejú s ňou všetky hustosiate plodiny a doteraz má za sebou 2 800 ha. Agregujú ju s 320 koňovým traktorom.

Pán Peťovský na zaver dodáva: „So sejačkou sme veľmi spokojní. Porasty sú po nej veľmi vyrovnané a funguje zatiaľ bez poruchy. A na margo predajcu: odbornosť, ochota, promptnosť – žiadny problém.

Od výrobcu Pöttinger máme aj tri diskové kosy, zhrňovač a obracač. Pri obnove našich krmovinárskych strojov to bude znova samozrejme táto osvedčená značka.“


Milan Rada

Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Tento článok bol publikovaný v časopise Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve na strane 21

Časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve si môžete predplatiť tu. 

Na úvodnej snímke: Majiteľ AGRODAN, s.r.o., Ing. Martin Leitman (vľavo), mechanizátor podniku, Marián Peťovský (uprostred) a zástupca AGROBON Zvolen, s.r.o., Ing. Igor Bohuš ml.


Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov