tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Lyzín je celosvetovo vzácny. Synteticky vyrábaná aminokyselina, ktorá je pre ošípané nevyhnutná, spôsobuje rast cien krmiva. Odborníci predpokladajú nedostatok aminokyseliny L-lyzínu minimálne do prvého štvrťroka budúceho roka. To je dôležité, pretože synteticky vyrobený lyzín umožňuje výrazne zníženie dávky dusíka a fosforu pre ošípané.

Podľa amerického internetového magazínu National Hog Farmer sa nedostatok lyzínu dostal k väčšine výrobcov krmív. Ceny stúpli, dostupnosť klesla.

Krmivo pre ošípané: prečo rastú ceny lyzínu?

Pre tých, ktorí nemajú žiadne zmluvy, sa spotová cena zdvojnásobila alebo dokonca strojnásobila. Tí, ktorí majú zmluvy, sa sťažujú na nižšiu dostupnosť. Mnoho výrobcov by sa podľa National Hog Farmer pokúsilo nájsť ďalší L-lyzín na otvorenom trhu, takže ceny naďalej rastú.

Ako však dochádza k zvýšeniu cien? Iani Adrian Chihaia, prezident Rumunskej federácie krmív (ANFNC) pre webovú stránku DTN uviedol, že má dojem, že súčasný nedostatok nie je len problémom s dodávkami. Ako v každej krízovej situácii, aj tu sa nájdu špekulanti, ktorí situáciu využívajú na zvýšenie svojich ziskových marží. Niekoľko výrobcov lyzínu v Číne ho prestalo ponúkať s odôvodnením, že výrobok je vypredaný. Podľa Chihaia by to mohlo byť spôsobené okrem iného prekážkami dodávok v dôsledku Covid krízy. Okrem toho by bol vysoký dopyt aj v samotnej Číne, keďže tam značne narastá počet ošípaných. V reakcii na to niektorí predajcovia začali predávať dostupné zásoby za zvýšené ceny.

Ako môžu chovatelia ošípaných kompenzovať nedostatok lyzínu?

National Hog Famer radí chovateľom ošípaných, aby spolupracovali so svojimi výrobcami krmív a zvážili, ako môžu nájsť dobré riešenie pre svoju farmu. Pre mnohých by bolo nevyhnutné znížiť množstvo L-lyzínu v kŕmnej dávke. Aby sa kompenzovali nižšie hladiny L-lyzínu, musia chovatelia ošípaných zvýšiť v kŕmnej dávke prirodzené zdroje bielkovín, napríklad sójovú múčku. S rastúcimi cenami lyzínu by sa sójová múčka stala lacnou alternatívou. U gravidných prasníc a ošípaných vo výkrme je možné zmenu vykonať bez straty úžitkovosti. Nevýhodou je podľa odborníkov zvyšujúce sa vylučovanie dusíka v dôsledku nadbytku hrubých bielkovín v krmive. Lyzín, ktorý je ešte k dispozícii, by sa mal šetriť, najmä pre dojčiace prasnice a chovné prasiatka, pretože ďalšie zvýšenie prirodzených zdrojov bielkovín v kŕmnej dávke by viedlo k väčším problémom.

Ako dlho bude nedostatok lyzínu pokračovať?

Na túto otázku momentálne nevie odpovedať nikto. Existuje však nádej, že samotní výrobcovia aminokyselín budú chcieť nedostatok čo najrýchlejšie ukončiť. Pretože chýbajúci a drahý L-lyzín zaisťuje, že predaj ostatných syntetických aminokyselín tiež klesá. To má negatívny vplyv na celkovú ziskovosť výrobcov.

 

Zdroj www.agrarheute.com

Preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov