tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Uplynulý týždeň sme videli na trhu stagnáciu cien jatočných ošípaných, posilnenie cien jatočných kráv, jemný vzostup cien mliečnych komodít a pokles cien ropy.

Jatočné ošípané

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku v aktuálnom týždni stagnujú na 1,23 EUR/kg jat. hm. Situácia na miestnom trhu sa ale naďalej zlepšuje, keď prebytky komodity na trhu sa postupne zmenšujú. Najnovšie začali v krajine znovu výraznejšie rásť ceny odstavčiat, keď v minulom týždni posilnili o 15 % na 22 EUR/odstavča. Môže to byť prvý náznak toho, že produkcia krajiny sa v ďalších mesiacoch znovu začne zrýchľovať.

Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni rovnako stagnujú na cene 1,26 EUR/kg jat. hm. a nezmenili sa ani minulotýždňové ceny v Španielsku, ktoré ostali na 1,02 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny jatočných ošípaných by tak mohli do konca roka vykazovať len malé zmeny a pohybovať sa v pásme 1,34 – 1,39 EUR/kg jat. hm.

Relatívne malé cenové posuny sme ostatný týždeň videli pri čínskych farmárskych cenách jatočných ošípaných, ktoré medzitýždenne posilnili o 4 eurocent/kg jat. hm. na včerajších 2,27 EUR/kg ž. hm. Ceny futures živých ošípaných na burze Dalian medzitýždenne klesli o 8 EUR/t ž. hm. na 1978 EUR/t ž. hm. USDA očakáva, že tohtoročný citeľný pokles cien v Číne by mohol v budúcom roku znížiť domácu produkciu ošípaných o 5 % na 43,8 mil. ton a tým znovu zvýšiť potrebu importov bravčoviny, čo by mohla byť dobrá príležitosť aj pre európskych producentov.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v USA v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne posilnili o 3,1 % na 1,39 USD/kg jat. hm. Ceny futures jatočných polovičiek naproti tomu oslabili o 1,7 % na 1,76 USD/kg jat. hm.

Jatočný HD

Nemecké ceny jatočných býkov ostávajú tento týždeň zastabilizované na cene 4,58 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), zatiaľ čo ceny jatočných kráv posilnili o 5 eurocent/kg jat. hm. na 3,35 EUR/kg jat. hm. (R3). Ceny teliat vykazujú mierne klesajúcu tendenciu.

Mlieko

Európske ceny masla na burze EEX medzitýždenne oslabili o 100 EUR/t na dnešných 5800 EUR/t. Ceny SOM naproti tomu posilnili v sledovanom období o 70 EUR/t na 3470 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien SOM a masla tak dokázala aj v tomto týždni mierne posilniť a to o 0,5 % na 55,48 EUR/100 kg. Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni korigovali nadol o 1,5 až 2,5 EUR/100 kg do pásma 50,5 až 51 EUR/100 kg, zatiaľ čo spotové ceny v Holandsku oslabili o 0,5 EUR/100 kg na 50 EUR/100 kg. Dodávky mlieka do nemeckých mliekarní boli v 49. kalendárnom týždni 2021 medziročne nižšie o 3,1 %.

Na dnešnej aukcii mliekarne Fonterra na N. Zélande boli jednotlivé kontrakty mliečnych komodít zobchodované za priemernú cenu 4236 USD/t, čo znamená, že v porovnaní s minulou aukciou zo začiatku decembra ceny klesli o 1,5 %. Mierne posilnili ceny masla i SOM, no cenový index stiahol nadol pokles cien sušeného plnotučného mlieka.

Ceny mlieka v USA tento týždeň korigovali nadol o 0,8 % na 40,72 USD/100 kg. Výhľad pre ceny mlieka v USA však ostáva prorastový, nakoľko v krajine v 3.Q 2021 klesli stavy dojníc o 85 tis. jedincov, čo je najväčší medzikvartálny pokles stavov od roku 2009. Súčasne to naznačuje na spomaľovanie produkcie mlieka v regióne.

Predpokladáme, že ceny mliečnych komodít si počas nasledujúcich týždňov dajú prestávku v raste, no keďže produkcia mlieka top 5 hlavných exportérov sveta (EÚ, USA, N. Zéland, Austrália, Argentína) od septembra 2021 vykazuje medziročne nižšie hodnoty a dopyt po mliečnych komoditách zostáva silný, prorastový vývoj cien mliečnych komodít by mal pokračovať naďalej aj v novom roku.

AGROMAGAZÍN ponecháva svoj výhľad cien surového kravského mlieka pre SR bez zmien v očakávaní skorého príchodu dvojcifernej cenovky začínajúcej číslom „4“.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): December 2021: 37,70 EUR/100 kg, január 2022: 39,20 EUR/100 kg, február 2022: 39,75 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): December 2021: 38,05 EUR/100 kg, január 2022: 39,65 EUR/100 kg, február 2022: 40,15 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Nejasná situácia okolo šírenia nového variantu COVID-19 Omicron sa stará o zvýšenú volatilitu cien ropy na svetových trhoch. Ropa Brent v ostatnom týždni spočiatku výrazne korigovala nadol k 70 USD za barel, aby následne vymazala takmer všetky predchádzajúce straty. V medzitýždennom porovnaní ropa oslabila o 1 USD za barel na 73 USD za barel. Ropa sa aktuálne pohybuje v bočnom pásme, pričom vzostup ceny ropy nad 75 USD za barel, resp. pod 70 USD za barel prinesie viac informácií o tom, ktorým smerom sa môže následne cena komodity vydať. Keďže v Európe sa zavádzajú nové lockdowny, je možné, že cena ropy bude najbližšie dva týždne náchylná k poklesu. Na druhej strane silná inflácia ako aj očakávania pokračovania silného dopytu po rope môžu rovnako potiahnuť ceny ropy vyššie. Obzvlášť po tom, čo analytici dvoch významných investičných bánk nedávno zverejnili svoje prognózy, v ktorých očakávajú vzostup cien ropy v budúcom roku nad 100 USD za barel (dokonca sa hovorí i o cene 125 USD/barel). Ak teda nedôjde v ďalších týždňoch k evidentnému spomaleniu globálnej ekonomiky, potom ostáva stále značná pravdepodobnosť, že cena ropy bude strednodobo vykazovať prorastový trend.

Lacnejšia ropa prispela k medzitýždennému poklesu cien PHM na európskych trhoch. Aj vďaka tomu by mohla v najbližších 10 dňoch na čerpacích staniciach v SR klesnúť cena nafty o 2 eurocent/l na 1,34 EUR/l, zatiaľ čo cena benzínu Natural 95 by mohla klesnúť o 1,5 eurocent/l na 1,46 EUR/l.  

Za zmienku pritom stojí aj aktuálne znepokojivý vývoj cien zemného plynu v Európe, ktorý pokračuje v prudkom raste. Hlavný benchmark európskeho zemného plynu (TTF Gas) medzitýždenne posilnil o tretinu na aktuálnych 161 EUR/MWh. V prepočte to znamená cenu 1,74 EUR/m3 zemného plynu. Keď si k tomu slovenský spotrebiteľ napočíta cenu distribúcie a DPH, potom cena sa šplhá na 2,46 EUR/m3, čo je zhruba 5 – násobok vlaňajšej ceny. Problémom pritom je, že už začali citeľne zdražovať aj zimné kontrakty zemného plynu pre rok 2022, keď sa dnes vyšplhali na 98 EUR/MWh. To naznačuje na to, že aktuálne je problém si zahedžovať za relatívne lacno i dodávky plynu na ďalšiu vykurovaciu sezónu. Na druhej strane burzové ceny komodít dokážu veľmi rýchlo korigovať nadol a je vysoko pravdepodobné, že to bude i prípad zemného plynu, keďže jeho súčasné cenové hladiny sú dlhodobo neudržateľné.


/AGROBIZNIS/ 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov