tatra banner A2

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Utorok 04.oktobra 2022, meniny má František, zajtra Viera

Len korekcia či začiatok poklesného trendu? Správa o novom variante COVID-19 s názvom Omicron uplynulé dni výrazne formovala ceny rizikového kapitálu vrátane agrokomodít.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 17 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 292 EUR/t. Kukurica korigovala nadol o 16 EUR/t na dnešných 240 EUR/t. Repka na MATIFe výrazne prepadla, keď stratila zo svojej ceny 43 EUR/t, čo ju poslalo nadol k 651 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne oslabila o 15 EUR/t na dnešných 698 EUR/t a austrálska repka korigovala nadol o 30 EUR/t na 548 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena čiernomorskej pšenice o 10 EUR/t na 302 EUR/t, cena mäkkej pšenice v USA korigovala nadol o 12 EUR/t na 264 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne oslabila o 2 EUR/t na 200 EUR/t a sója zlacnela o 16 EUR/t na 400 EUR/t.

Pšenica

Búrlivý cenový rast strieda búrlivá korekcia a tomuto trendu sa ostatné dni nevyhla ani pšenica. Výrazné zhoršenie pandemickej situácie a navyše zaradenie nového variantu COVID-19 s označením Omicron zo strany WHO medzi znepokojujúce varianty tohto ochorenia prispeli k tomu, že investori začali masívne prehodnocovať svoj rizikový profil, čo sa odzrkadlilo na precenení aktív nielen na akciových a dlhopisových trhoch, ale aj na trhoch s komoditami, keď napríklad ceny ropy za ostatné tri dni oslabili o takmer 15 %.

Treba povedať, že účastníci trhov aktuálne len predikujú možné očakávané dopady nového variantu COVID-19 na globálnu ekonomiku a teda v tomto momente by bolo predčasné hovoriť o tom, že situácia na trhu s jednotlivými triedami aktív sa fundamentálne definitívne mení.

Súčasný pokles cien plodín, ktorých sme boli svedkami uplynulé dni tak ešte nemusí znamenať koniec rastového trendu a začiatok jeho obratu smerom k poklesu. Pravdou však je, že viaceré plodiny na burze MATIF dnes testujú úroveň svojho 50 – dňového priemeru a ak sa ceny v najbližších dňoch nezotavia, štruktúra súčasne platného rastového trendu týchto plodín môže byť výrazne narušená. Platí to hlavne pre ceny repky, ktoré sa dnes výrazne odchýlili od tohto ukazovateľa smerom nadol. Vráťme sa však k pšenici. Popri vyššie uvedenom faktore preceňovania aktív zo strany investorov na ceny pšenice vplýval aj najnovší odhad analytikov ABARES, ktorí dnes kvantifikovali aktuálne zberanú austrálsku produkciu pšenice na rekordných 34,4 mil. ton. Rovnako tak odhadujú, že produkcia jačmeňa v krajine dosiahne 13,3 mil. ton, čo je druhá najvyššia úroda v histórii.

Správa o rekordnej produkcii Austrálie tak zatienila aj minulotýždňové správy o silných dažďoch v krajine počas žatvy, ktoré majú ovplyvniť kvalitu tamojších pšeníc. Najnovšie správy naznačujú, že podiel kŕmnych pšeníc z miestnej produkcie vzrastie medziročne z 2 na 6 mil. ton, Austrália však bude mať naďalej na export k dispozícii slušnú porciu potravinárskych pšeníc.

Dnes sa zdá, že pšenica na trhu opätovne získava podporu (MATIF i CBoT) po tom, čo Egypt včera zrealizoval doteraz najväčší tender na nákup pšenice v objeme 600 tis. ton. Dodávky zabezpečia Rusko a Ukrajina zhodne po 240 tis. ton a Rumunsko dodá zvyšných 120 tis. ton komodity.

Pšenica na burze MATIF stratila svoju rastovú líniu, stále sa zato drží nad 50-dňovým priemerom svojej ceny, čím dáva najavo, že sa nechce vzdať rastového trendu. Nemôžeme vylúčiť, že komodita sa najbližšie dni zosunie ešte o čosi nižšie k 275 EUR/t, no naďalej existuje slušná šanca, že si udrží svoju silu a postupne začne vymazávať svoje straty. Dopyt po komodite totiž ostáva robustný. Veľmi dôležité ale bude sledovať v prípade všetkých komodít skutočnosť ako investori vyhodnotia riziko týkajúce sa variantu Omicron, pretože v tomto momente sú určité obavy o to, že ekonomická aktivita vo svete spomalí ešte výraznejšie ako sa pôvodne očakávalo a to môže znížiť i tlaky na inflačné očakávania do budúcnosti. Práve súčasné vyššie inflačné očakávania držia ceny komodít (v kombinácii so silným dopytom) aktuálne na vyšších úrovniach.

AGROMAGAZÍN predpokladá, že investori sa vrátia späť do rizikovejších aktív a to by mohlo opäť podporiť ceny agrokomodít v raste. Inými slovami, stále vidíme momentálne ako viac pravdepodobný scenár, že nedávny cenový pokles plodín je korekciou a nie začiatkom poklesného trendu. Samozrejme, nič nie je zaručené, agrokomodity majú za sebou silný cenový rast a teda pokračovanie vyberania ziskov zo strany investorov by bolo tiež pochopiteľné. Veríme však, že pšenica ako aj ďalšie plodiny ukončia tento týždeň na vyššej cenovej hladine v porovnaní s dnešnými cenami.

Kukurica

Cenovej korekcii sa nevyhla ani kukurica, ktorá ešte minulý štvrtok smelo kráčala na burze MATIF k cenovému cieľu na cene 275 EUR/t. Na burze v Chicagu sa komodite dokonca podarilo dostať cez dôležitú cenovú rezistenciu ležiacu na cene 5,85 USD za bušel, čo bolo predzvesťou toho, že táto plodina má odvahu potiahnuť svoje ceny ešte vyššie. Napokon však zavážil negatívny tlak na trh, o ktorom píšeme vyššie a korekcia sa tak nevyhla ani cenám kukurice.

Kukurici na MATIFe nepomohla ani úroveň podpory na cene 250 EUR/t, čo komoditu automaticky začalo ťahať nadol k úrovni jej 50 – dňového priemeru, pričom túto úroveň plodina testuje práve dnes. Cenám kukurice v EÚ príliš nepomohli správy o očakávanej rekordnej produkcii na Ukrajine, ktorá má dokonca ambíciu prekonať značku 40 mil. ton. Ku koncu minulého týždňa ukrajinskí farmári zožali kukuricu z 87 % výmer, pričom doteraz nazberali 35,1 mil. ton komodity a to pri priemernom výnose 7,37 t/ha. Ak by dokázali udržať rovnaký výnos aj na zvyšnej zberovej ploche, potom krajina môže sumárne túto sezónu dosiahnuť produkciu vo výške 42 mil. ton. Tiež Európska komisia koncom minulého týždňa zvýšila odhad produkcie kukurice v EÚ medzimesačne o 0,6 mil. ton na 68,4 mil. ton.

EÚ tak túto sezónu bude potrebovať importovať len okolo 14,5 mil. ton kukurice, čo hravo pokryjú exporty Ukrajiny. Korekčná trajektória ceny kukurice je tak do značnej miery pochopiteľná, no naďalej treba brať do úvahy aj inflačné očakávania v ekonomikách, ktoré naďalej môžu investorov nútiť investovať do komodít. Súčasná korekcia ceny kukurice tak môže byť pre investorov dobrou príležitosťou pre ďalší nákup. Inými slovami, i pri tejto plodine je nateraz ešte predčasné hovoriť o tom, že rastový trend je u konca. Obzvlášť po tom, čo vybrané štáty Brazílie začínajú upozorňovať na to, že miestne porasty prvej úrody kukurice vykazujú prvé známky vlahového deficitu. Nezabúdajme totiž, že v regióne opäť silnie klimatický fenomén La Nina, pre ktorý je typický v J. Amerike zrážkový deficit.

Olejniny

Repka – dlhodobý prorastový líder trhu plodín, dostala ostatné dni silnú ranu v podobe výraznej cenovej korekcie. Ako jediná z plodín z pohľadu techniky nielenže stratila rastovú líniu, ale i úroveň svojho 50 - dňového priemeru. Je tu tak riziko, že komodita ešte môže najbližšie obdobie ďalej klesať, pričom aktuálne sa ako najbližšia úroveň podpory pre komoditu javí cenové pásmo medzi 625 – 640 EUR/t.

Predpokladáme, že ďalší cenový pokles, resp. obrat ceny bude závislý od toho, kam sa najbližšie dni vydajú ceny ropy, ktoré rovnako od piatka minulého týždňa zaznamenali prudký cenový prepad. Na jednej strane súčasný cenový pokles repky vyzerá desivo, no na strane druhej je takáto cenová akcia žiaduca pre ďalší zdravý cenový vývoj komodity, ktorá od júla tohto roku predviedla nárast svojej ceny o viac ako 250 EUR/t. Ak aj stratí z tohto prírastku polovicu (t.j. 125 EUR/t, čo by signalizovalo pokles ceny k 600 EUR/t), nemusí to byť nutne signál, že šance na dosiahnutie nového cenového rekordu v sezóne 2021/22 sú definitívne zmarené. Do novej úrody repky v EÚ je totiž ešte stále veľmi ďaleko.

Na druhej strane repka momentálne koriguje nadol aj kvôli tomu, že Austrália túto sezónu očakáva rekordnú produkciu tejto plodiny. Analytici ABARES ju totiž tesne pred žatvou plodiny odhadujú na 5,7 mil. ton. A to znamená, že Austrália bude mať na exporty k dispozícii v ďalších mesiacoch viac ako 4 mil. ton repky. Napokon to potvrdzujú i ceny komodity v Austrálii, ktoré sa ostatné dni zosunuli nadol k 550 EUR/t.

Korekciou, aj keď v menšom meradle, si prechádzajú i ceny sóje na burze CBoT. Očakávanie silnej produkcie v USA v kombinácii s medziročným poklesom importov komodity do Číny sú faktory, ktoré bránia cenám sóje zamieriť na vyššie úrovne. Zdá sa pritom, že i sója ešte môže najbližšie dni korigovať nižšie späť na svoje októbrové minimá v okolí 11,9 USD za bušel.

Ako sme už spomínali, dôležité bude sledovať ďalšie dni i vývoj cien ropy, ktorá nepriamo ovplyvňuje i ceny rastlinných olejov. Ropa má od svojho vrcholu z októbra za sebou takmer 20 % korekciu nadol a bude zaujímavé sledovať ako na toto dianie zareagujú členovia OPEC+ už tento štvrtok na svojom stretnutí, ktoré každoročne organizujú prvý decembrový týždeň. Myslíme si, že ropa po tomto stretnutí obráti trend smerom nahor a je šanca, že i olejniny budú nasledovať.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 48. týždňa 2021: pšenica 285 – 295 EUR/t, kukurica 235 – 247 EUR/t, repka 635 – 670 EUR/t.


/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov