tatra banner A2

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Utorok 04.oktobra 2022, meniny má František, zajtra Viera

Prinášame vám úryvok z rozhovoru s predsedom predstavenstva Slovenského cukrovarníckeho spolku a súčasne predsedom predstavenstva Považský cukor, a.s., Ing. Michalom Abelovičom, MSc. nájdete z novembrového vydania AGROMAGAZÍNu.

Pre cukrovary sú kľúčoví pestovatelia cukrovej repy. Akými nástrojmi sú motivovaní k tomu, aby ostali pri pestovaní tejto plodiny napriek tomu, že ide o špeciálnu plodinu náročnú na výrobné náklady?

Veľmi zásadnou vecou je, že vo zverejnenom návrhu Intervenčnej stratégie budúcej SPP vďaka podpore súčasného vedenia ministerstva pôdohospodárstva, vedenia SPPK a Inštitútu pôdohospodárskej politiky by v novom programovacom období cukrová repa mala dostať podporu zhruba na rovnakej úrovni, resp. i mierne vyššiu v porovnaní so súčasnosťou. Väčšia váha tejto podpory by mala byť pritom vo viazaných platbách, ktoré sú zásadnou stabilizačnou podporou. To je pre poľnohospodárov pozitívny signál, že táto komodita je pre považovaná za dôležitú a že jej pestovanie má na Slovensku budúcnosť. Druhou motiváciu je fakt, že cena cukru stúpa a tento vzostup by sa mal prejaviť aj v cenách repy, pričom pestovanie tejto plodiny by sa vďaka tomu znovu malo dostať do pozitívneho hospodárskeho výsledku. Pozitívom je tiež už spomínaný aktuálny priaznivý agronomický ročník pre pestovanie cukrovej repy. Po dvoch nepriaznivých sezónach je aktuálny vývoj veľmi želaný, keďže pestovatelia cukrovej repy už kvôli doterajšiemu negatívnemu sentimentu začali nadobúdať presvedčenie, že dianie v ostatných dvoch rokoch bude trvalým javom. Takže, keď si to zhrnieme podpora pre pestovateľov bude mierne navýšená, ceny cukru rastú a aj ich viacročný výhľad je veľmi pozitívny, a v neposlednom rade tento ročník je agronomicky priaznivý. Tieto tri piliere nám naznačujú, že pestovanie repy ostane zachované a tým aj slovenské cukrovarníctvo. Treba však povedať, že ide stále o veľmi krehkú rovnováhu, čo potvrdzuje i fakt, že v mnohých krajinách Európy sa v ostatnom období znovu zatvárajú cukrovary. Napr. v Chorvátsku, Poľsku, Rumunsku, Nemecku či Francúzsku, kým v Rakúsku cukrovar zachránila od zatvorenia až intervencia vlády. Takže tlak je tu, no ja verím, že s podporou ministerstva v podobe schválenia viazaných platieb a zelenej nafty na nové obdobie pre poľnohospodárov a vďaka dobrým úrodám ako aj priaznivým cenám sa podarí udržať cukrovarníctvo v SR na takej úrovni ako je teraz.

Dôležitým parametrom pre zachovanie rentability výroby pre pestovateľov je dostatočná a ideálne aj dlhodobo predvídateľná realizačná cena cukrovej repy. Ponúkate naďalej aj dlhodobejšie cenové kontrakty?

Nepochybne je výhodou, že kontrakty na cukrovú repu môžu byť viacročné. Samozrejme, ponúkame aj jednoročné kontrakty, no väčšinou si pestovatelia vyberajú viacročné kontrakty. Vďaka tomu majú možnosť viac plánovať. Samozrejme, aj v rámci týchto kontraktov je tzv. variabilná zložka, ktorá závisí od cien cukru. Dôležité je povedať, že Považský cukor a.s. absolútne dodržiava záväzky v zmysle zmlúv a odvetvovej dohody. Napríklad dôležité považujeme platby na čas, ktoré na Slovensku dnes ešte stále nie sú až takou samozrejmosťou, čo si myslíme je veľkým benefitom pre pestovateľov. Snažíme sa im vychádzať v ústrety, pretože je dôležité, aby sa u nás cukrová repa pestovala. V cukrovare potrebujeme kontinuitu, nemôžeme jeden rok spracovávať a potom si dať prestávku, tak to nefunguje. Spravidla totiž cukrovary neprerušujú výrobu, cukrovary sa zatvárajú.

Keď už hovoríme o kontinuite výroby, tak vidíme, že v Európe ostatné obdobie razantne rastú trhové ceny energií, predovšetkým zemného plynu a viaceré fabriky kvôli tomu obmedzujú či prerušujú výrobu. Môže tento vývoj ohroziť tohtoročníkovú cukrovarnícku kampaň?

Niet pochýb o tom, že rast cien energií ovplyvní našu výrobu, no my si nemôžeme dovoliť počas kampane zastaviť pre drahý plyn výrobu, pretože následne by cukrová repa zhnila na poliach. To by znamenalo ekonomickú katastrofu pre celú vertikálu a takisto by bola ohrozená sebestačnosť SR. A teda napriek dramaticky vyšším energetickým nákladom my musíme pokračovať ďalej, pretože nemáme na rozdiel od množstva iných priemyselných podnikov možnosť vypnúť a následne bez následkov znovu naštartovať výrobu.


Celý rozhovor nájdete v AGROMAGAZÍNe 11/2021 na s. 20 až 22.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov