tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

V hlavnom meste sa z polí viac práši, živočíšna výroba viac smrdí a poľnohospodárska technika viac zavadzia na cestách. Poľnohospodárov z PD Vajnory sa o tom snažia neustále presviedčať najmä ľudia, ktorí akosi rýchlo zabudli, že potraviny sa nevyrábajú na regáloch supermarketov.

Našťastie, rastie aj počet tých, ktorí radi chodia do družstevnej predajne napríklad pre čerstvé mlieko alebo ovocie. V tomto článku budeme venovať viac pozornosti aj modernej technike na spracovanie pôdy a sejbu.

Rýchlo postupujúca výstavba

Poľnohospodárske družstvo Vajnory každý rok obhospodaruje menej a menej pôdy. Rôzne developerské projekty a výstavba ciest ukrajujú z chotára pravidelne desiatky až stovky hektárov. Len za posledné 4 roky prišli o 320 ha a v tomto roku 2021 to bude vyše 50 ha. „O tom, že sme niekde prišli o pôdu, sa dozvedáme väčšinou ako poslední. Kupovať ornú pôdu za trhové ceny v Bratislave je pre nás nereálne. Veď aký poľnohospodár by chcel kúpiť ornú pôdu po 500 tisíc?“, hovoria jednohlasne mechanizátor Ondrej Brázdilík a agronóm Juraj Krivánek.

Aktuálne hospodária na výmere 880 ha pôdy, vrátane 27 ha vinohradov a 20 ha ovocných sadov. Najvýraznejšie zastúpenie má v osevnom postupe ozimná pšenica, teraz v jeseni zasiali 430 ha, z toho 70 ha tvrdej. Na jar plánujú ďalej zasiať 200 ha slnečnice, 330 ha kukurice a 25 ha lucerny.

Repka má na tunajších poliach prestávku, z dôvodu pravidelne sa opakujúcich suchých období v čase sejby. S veľkou pravdepodobnosťou sa ale k tejto zaujímavej plodine čoskoro vrátia, keďže už vlastnia aj modernejšiu sejaciu techniku.

Z trvalých trávnych porastov vyrábajú seno. To už bude určené takmer len na predaj, pretože v tomto roku výrazne zredukovali stavy hovädzieho dobytka – dojníc. Z celkového počtu 400 kráv klesli len na 15. Skončiť ale nechcú, v súčasnosti predávajú čerstvé mlieko vo fľašiach priamo z dvora.

Ich plány do budúcnosti zahŕňajú finalizáciu v podobe rôznych mliečnych výrobkov, čo by mohlo pomôcť k opätovnému nárastu počtu dobytka. Otázkou zostáva plemeno, kde doterajší holštajn nahradí pravdepodobne iné.

Pôda s rôznou bonitou

Do chotára PD Vajnory vstupuje každý, kto prichádza do Bratislavy po diaľnici D1. Prevažná väčšina parciel je menších s výmerou okolo 10 ha. Tie väčšie s najkvalitnejšou pôdou susedia s letiskom M. R. Štefánika. V týchto miestach zvyknú dopestovať okolo 10 ton kukurice z hektára.

Smerom ku Karpatom bonita pôdy klesá. „Na parcelách pod Karpatmi je úrodový potenciál kukurice tak 4 t/ha v bežnom roku. Podložie tam tvorí najmä štrk. Teda stačí už len cement a môžeme rovno betónovať,“ hovorí čiastočne s úsmevom Juraj Krivánek.

Spracovanie a predaj vo vlastnej predajni

Kedysi obrábali v PD Vajnory vyše 100 ha vinohradov. Výmeru síce postupne znížili až na súčasných 27 ha, ale zamerali sa prioritne na kvalitu a vlastné spracovanie produkcie. Výsledkom sú pribúdajúce ocenenia, ktoré získavajú na medzinárodných súťažiach.

Investujú taktiež do obnovy ovocných sadov, rovnako so zreteľom na finalizáciu produkcie. So značkou PD Vajnory si tak môžeme kúpiť napríklad aj marhuľový a broskyňový džem, alebo jablkové a hroznové šťavy. V podnikovej predajni, nachádzajúcej sa pri vstupe do areálu družstva, môžeme nájsť aj viaceré ďalšie zdravé potraviny.

Výborné skúsenosti s technikou Väderstad

Od roku 2004 používali na poliach PD Vajnory sejačku Väderstad Rapid, v 4-metrovej sklopnej verzii. „Osvedčila sa nám spoľahlivosťou, dostupnosťou náhradných dielov a čo by som chcel vyzdvihnúť, doteraz nemáme na tomto stroji ani jeden jediný zvar. Keď sme sa tento rok rozhodli kúpiť novú sejačku, opäť vyhral Väderstad. Len už sme vybrali výbavu s prihnojovaním a model s označením Spirit 400 C,“ hovorí Ondrej Brázdilík.

Výrazne šetria peniaze za hnojivo a osivo

Pri novej pneumatickej sejačke zvolili rovnako 4-metrovú sklopnú verziu. Stroj má 32 dvojdiskových výsevných jednotiek na osivo a rovnaký počet na aplikovanie hnojiva. Ondrej Brázdilík dopĺňa: „Práve prihnojovanie bolo pre nás kľúčové pri výbere. Spolu so systémom koľajových riadkov dokážeme usporiť na hnojive a osive až 6 percent. Ešte väčší význam to nadobúda pri súčasných cenách hnojiva.“

Cenným pomocníkom pri sejbe je systém SeedEye, ktorý prepočítava počet semien na m2. Nie je tak nutná mechanická kalibrácia, ale nastavenie je plne automatické, pohodlné a veľmi rýchle. Nadštandardnou výbavou je tiež ovládanie a kontrola prostredníctvom tabletu/iPadu.

 

Celý článok je publikovaný v AGROMAGAZÍNe 11/2021 na s.44-45

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Štefan Ščecina

AGROMAGAZÍN

Na úvodnej snímke zľava: Regionálny predajca spoločnosti AGRALL Ján Kaňuščák, mechanizátor Ondrej Brázdilík, obsluha strojov Adam Brázdilík a agronóm Juraj Krivánek.


Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov