tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Mikroriasy zohrávajú už nejaký čas dôležitú úlohu v ľudskej strave ako alternatívny zdroj omega-3 mastných kyselín. Oplatí sa aj použitie pri teľatách.

Čínski a írski vedci teraz skúmali, do akej miery podávanie mikrorias ovplyvňuje rastovú výkonnosť a zdravotný stav chovaných teliat. V pokuse boli 50 novorodeným holštajnským teľatám podané rôzne množstvá mikrorias (Schizochytrium sp.). Po 10 zvierat dostávalo 0 (kontrolná skupina), 5, 10, 20 a 40 g mikrorias denne. Päť skupín bolo kŕmených plnotučným mliekom od 4. do 22. dňa a potom až do 60. dňa mliečnou náhradou.

Zvyšujúce sa množstvo rias v krmive zvyšuje intenzitu rastu zvierat

Až do množstva rias 20 g denne sa priemerná hmotnosť v skupinách teliat neustále zvyšovala. Pri 20 g dosiahli vrchol s 15-percentným nárastom denného prírastku živej hmotnosti oproti kontrolnej skupine (0). Pri 40 g boli prírastky ž.hm. o niečo nižšie ako v 20 g skupine. Vedci zdôvodňujú, že teľatá pribrali na váhe vplyvom omega-3 mastnej kyseliny DHA, o ktorej sa hovorí, že podporuje syntézu svalových bielkovín.

Riasy zlepšujú imunitný systém

Pridanie mikrorias tiež zlepšilo antioxidačný obranný systém zvierat. Koncentrácia katalázy a glutatiónperoxidázy v sére lineárne stúpala so zvyšujúcou sa dávkou rias. Podľa vedcov to svedčí o zlepšenom antioxidačnom stave a tým aj o lepšom zdraví teliat. Záver: 20 g mikrorias denne je ideálnych na zlepšenie rastovej výkonnosti a zdravia mliečnych teliat pred odstavením.


Zdroj: agrarheute.com, Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov