tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Čína zotavená z AMO

Slovenských, ako aj európskych chovateľov ošípaných nepotešilo, že tohtoročná sezónnosť letných cenových špičiek ošípaných nevykazovala svoju obvyklú trajektóriu, ako po iné roky. Cenový vrchol prišiel pomerne skoro a to na prelome mája a júna, pričom odvtedy vidíme európske ceny komodity klesať. Dôvodov pre tento vývoj je na trhu viacero. Jedným z nich je skutočnosť, že jatočné spracovanie ošípaných v EÚ v období prvého polroka 2021 expandovalo na medziročnej báze o takmer 5 % (slovenská produkcia dokonca o 15 %). Tým druhým zase skutočnosť, že čínske zotavovanie stavov ošípaných po výskyte Afrického moru ošípaných (AMO) sa v úvode leta dostalo do fázy plného zotavenia. V praxi to znamená, že stavy prasníc, ako aj ošípaných sú v Číne aktuálne už na úrovniach z konca roka 2017, teda spred obdobia prepuknutia AMO. Čínska produkcia ošípaných podľa dát Rabobank v prvom polroku 2021 na medziročnej báze vzrástla o 36 %, čo sa prejavilo hneď na dvoch dôležitých ukazovateľoch. V prvom rade čínske farmárske ceny jatočných ošípaných poklesli z januárových 4,5 EUR/kg ž. hm. na septembrových 1,90 EUR/kg ž. hm., čo signalizuje prepad ceny o viac ako 60 %. Vyššia produkcia súčasne začala zmierňovať tlak na domáci deficit bravčoviny, čo sa postupne prejavuje znižovaním potreby importov do Číny. A práve tento faktor aktuálne vplýva aj na európske ceny, keďže EÚ je najväčším exportérom bravčoviny tejto najväčšej ázijskej krajiny.

Spomaľovanie importov Číny

Keď sa pozrieme na dáta Európskej komisie za prvý polrok o exportoch jatočných ošípaných do Číny, tieto zostávajú optimistické. EÚ totiž v sledovanom období vyviezla do Číny 1,69 mil. ton bravčoviny, čo je o 6 % viac v porovnaní s rovnakým obdobím roka predtým. Celkové exporty z EÚ boli v sledovanom období na úrovni 2,96 mil. ton, čo je medziročne o 16,7 % viac. Keď sa však pozrieme na zverejnené čínske dáta o importoch bravčoviny počas leta, vidíme jasnú dynamiku ich poklesu. Za august napríklad Čína importovala medziročne o 9 % menej bravčoviny v porovnaní s rovnakým mesiacom roka predtým. Niektorí čínski analytici pritom predpokladajú, že tempo importov bravčoviny do Číny môže v druhom polroku 2021 klesnúť medziročne až o 50 %. Pripomeňme si, že Čína pred nástupom AMO importovala tradične okolo 200 tis. ton bravčoviny mesačne. Koncom minulého roka v čase najväčšieho dopytu po komodite sa pritom importy vyšplhali na tempo 500 tis. ton mesačne. Momentálne vidíme pokles tempa importov k značke 400 tis. ton mesačne a je pravdepodobné, že toto číslo bude naďalej klesať. Pre EÚ to znamená zvýšené riziko pokračovania spomaľovania exportnej aktivity, čo v kombinácii so stále medziročným rýchlym tempom produkcie môže ďalej negatívne vplývať na ceny. Na druhej strane citeľné navýšenie kŕmnych nákladov na chov, ako aj pokles cien nesporne odštartoval aj v EÚ spomalenie produkcie, čo postupne začne znižovať ponuku jatočných ošípaných na trhu. Tento trend je pritom neodškriepiteľný aj pre Čínu. Už v júli podľa prepočtov analytikov menší chovatelia vyrábali každú ošípanú s priemernou stratou 80 EUR. Tlak na pokles cien pritom pokračuje v krajine naďalej, čo ďalej prinúti chovateľov racionalizovať produkciu.

Treba však povedať, že ekonomika vo výkrme ošípaných v EÚ (bez odchovu) má od marca tohto roku zlepšujúcu sa tendenciu. Zostatková marža za predaj vykŕmenej ošípanej po odpočte kŕmnych nákladov a nákladov na nákup odstavčaťa sa od marca zvýšila z 13 eurocent/kg jat. hm. na 41 eurocent/kg jat. hm. v júli. Dôvodom je citeľný pokles cien odstavčiat. Zostatková marža je však stále pod svojím 5-ročným priemerom (48 eurocent/kg jat. hm.), pričom v septembri vzhľadom na pokles cien jatočných ošípaných v EÚ je pravdepodobné, že klesne znovu pod 35 eurocent/kg jat. hm. Hodnota pod 5–ročným priemerom však jasne naznačuje na to, že expanzia produkcie v EÚ nie je nateraz na programe dňa.

 

David Karkulín, AGROMAGAZÍN

Ilustračná snímka: Marián Dukes

Celý člôlánok si môžete prečítať v októbrovom vydaní Slovenského CHOVu na s.26-27.

Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.


Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov