Po prvýkrát bol túto jeseň zaznamenaný vysoko patogénny kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N1 v komerčných holandských a talianskych kŕdľoch hydiny.
Nové ohnisko kmeňa vtáčej chrípky H5N1 bolo identifikované koncom októbra v holandskom organickom chove nosníc v centrálnej provincii Flevoland (prvý prípad nákazy od začiatku júla). Neskôr bolo na severe Holandska a v prihraničných regiónoch Nemecka nájdených niekoľko pozitívne testovaných uhynutých divých vtákov. Preto sa prijaté obmedzenia rozšírili aj na hobby farmárov, prevádzkovateľov ZOO a mini ZOO. Ďalší prípad sa v komerčnom chove brojlerov objavil 30.10. na severe Holandska. V polovici októbra pribudlo nové ohnisko kmeňa H5N1 v severotalianskej provincii Verona. Ku komerčnému chovu brojlerových moriek pribudla o týždeň neskôr ďalšia výkrmňa moriek a koncom októbra aj rozmnožovací chov moriek.
Podľa správy OIE (Svetová organizácia pre zdravie zvierat) z 29. októbra 2021 bol tento rok zaznamenaný výskyt vysoko infekčných kmeňov vírusu vtáčej pri hydine v 19 európskych štátoch. Od septembra zaznamenali výskyt nových ohnísk aj v Českej republike, Kosove a Estónsku. V
Českej republike bol potvrdený výskyt kmeňa H5N1 v kŕdli hydiny v pridvorovom chove prvým ohniskom od mája (tento ich mali v ČR celkovo už 38). Medzitým pribudlo do štatistík nové ohnisko hydiny nakazenej nízko patogénnym kmeňom vírusu vtáčej chrípky na Vysočine (husi, kačky a brojlery). V Estónsku išlo tiež o pridvorový chov hydiny, ktorý bol nakazený kmeňom H5N8. Išlo o prvé ohnisko od tohtoročnej zimy a celkovo už o tretie za tento rok.
K 23. októbru t.r. bolo v 29 európskych štátoch zaregistrovaných 1 733 ohnísk vtáčej chrípky pri divých vtákoch v 13 regiónoch. Počas posledných týždňov pribudli prvé ohniská výskytu napr. v Srbsku (kmene H5N1 a H5N2) a juhovýchodnom Švédsku (kmeň H5N8) v kŕdli kanadských husí. V polovici októbra boli hlásené 2 nové ohniská v južnom Dánsku (H5N1). Vo Veľkej Británii došlo k výskytu kmeňa H5N1 v záchrannom centre pre divé vtáky v grófstve Worcestershire. Naopak, Rumunsko, ktoré v apríli identifikovalo ohnisko 30 labutí nakazených kmeňom H5N5 deklarovalo, že situácia s výskytom vtáčej chrípky v populácii divých vtákov je úspešne vyriešená.
Podľa článku spracoval Marián Dukes, AGROBIZNIS