tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Globálny priemysel produkcie bravčového mäsa je vždy nestabilný s množstvom neustálych výziev, či už ide o ceny obilia a ich dopad na ceny krmív alebo na globálny obchod, o problémy dodávateľského reťazca, životného prostredia alebo o problémy s ochoreniami.

Predpokladá sa, že do budúcnosti bude aj naďalej produkciu a ziskovosť bravčového mäsa ovplyvňovať niekoľko mega trendov:

• Bezpečnosť potravín;

• Dobré životné podmienky a zaobchádzanie so zvieratami;

• Udržateľnosť životného prostredia;

• Obmedzené používanie antibiotík.

Dnes je doba spotrebiteľov a spotrebitelia budú aj naďalej usilovať o väčšiu dôveru a transparentnosť v poľnohospodárstve a v celom potravinovom reťazci. Sčítané a podčiarknuté, očakávania od produktov medzi spotrebiteľmi budú vyššie, spotrebitelia budú chcieť mať stále viac dobrý pocit zo svojho výberu bravčového mäsa a potravín.

Pandémia stále trvá

Bohužiaľ, výskyt nových kmeňov vírusu afrického moru ošípaných (AMO) v Číne skutočne posilnil dôležitosť dopadov ochorenia a zdôrazňuje potrebu ostražitosti a nutnosti zaistiť, aby boli zohľadnené postupy biologickej bezpečnosti, hygieny a zahraničného obchodu. Za posledný rok sa zvýšila intenzita kolísavosti ceny (volatilita) ošípaných a narušenie globálneho „prasacieho“ priemyslu je na celkom novej úrovni. Sme uprostred globálnej pandémie, ktorá bola identifikovaná pred rokom a pol.

Bezprecedentná kombinácia AMO a COVID-19 zásadne zmenila dynamiku globálneho „prasacieho“ priemyslu a obchodných modelov, ktoré kedysi existovali. Pandémia bude aj naďalej ovplyvňovať dodávateľský reťazec, vrátane výrobcov, kapacity bitúnkov, vývozcov a dovozcov a spotrebiteľov. Globálna kŕmna kríza a obchod s bravčovým mäsom budú aj naďalej silne ovplyvnené celkovou súčasnou globálnou neistotou a je pravdepodobné, že táto neistota bude pokračovať aj v budúcom roku alebo dvoch.

Jedným z poznatkov získaných z pandémie je, že mala obrovský dopad na spôsob, akým spoločnosť objednáva, nakupuje, pripravuje a konzumuje bravčové mäso a ďalšie potraviny. Niektoré z týchto výziev, ako je rovnováha medzi reštauračným obchodom, domácimi a hotovými jedlami, pretrvajú aj do budúcnosti.

Dobré životné podmienky zvierat

Tlak spotrebiteľov na zlepšenie životných podmienok zvierat celosvetovo rastie a intenzívna povaha produkcie ošípaných znamená, že je často kritizovaná.

Zlepšenie kvality života ošípaných pôjde cestou voľného ustajnenia dojčiacich prasníc. Bude pokračovať hľadanie riešenia zásadného problému ohrýzania chvostov, ktorý je pre „prasací“ priemysel extrémne drahý, ak sa vyskytne. Zaujímavý bude vývoj možností, ktoré sú k dispozícii pri zákaze kastrácie bez celkovej anestézie.

Tiež rastie záujem o to, aký môže mať genetické zlepšenie dopad na dobré životné podmienky zvierat. Dlhovekosť a robustnosť ošípaných a jednotná veľkosť vrhu, ak ide o počet a hmotnosť prasiatok, sú dôležitými faktormi s dôležitými dôsledkami pre dobré životné podmienky zvierat.

 

Ing. Jaroslav Smital, Ph.D.

Referencie u autora

Blog: http://infopigs.blogspot.cz/

Tento článok bol publikovaný v októbrovom Slovenskom CHOVe na s.27-29

Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.

Snímky: archív autora

Na hlavnej snímke - Skupinový chov ošípaných je v súlade s požiadavkami welfare.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov