tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 29.septembra 2023, meniny má Michal/Michaela, zajtra Jarolím

Poklesný tlak cien jatočných ošípaných, no zato razantný nárast cien mliečnych komodít. Ropa pokračuje v raste.

Jatočné ošípané

Európske ceny jatočných ošípaných naďalej ostávajú pod tlakom, aj keď vo viacerých západoeurópskych krajinách sme ostatný týždeň videli stagnáciu cien. Nemecké ceny jatočných ošípaných medzitýždenne stagnovali na 1,20 EUR/kg jat. hm. Krajina sa aktuálne borí s poklesom spracovateľských kapacít kvôli nedostatku pracovnej sily, čo v kombinácii s pokračujúcou stabilnou ponukou drží ceny na nízkych úrovniach. Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni stagnujú na 1,26 EUR/kg jat. hm. Ceny v Španielsku nateraz nevedia odolať poklesnému trendu, keď ostatný týždeň korigovali nadol o ďalšie 2 % na 1,03 EUR/kg jat. hm. Predpokladáme, že slovenské ceny jatočných ošípaných sa tento týždeň budú pohybovať v pásme 1,20 – 1,28 EUR/kg jat. hm. Rastúce inflačné očakávania vo vyspelých ekonomikách by však už čoskoro mohli priniesť na trh oživenie cien. Príkladom môže byť aktuálne dianie na trhu s mliekom, o ktorom píšeme v texte nižšie.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných sa v druhej dekáde októbra v súlade s našimi očakávaniami dostali z poklesnej špirály, keď medzitýždenne posilnili o 6 eurocent/kg ž. hm. na 1,61 EUR/kg ž. hm. Na burze Dalian futures živých ošípaných medzitýždenne posilnili o 75 EUR/t ž. hm. na dnešných 1996 EUR/t ž. hm. Zdá sa tak, že čínska produkcia ošípaných spomaľuje a to by mohlo do budúcnosti otvoriť priestor pre zrýchlenie európskych exportov do najľudnatejšej ázijskej krajiny.

Ceny jatočných ošípaných v USA v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne oslabili o 5 % na 1,43 USD/kg jat. hm., kým ceny futures jatočných polovičiek stratili medzitýždenne 4,8 % zo svojej ceny, keď sa dnes obchodujú na 1,64 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Nemecké ceny jatočných kráv triedy R3 v tomto týždni stagnujú na medzitýždenne nezmenenej cene 3,55 EUR/kg jat. hm.. Jatočné býky reagujú na zvýšenú neistotu ohľadom dodávok na svetovom trhu, vďaka čomu tento týždeň posilnili medzitýždenne o 7 eurocent/kg jat. hm. na 4,22 EUR/kg jat. hm.. Kým Argentína v októbri zrušila svoje obmedzenie exportov hovädziny, Brazília ho udržuje naďalej v platnosti. Týmto spôsobom Brazília bojuje s rastom inflácie. Pri obmedzenej ponuke hovädziny na európskom trhu v kombinácii so stabilným dopytom tak môžeme aj ďalšie týždne vidieť na trhu pokračovanie priaznivej cenotvorby.

Mlieko

Zdá sa, že prorastová vlna, ktorá tento rok už zasiahla viacero rôznych komodít, sa tentoraz oprela aj do sektora mlieka. Na európskom trhu sme ostatný týždeň videli veľký cenový boom mliečnych komodít. Európske maslo medzitýždenne posilnilo o 438 EUR/t na dnešných 5318 EUR/t, kým cena SOM vzrástla o 89 EUR/t na 3029 EUR/t. Teoretická cena mlieka za ostatný týždeň stúpla o 6,7 % na 49,04 EUR/100 kg. Jesenné sezónne spomalenie produkcie mlieka na severnej pologuli, ktoré je túto sezónu umocnené rastúcimi nákladmi za krmivá v kombinácii s rastúcimi dopytom Ázie vytlačilo ceny mliečnych komodít na najvyššie úrovne od roku 2013.

Na dianie reaguje i spotový trh v západnej Európe. Nemecké ceny v minulom týždni posilnili medzi 3 až 4,5 EUR/100 kg do pásma 50 až 52 EUR/100 kg, ceny v Holandsku vzrástli o 4 EUR/100 kg na 49 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 41. týždni 2021 boli o 2,6 % nižšie v porovnaní s totožným obdobím roka predtým, čo len potvrdzuje, že produkcia mlieka v EÚ spomaľuje.

Pomalý štart pritom eviduje i novozélandská produkcia, ktorá v septembri bola medziročne o 4,4 % nižšia. Produkcia N. Zélandu pritom tradične kulminuje v októbri a následne začína klesať.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne posilnili o 0,7 % na 42,46 USD/100 kg.

Indície tak naznačujú, že mliekarne môžu najbližšie mesiace výraznejšie priplatiť farmárom, ktorí sa momentálne boria s rastúcimi nákladmi v rámci prvovýroby mlieka. AGROMAGAZÍN preto opäť navyšuje svoj odhad cien surového kravského mlieka pre mesiac december, pričom predpokladáme, že ceny presiahnu métu 35 EUR/100 kg. Ak pritom prorastový trend cien mliečnych komodít pretrvá, farmárske ceny mlieka by mohli v ďalších mesiacoch posilniť ešte výraznejšie. Máme tu totiž spomalenie produkcie v Európe a Oceánii pri rastúcej spotrebe a navyše na trhu evidujeme pomerne silné inflačné tlaky. To je kombinácia, ktorá môže potiahnuť ceny mlieka ešte oveľa vyššie v porovnaní so súčasnosťou.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Október 2021: 33,50 EUR/100 kg, november 2021: 33,95 EUR/100 kg, december 2021: 34,65 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Október 2021: 33,75 EUR/100 kg, november 2021: 34,35 EUR/100 kg, december 2021: 35,35 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent pokračovala v uplynulom týždni v raste, keď pridala k svojej cene 2 USD za barel, vďaka čomu posilnila na 86 USD za barel. Plyn v Európe si udržal stabilný trend, keď sa pohybuje v okolí 90 EUR/MWh. Aj z týchto dát vyplýva, že tlak na rast cien energií neskončil a situácia sa môže kedykoľvek skomplikovať. OPEC+ pritom nateraz ostáva pri svojom pláne zvyšovať produkciu ropy o 400 tis. barelov denne každý mesiac, čo však je málo vzhľadom na súčasnú spotrebu ropy. I preto cena komodity má naďalej priestor pre ďalší rast. Veľmi dôležité bude pre cenu ropy prekonanie úrovne 87 USD za barel, čo komodite môže otvoriť priestor pre rast až k 100 USD za barel. Rizikom tohto vývoja je fakt, že drahé energie môžu začať spomaľovať ekonomický rast, okrem toho ďalej zosilňovať inflačné tlaky a tým priviesť vyspelé ekonomiky do stagflácie.

Kým producenti sa nerozhodnú zrýchliť ťažbu, prípadne globálna ekonomika nezačne citeľnejšie spomaľovať (najnovšie HDP Číny za 3. kvartál 2021 poklesol viac ako sa pôvodne očakávalo), potom ropa môže naďalej posilňovať.

Ceny PHM v Európe pokračujú v raste a to tlačí na nové rekordy i ceny na slovenských čerpacích staniciach. V najbližšom týždni očakávame nárast cien nafty o 1 eurocent/l na 1,41 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 o 2 eurocent/l na 1,55 EUR/l.


/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov