tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Žart, alebo realita na inzertnom portáli? Ruku na srdce, kto z nás donedávna vedel, čo je AdBlue? Úprimne, ja nie. Až kým toho neboli plné médiá, táto tekutina bola len obyčajná položka v objednávacom formulári majiteľov najnovších dieselových motorov.

V rodine sadíme a vyorávame zemiaky. Ručne. Za pluhom, ktorý ťahá kôň a ktorý nepotrebuje AdBlue. Len si sem tam odtrhne zelené z lúky alebo pochutí na ovse. Ujo mu dá napiť vody z potoka. Táto brigáda trvá celý deň, ale je to zážitok pre deti aj pre nás dospelých. Po fajronte sa zapriahne voz, naložia zemiaky a ide sa domov. A takto to robili aj naši predkovia, kým sa nezostrojili prvé poľnohospodárske stroje. Dnes tie najnovšie bez AdBlue pole nezorú, ani len nenaštartujú. Snažia sa byť ekologickejšie, presne ako ten kôň.

Len pre informáciu: Stručná charakteristika aktuálne najpopulárnejšej kvapaliny na Slovensku – AdBlue (nateraz populárnejšej než slivovica). Na zníženie emisií oxidov dusíka v nových dieselových motoroch výrobcovia vymysleli jednu technológiu. Je to systém tzv. selektívnej katalytickej redukcie (SCR), ktorá z jedovatých oxidov dusíka vo výfukových plynoch za prítomnosti chemického katalyzátora a močoviny vytvorí vodu a bezproblémový dusík. A tu je potrebná močovina, konkrétne amoniak. A AdBlue obsahuje 32,5 % močoviny (zvyšok je demineralizovaná voda).

Bežné dieselové auto jej spotrebuje minimum. To je zatiaľ v pohode. Ale také poľnohospodárske stroje sú náročnejšie. Traktor, ktorý je celý deň v plnom pracovnom zaťažení, minie 15 až 20 l AdBlue. Kombajn počas žatvy nebude so spotrebou zaostávať. To mi prezradili ľudia, ktorí tomu rozumejú a začínajú mať mierne obavy. A čoho je málo, to je drahé. Scenár sa opakuje spred roka, keď cena dezinfekčných prostriedkov kvôli vírusovej pandémii vyskočila o 200 %.

Akoby nemali naši poľnohospodári dosť starostí, ešte aj nejaká AdBlue im nedá spávať. Avizované zdražovanie, asi už všetkého čo sa dá predať/kúpiť, je odštartované. Plyn, elektrina, krmivá, hnojivá,... Chovať zvieratá, pestovať plodiny a dorábať potraviny pod výrobné náklady sú fakty, s ktorými títo ľudia zápasia každú sezónu.

Malý farmár, ako náš ujo v rodine, zapriahne na roľu koňa. Pomôže si ním zabezpečiť určité suroviny, aby bol aspoň v niečom sebestačný a nezávislý od dovozu potravín s nejasným pôvodom. Ale čo tí, ktorí dorábajú suroviny pre nás ostatných? Toľko koní na Slovensku nemáme, čo by zorali všetku poľnohospodársku pôdu. Tí sú závislí od svojej modernej techniky. A tá potrebuje AdBlue.

Pri písaní týchto riadkov médiami preletujú správy o začínajúcej kríze nedostatku tejto kvapaliny. A tiež špekulácie, prečo práve teraz?! A kto z tejto krízy vzíde ako víťaz? Možno tí, ktorým je jedno či si kúpia alebo nekúpia slovenské potraviny, si teraz pomyslia: „Však nič sa nedeje, nestresuj, dovezieme z cudziny“. Ale na čom? Kamiónová doprava tiež potrebuje AdBlue.

Asi sa naozaj vrátime v čase a zelené zavlažované trávniky okolo našich domov a sídlisk premeníme na pestovateľské či chovateľské políčka. Veď to nie je ani tak dávno.

Dúfajme, že žart úvodom ostane len na pobavenie a táto najnovšia kríza pre poľnohospodárov pominie čo najrýchlejšie. Aj bez nej už majú dosť starostí.


Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov