Limagrain repky

Štvrtok 13.júna 2024, meniny má Anton, zajtra Vasil

V súvislosti s rastúcimi vstupnými nákladmi potravinovej výroby a so zdražovaním potravín v obchodoch, zvolalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) stretnutie so zástupcami potravinárskych zväzov a obchodných reťazcov. Oslovené združenia však odmietli navrhovaný formát stretnutia s tým, že dohody o výkupných cenách potravín sú vecou bilaterálnych rokovaní medzi producentmi a odberateľmi.

Pozvanie na stretnutie prijali iba zástupcovia Únie hydinárov Slovenska (ÚHS), preto ministerstvo rokovanie o zvyšovaní cien potravín zrušilo: ,,Na ministerstve citlivo vnímame obavy ľudí, aj volanie potravinárov o pomoc z našej strany pri súčasnom rapídnom náraste výrobných nákladov aj konečných cien potravín. Na spoločnom stretnutí sme chceli dať priestor producentom aj predajcom potravín tak, aby sme našli spoločné férové riešenie pre všetkých – potravinárov, obchodníkov a predovšetkým spotrebiteľov. Žiaľ, náš zámer sa nestretol s pochopením,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Oslovené zväzy, s výnimkou ÚHS, sa chcú stretnúť so zástupcami ministerstva samostatne. MPRV SR ich rozhodnutie rešpektuje a bude hľadať ďalšie možnosti, ako sa vzniknutou situáciou efektívne zaoberať. Agrorezort zdôrazňuje, že nemá možnosť ovplyvňovať cenotvorbu potravín a nesmie zasahovať do voľnej hospodárskej súťaže.


Tlačová správa MPRV SR

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov