tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Dianie na komoditnom trhu naznačuje na stabilizáciu cien jatočných ošípaných a vzostup cien ďalších zookomodít, ako aj energií.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v aktuálnom týždni naďalej stagnujú na cene 1,25 EUR/kg jat. hm., no najčerstvejšia aukcia na burze ISN naznačuje na to, že ceny jatočných ošípaných v krajine by mohli po dlhšej dobe vykázať tendenciu pre mierny vzostup. Problémom sú pretrvávajúce prebytky produkcie v spolkových krajinách na severozápade Nemecka, ktoré nateraz bránia cenám komodity vo vzostupe. Dánske ceny jatočných ošípaných nevykazujú tento týždeň zmeny, keď ostávajú na 1,30 EUR/kg jat. hm. Naproti tomu exportne zamerané Španielsko minulý týždeň znovu korigovalo ceny komodity nadol približne o 2 eurocent/kg jat. hm. na 1,15 EUR/kg jat. hm. Predpokladáme, že slovenské ceny jatočných ošípaných by sa tento týždeň opäť nemali výraznejšie meniť, pričom by mali ostať v pásme 1,28 – 1,36 EUR/kg jat. hm. Uvidíme, aký vplyv bude mať na európske ceny ošípaných čerstvá správa o tom, že Africký mor ošípaných sa objavil v Rusku.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v minulom týždni pokračovali v poklese, keď stratili zo svojej ceny 8 eurocent/kg ž. hm., čo ich poslalo na úroveň 1,78 EUR/kg ž. hm. Na burze Dalian pritom ostatný týždeň ceny ďalej prepadávali nadol, pričom dnes sú na úrovni 1560 EUR/t ž. hm., čo je o 126 EUR/t ž. hm. menej ako pred týždňom. Farmári tak budú zrejme inkasovať za ošípané v tomto týždni ešte o niečo menej.

Vo výraznom cenovom poklese pokračujú i farmárske ceny ošípaných v USA, ktoré v štátoch Iowa a Minnesota v uplynulom týždni korigovali nadol o 6,4 % na včerajších 1,65 USD/kg jat. hm. Ceny futures jatočných polovičiek v USA medzitýždenne oslabili o 4 % na 1,80 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Tesná ponuka a silný dopyt naďalej dvíhajú ceny jatočných býkov na trhu v Nemecku. Tie medzitýždenne posilnili o 4 eurocent/kg jat. hm. na tohtotýždňových 4,20 EUR/kg jat. hm. (trieda R3). Jatočné kravy (R3) cenovo stagnujú aj tento týždeň na 3,45 EUR/kg jat. hm.

Dopyt po komodite v Európe by sa mal naďalej starať o priaznivú cenotvorbu jatočného dobytka aj na slovenskom trhu. Komodity s tesnejšou ponukou na EÚ trhu, ku ktorým patrí aj jatočný dobytok, by pritom mohli naďalej profitovať aj z rastu inflačných očakávaní v ekonomikách.

Mlieko

Európske ceny masla na burze EEX v Nemecku medzitýždenne posilnili o 59 EUR/t na dnešných 4290 EUR/t, kým ceny SOM pridali 62 EUR/t, čím vzrástli na 2750 EUR/t. Teoretická cena mlieka tak vzrástla na nové tohtoročné maximum 41,23 EUR/100 kg, pričom na medzitýždennej báze to znamená vzostup ceny o 2,1 %. Na nemeckom trhu sa prehlbuje deficit medzi ponukou a dopytom po mlieku. Miestne dodávky mlieka do mliekarní v 37. kalendárnom týždni 2021 boli na medziročnej báze až o 3,1 % nižšie. Na dianie reagujú rastom aj spotové ceny mlieka na nemeckom trhu, ktoré medzitýždenne pridali ďalších 0,5 až 1,5 EUR/100 kg, čím posilnili do pásma 46,5 až 49 EUR/100 kg. Spot v Holandsku reagoval miernym vzostupom ceny o 0,5 EUR/100 kg na 45,5 EUR/100 kg.

Minulotýždňová aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla vzostup priemernej ceny zobchodovaných kontraktov mliečnych komodít a to o 1 % v porovnaní s minulou aukciou, pričom komodity boli zobchodované za priemernú cenu 4011 USD/t.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne vzrástli o 2,7 % na dnešných 38,71 USD/100 kg, čo len potvrdzuje priaznivý trend vývoja na globálnom trhu s mliečnymi komoditami.

Aktuálny vývoj tak naznačuje na to, že mliekarne by si mohli nájsť priestor pre nárast nákupných cien surového kravského mlieka nielen v Európe, ale aj v SR. AGROMAGAZÍN preto mierne navyšuje prognózu cien surového kravského mlieka za mesiace október a november 2021.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): September 2021: 32,90 EUR/100 kg, október 2021: 33,10 EUR/100 kg, november 2021: 33,35 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): September 2021: 32,85 EUR/100 kg, október 2021: 33,15 EUR/100 kg, november 2021: 33,55 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Prakticky celý energetický sektor zažil ostatný týždeň výrazné vzostupné cenové tendencie. Európske ako aj americké ceny zemného plynu v uplynulom týždni vzrástli takmer o tretinu v reakcii na nízky stav zásob pred prichádzajúcou zimnou sezónou. Čiastočne to platí aj pre ceny ropy, kde silný dopyt naďalej prevyšuje ponuku, čo tlačí nadol zásoby. Potvrdzujú to i pravidelné reporty o stave zásob ropy a jej derivátov v USA. Ropa Brent sa tak medzitýždenne dokázala dostať nahor o 5 USD za barel, keď sa dnes obchoduje za 80 USD za barel. Komodite sa navyše týmto otvoril priestor pre ďalší rast smerom k vzostupu k 90 USD za barel.

Trh s energiami ostáva nervózny, pričom v Európe sa začína hovoriť o energetickej kríze. Hlavne V. Británia aktuálne napr. bojuje s nedostatkom PHM na čerpacích staniciach. Okrem toho trhová cena zemného plynu v krajine vzrástla medziročne o viac ako 500 %. Ropa tak môže reagovať na situáciu ďalším nárastom svojej ceny, nemôžeme však vylúčiť ani príchod nejakej intervencie zo strany OPEC či vlád krajín na ochranu pred ďalším vzostupom cien energií, čo môže mať na ceny opačný efekt. Obzvlášť po tom, čo v Európe viaceré závody závislé od zemného plynu spomalili či úplne zastavili svoju výrobu – okrem iného ide aj o niekoľko výrobcov priemyselných hnojív.

Apropos, keď už sme pri priemyselných hnojivách, Čína dnes ohlásila, že zakazuje exporty všetkých fosfátov do júna 2022. Znamená to zastavenie vývozu fosforečných hnojív, pričom čínske exporty tvoria tretinu globálnych exportov fosforečných hnojív. Toto môže mať efekt na ďalší vzostup cien priemyselných hnojív a to nielen fosforečných ale aj cien močoviny (v prípade, že dôjde k obmedzeniam exportov), kde je Čína rovnako silným hráčom na trhu. Čína totiž aktuálne zase pre zmenu bojuje s nedostatkom uhlia, ktoré je stále hlavným zdrojom pre výrobu elektriny (možno ste zachytili správy o lokálnych blackoutoch v krajine). Čína už viackrát avizovala, že v prípade potreby bude prioritou krajiny zabezpečiť si komodity pre domácu spotrebu a až následne na export.

V každom prípade sa je potrebné pripraviť na zvýšenú volatilitu aj pri cenách ropy.

Drahšia ropa výrazne zvýšila i ceny PHM na európskom trhu, pričom výraznejšie rástli ceny nafty (medzitýždenný vzostup o 8 %) v porovnaní s cenami benzínov (nárast o 6 %). Vyzerá to tak na citeľnejšie zdražovanie aj na slovenských čerpacích staniciach. Ak si ropa udrží cenovku 80 USD za barel, do 10 dní môžu vzrásť ceny nafty v SR o 4 eurocent/l na 1,34 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 o 3 eurocent/l na 1,465 EUR/l.

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov