tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Šľachtiteľské programy ošípaných sú na Slovensku založené na zlepšovaní genetických parametrov materských a otcovských plemien. Zatiaľ čo šľachtenie materských plemien je zamerané na vysokú reprodukčnú úžitkovosť, intenzitu rastu, konštitučnú pevnosť a výborné materské vlastnosti, pri otcovských plemenách je v popredí výška mäsovej úžitkovosti.

 

Za ostatných 5-7 rokov sa genetici, šľachtitelia i producenti zhodujú v tom, že podiel svaloviny otcovských plemien je na hrane fyziologických možností jednotlivých plemien (potenciálna schopnosť v tomto ukazovateli sa odhaduje na úrovni 70%), pričom zvyšovanie zastúpenia chudej svaloviny prináša množstvo problémov (zhoršená kvalita mäsa, nižšia intenzita rastu, znížená reprodukčná úžitkovosť, morfologicko – konštitučné problémy, slabosť končatín a pod.). Preto hľadanie rovnováhy medzi vysokou mäsovou úžitkovosťou otcovských plemien na strane jednej a fyziologickými možnosťami ošípaných na strane druhej nadobúda v hybridizačných schémach čoraz väčší význam.

Už po sedemnásty raz sme v exkluzívnej ročenke priniesli poradie najlepších chovateľov ošípaných na Slovensku za uplynulý kontrolný rok. S výsledkami materských plemien ste sa mali možnosť zoznámiť v predošlom príspevku, teraz prinášame poradie najlepších chovateľov v otcovských plemenách. Do hodnotenia otcovských plemien sme zaradili chovy s minimálnym počtom prasníc 10 ks. Index hodnotenia, na základe ktorého boli vytvorené rebríčky najúspešnejších, bol vypočítaný na základe jedného reprodukčného parametra (počet odstavených prasiatok na prasnicu a rok) a dvoch produkčných (podiel svaloviny in vivo a denný prírastok v teste vlastnej úžitkovosti).

Na prvom mieste rebríčka sa po tretí krát umiestnil chov Ing. Martina Supuku, ktorý je dôstojným pokračovateľom šľachtiteľskej práce svojho otca, ktorý kraľoval v našej súťaži v tejto kategórii takmer nepretržite. V chove plemena yorkshire dosiahol vynikajúcu úroveň reprodukčných parametrov (odstav 29,1 prasiatka na prasnicu za rok) a excelentnú mäsovú úžitkovosť (64,3%). Na striebornej priečke sa umiestnilo stádo plemena durok zo spoločnosti CHOVMAT F.U., keď dosiahlo odstav na úrovni takmer 22 ks a podiel svaloviny in vivo 64%. Na tretej priečke boli chovatelia z PD Sokolce, keď ich ošípané plemena hampshire dosiahli odstav 18,4 prasiatka a zastúpenie mäsa 62,4%. Chovatelia otcovských plemien dosiahli v našej súťaži opäť skvelé výsledky, ostáva len zaželať im do budúcnosti, aby vo svojom úsilí dokázali pokračovať a pozdvihli tak úroveň slovenského chovu ošípaných.

 

Peter Demo, NPPC – VÚŽV Nitra


Tabuľka č.9: NAJ SLOVENSKÝ CHOV - ošípané - údaje za otcovské plemená spolu.

NAJ_2021_tab_9

Zdroj: PS SR, š.p., Bratislava. Index hodnotenia: redakcia Slovenský CHOV podľa vzorca: /(podiel svaloviny PIGLOG v % x priemerný denný prírastok v kg) : 5/ + odstav na prasnicu a rok

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov